Zygmunt Stanisław Nizioł

Pseudonim:
"Żyletka"
Data urodzenia:
1922-05-04
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Warszawa - urodzony w mieszkaniu rodziców przy ul. Przemysłowej pod ówczesnym nr 5202
Imiona rodziców:
Adam - Leokadia z Wszołkowskich
Udział w konspiracji 1939-1944:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1. pułk szwoleżerów Józefa Piłsudskiego
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1. pułk szwoleżerów Józefa Piłsudskiego
Szlak bojowy:
Czerniaków - Mokotów
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - w marcu 1945 r. jeniec Arbeitskommando 1304 (komando robocze) w przedsiębiorstwie Aufraumungsamt Hamburg (Urząd Porządkowy w Hamburgu). Komando podlegało któremuś z obozów jenieckich w X Okręgu Wojskowym - Wehrkreis X - Hamburg - mógł to być Stalag X A Schleswig lub Stalag X A Sandbostel, do którego trafiło wielu powstańców warszawskich. (sygnatura WASt, Kdp nr 14, s. 114 - źródło: Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach)
Numer jeniecki:
221077
Losy powojenne:
6 czerwca 1949 r. zawarł związek małżeński z Józefą Marią Heleną Okuń w kościele św. Michała na Mokotowie. Po rozwodzie dnia 16 września 1961 r. zawarł kolejny związek małżeński, tym razem z Anną Stefanią Kotecką, a uroczystość odbyła się w kościele św. Bartłomieja w Koninie.
Miejsce śmierci:
Konin - 2008
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter