Pseudonim:
"Zygmunt XIII"
Data urodzenia:
1924-04-13
Data śmierci:
1944-08-31
Funkcja:
-
Stopień:
kapral
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Aleksander - Elżbieta
Udział w konspiracji 1939-1944:
Był bardzo dobrym grawerem - to zdecydowało o jego działalności konspiracyjnej - na zlecenie przełożonych wykonywał wiele pieczęci niemieckich władz okupacyjnych, a wiosną 1943 r. cyzelował małą okrągłą pieczątkę Komendy Głównej Armii Krajowej.
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - XI zgrupowanie im. Chrobrego (batalion "Chrobry") - 4. kompania. Na Starym Mieście - Grupa "Północ" - odcinek "Kuba"-"Sosna" - batalion "Chrobry I" - 4. kompania
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto. Na Woli walczył w składzie plutonu por. "Konara" (Władysław Jachowicz) w obsłudze karabinu maszynowego; na Starym Mieście w uczestniczył m.in. w obronie Pałacu Mostowskich, Arsenału i Pasażu Simonsa.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych, Warszawski Krzyż Powstańczy (pośmiertnie - 1982), który decyzją towarzyszy broni został przekazany młodzieży do Izby Pamięci.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ podczas bombardowania kwater batalionu w Pasażu Simonsa przy ul. Nalewki 2a.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter