Pseudonim:
"Ostoja"
Data urodzenia:
1912-01-13
Data śmierci:
1978-06-22
Funkcja:
dowódca plutonu, z-ca dowódcy
Stopień:
wachmistrz podchorąży
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Jan - Franciszka
Harcerstwo i działalność do 1939 r.:
Od września 1923 roku należał do harcerstwa. Przed wybuchem wojny zdobył średnie wykształcenie handlowe i odbył szkolenie wojskowe.
Kampania wrześniowa:
W 1939 roku walczył w obronie Kowla.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 15 stycznia 1940 roku w Związku Walki Zbrojnej, przekształconej następnie w Armię Krajową.W 1943 roku ukończył podziemną Szkołę Podchorążych Piechoty. Działał w konspiracyjnej grupie wywiadowczej „Kameleon”.
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - odcinek "Kuba"-"Sosna" - batalion "Chrobry I" - 1. kompania - dowódca, a następnie zastępca dowódcy plutonu w 1. kompanii.
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ. Brał udział w walkach o Pasaż Simonsa, Ogród Krasińskich i pałac Mostowskich, gdzie 12 sierpnia został ranny. Po przejściu kanałami do Śródmieścia trafił do powstańczego szpitala przy ulicy Konopczyńskiego, później przy Śniadeckich. 25 września 1944 r. powrócił do oddziału i do upadku Powstania sprawował funkcję oficera gospodarczego.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną. Przez pewien czas przebywał w okolicach Krakowa.
Losy po wojnie:
Po powrocie do Warszawy zaangażował się w akcję ekshumacyjną w ruinach Pasażu Simonsa. Organizował pochówki na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, zbierał pieniądze na opiekę nad grobami. Jego działalność zwróciła uwagę sił bezpieczeństwa. W styczniu 1949 roku został aresztowany, a następnie osądzony na podstawie fałszywych zeznań świadków i skazany na 8 lat więzienia za rzekomą działalność mającą na celu „obalenie ustroju Polski Ludowej”. Wyrok skrócono o 3 lata na mocy amnestii. Po odzyskaniu wolności Sowiński pracował w instytucjach związanych z przemysłem drobnym. W latach 60. i 70. był wielokrotnie odznaczony, m.in. Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 22 czerwca 1978 roku w Warszawie.
Miejsce śmierci:
Warszawa.
Informacje dodatkowe:
Wachm. pchor. Zygmunt Sowiński „Ostoja” jest autorem wielu zdjęć z Powstania Warszawskiego znajdujących się obecnie w zbiorach Fototeki MPW. Powstańcze fotografie Zygmunta Sowińskiego „Ostoi” stanowią amatorską kronikę ze szlaku bojowego Batalionu „Chrobry I”. Pokazują żołnierzy podczas szkoleń, odpoczynku oraz ze zdobycznym działkiem przeciwpancernym, a także miejsca, w których walczyli: Ogród Krasińskich, Arsenał, Pasaż Simonsa. W szpitalach powstańczych Śródmieścia ranny Sowiński fotografował innych pacjentów i personel, a po powrocie do oddziału: ulice, barykady i zniszczone budynki. Zbiór fotografii z okresu powojennego zawiera dokumentację zburzonych obiektów – głównie staromiejskich kościołów. Szczególnie wartościowy jest cykl zdjęć, przedstawiających ruiny kościoła pw. Świętej Rodziny przy ul. ks. Siemca 7/9, który po wojnie nie został obudowany. Osobną grupę tworzy dokumentacja akcji ekshumacyjnej na terenie Pasażu Simonsa, którą Zygmunt Sowiński kierował w 1947 roku.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter