Apokalipsa – Baczyński 100

koncert

Bezprecedensowe wydarzenie artystyczne "Apokalipsa - Baczyński 100" prezentujące w nowoczesny sposób oryginalne, najnowsze dokonania polskich twórców: kompozytora - Alka Nowaka i artysty interdyscyplinarnego - Adama Dudka oraz polskich wykonawców muzyki współczesnej tj. światowej sławy bas-barytona - Tomasza Koniecznego i pianisty - Lecha Napierały, zainspirowanych postacią i twórczością poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w 100-ną rocznicę jego urodzin.

Ach nie płacz, nie płacz

to jest takie nic, smutne ucichanie

pisał w wierszu Śmierć Krzysztof Kamil Baczyński. Zadziwiające to słowa dla kogoś, kto niedawno skończył dwadzieścia lat. Ale w mrocznych czasach hitlerowskiej okupacji, śmierć jawiła się jako coś nieuchronnego. Jego poezja jest więc zadziwiająco dojrzała, nasycona znaczeniami, skojarzeniami, trzeba umieć poruszać się w niej poruszać. Kompozytor Aleksander Nowak nieraz w swoich utworach dał jednak dowód niezwykłej wrażliwości na słowo. Ma tę wrażliwość Tomasz Konieczny (na zdjęciu poniżej), niezależnie, czy interpretuje lirykę niemiecką, rosyjską lub polską.

Baczyńskiego, przedstawiciela „pokolenia Kolumbów” pozornie niewiele łączy z Gustavem Mahlerem. Ale i on miał świadomość nieuchronności, może dlatego w 1902 roku, w chwili największego osobistego szczęścia, sięgnął do tomu Kindertotenlieder Friedricha Rückerta i do czterech trenów poświęconych zmarłym dzieciom poety skomponował muzykę. Kiedy dwa lata później śmierć zabrała jego pięcioletnią córkę, Mahler załamał się, przekonany, że przewidział tragedię…

Jacek Marczyński

Koncert pt. „Apokalipsa – Baczyński 100” w wykonaniu Tomasza Koniecznego i Lecha Napierały odbędzie się 31 sierpnia 2021godz. 18.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Program koncertu: "Spojrzenie", "Wigilia" i "Śmierć" -  prapremiera trzech pieśni skomponowanych specjalnie przez A. Nowaka do wierszy K. K. Baczyńskiego z okazji 100 rocznicy urodzin poety oraz "Kindertotenlieder" - cykl pieśni G. Mahlera do poezji F. Ruckerta.

Bilety https://www.eventim.pl/ApokalipsaBaczynski100

Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenie Dal Segno Institute. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Powstania Warszawskiego. 

 

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”

 

Zobacz także

Nasz newsletter