Pseudonim:
"Kalina"
Data urodzenia:
1905-03-24
Data śmierci:
1980-03-23
Funkcja:
lekarz
Stopień:
podporucznik rezerwy
Miejsce urodzenia:
Ciechanów
Imiona rodziców:
Konstanty - Bronisława z domu Chmielewska
Służba wojskowa do 1939 r.:
Jako piętnastoletni uczeń w 1920 r. zgłosił się ochotniczo na wojnę polsko-bolszewicką i służył w 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich. Do domu powrócił w 1924 roku i pracował w Banku Spółdzielczym Mieszczańsko-Rolniczym.
Udział w wojnie obronnej 1939:
Ochotnik - brak informacji na temat przydziału.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Po kampanii 1939 r. powrócił do Ciechanowa, skąd w 1940 r. został wraz z rodziną został wysiedlony. Zamieszkał w Warszawie, prowadząc wraz z żoną Barbarą lecznicę dentystyczną przy ul. Marszałkowskiej 40 m 6. Uczył się protetyki w Szkole Dentystycznej, gdzie uzyskał dyplom technika protetyka. W tym okresie związał się z podziemiem (Związek Walki Zbrojnej - Armia Krajowa - przydział nieznany), w którym działał pod pseudonimem "Kalina". Lecznica przy ul. Marszałkowskiej 40 była punktem kontaktowym, a zatrudnieni w niej pracownicy żołnierzami ZWZ - AK.
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - szpital polowy ul. Marszałkowska 40 - szef administracji, pracował także w szpitalu polowym zorganizowanym w piwnicach przy ul Hożej 13.
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Odniesione rany:
Ciężko ranny w głowę 8 września 1944 r. podczas bombardowania.
Losy po Powstaniu:
Wyniesiony z miasta na noszach do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121).
Losy powojenne:
Po wojnie wrócił do Ciechanowa i wraz z żoną organizował w powiecie ciechanowskim stomatologiczną służbę zdrowia. Uzupełnił wykształcenie, zdobył uprawnienia technika dentystycznego.
Odznaczenia:
Order Polonia Restituta, Krzyż Walecznych, Medal Zwycięstwa i Wolności, Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami, Medal za Warszawę 1939 - 1945.
Informacje dodatkowe:
W roku 1930 poślubił Franciszkę Barbarę z domu Kluczek (1904-1986, lekarz stomatolog). Wychowali córkę Bibiannę Kamińską-Mossakowską - doc dr hab. medycyny.
Miejsce śmierci:
Ciechanów - pochowany na miejscowym Cmentarzu Komunalnym
Źródła:
E. Lewadowski, Nekropolie Ciechanowa. Cmentarz Komunalny cz.1, Ciechanów 2006, s.80-81, Archiwum rodzinne w posiadaniu Bibianny Kamińskiej-Mossakowskiej.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter