Pseudonim:
"Dąb"
Data urodzenia:
1923-01-02
Data śmierci:
1944-08-02
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec/kapral
Miejsce urodzenia:
Bezwola
Imiona rodziców:
Konstanty - Kamila
Adres przed Powstaniem:
Mińsk Mazowiecki, ul. Warszawska 44
Oddział:
I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Bartkiewicz" - 1. kompania (dawny pluton 1114)
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Według jednej wersji ranny strzałem z budynku poczty gdy posuwał się gruzami posesji Mazowiecka 1 i 3 z przydzielonym mu z dowództwa Obwodu piatem na wyznaczone stanowisko w celu zaatakowani czołgów, które przybyły na pomoc załodze Poczty Głównej i zmarł w wyniku odniesionych. Według drugiej wersji poległ na miejscu trafiony serią z karabinu maszynowego z poczty.
Miejsce pochowania:
Mazowiecka 9, w ogródku restauracji „Batawia” (Cmentarz polowy zgrupowania „Bartkiewicz”). 16.01.1946 ekshumowany na Cmentarz Powstańców Warszawy kwatera 32 rząd 2.
Źródła:
Kartoteka Ogólna oraz Protokół Ekshumacyjny PCK nr 247/M.S. lista strat 5466 ( w protkole strz. Dąb Zygmunt poległ 2.08.1944)
Publikacje:
Maciej Kledzik: Zgrupowanie AK majora „Bartkiewicza”, Warszawa 2002 s. 47, 73, 78, 470 (tu Gosik Tadeusz ps. Dąb)
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter