Baza ofiar cywilnych Powstania Warszawskiego dostępna online od 1 sierpnia

W ramach 72. rocznicy Powstania Warszawskiego na stronie www.1944.pl Muzeum Powstania Warszawskiego uruchamia bazę danych ofiar cywilnych Powstania. Dzięki bazie nazwisk internauci będą mogli w szybki i łatwy sposób aktualizować oraz weryfikować dane, dotychczas eksponowane na wystawie plenerowej „Zachowajmy ich w pamięci” dostępnej dla zwiedzających w parku Powstańców Warszawy

Internetowa baza ofiar cywilnych

Od 1 sierpnia efekty trwających rok kwerend i prac archiwizacyjno-redakcyjnych będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych w wersji on-line. Stanie się tak dzięki obszernej bazie nazwisk ofiar cywilnych Powstania, która wzbogaci muzealną stronę internetową www.1944.pl. Oprócz imion i nazwisk ofiar cywilnych baza ta będzie zawierała datę i miejsce ich urodzenia, imiona rodziców, wykształcenie, ostatnie miejsce zamieszkania, a także datę i miejsce śmierci.


Każdy, kto odwiedzi stronę www.1944.pl, będzie mógł znaleźć poszerzone informacje o ofiarach Powstania, a także aktualizować i poprawiać zawarte w bazie dane. Uwagi te będą następnie poddawane weryfikacji przez grono historyków i udostępniane opinii publicznej. Tak oto powstanie jeszcze dokładniejsza i nieustannie aktualizowana lista mieszkańców Warszawy, który padli ofiarą niemieckiego okupanta.

PRZEJDŹ DO BAZY OFIAR CYWILNYCH POWSTANIA WARSZAWSKIEGO >

Muzeum Powstania Warszawskiego przywraca pamięć o ofiarach cywilnych 1944 roku

Od 14 czerwca warszawiacy mają możliwość odwiedzenia wystawy plenerowej „Zachowajmy ich w pamięci” prezentowanej w parku Powstańców Warszawy i poświęconej ofiarom cywilnym Powstania. Poruszający temat ekspozycji oraz jej charakter wizualny działają na emocje, a zarazem stanowią formę złożenia hołdu ofiarom.

Na 93 białych bryłach widnieje 57 189 nazwisk warszawiaków poległych lub zaginionych w Powstaniu Warszawskim. Ukazane są imiona i nazwiska, data urodzenia oraz ostatnie miejsce pobytu lub zamieszkania. Przedstawiona lista ofiar cywilnych to największy dostępny zbiór danych osób, które zginęły w Powstaniu Warszawskim.

Od otwarcia zeszłorocznej edycji wystawy trwa akcja społeczna prowadzona przez Muzeum Powstania Warszawskiego, która polega na weryfikowaniu i uzupełnianiu spisu osób zaginionych lub poległych w sierpniu i we wrześniu 1944 roku.

Dotychczas w efekcie tych działań listę ofiar cywilnych Powstania uzupełniono o 1474 nowe nazwiska. Ponadto dokonano 1016 korekt i aktualizacji już istniejących informacji.

Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, dziękując za dotychczasową pomoc i zaangażowanie mieszkańców Warszawy w doskonalenie projektu „Zachowajmy ich w pamięci”, zwraca się z prośbą o nieustanne uzupełnianie archiwów o nowe informacje: Jeśli posiadają Państwo jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli bądź zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego, zachęcamy do zgłaszania tych informacji do Działu Archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego: tel. 22 539 79 31, e-mail: ofiarycywilne@1944.pl. Zapraszamy również do siedziby Muzeum przy ul. Grzybowskiej 79 w Warszawie.

Koncepcja merytoryczna wystawy „Zachowajmy ich w pamięci”: Jan Ołdakowski, Dariusz Gawin, Paweł Kowal
Konsultacja historyczna: prof. Tomasz Szarota, dr hab. Michał Kopczyński, dr Maciej Wyrwa
Autorzy projektu architektonicznego i graficznego wystawy: Justyna Czerniakowska, Ola Kot, Michał Paszke
Realizacja wystawy: ABN Studio, „Instaltech” Adamiec Dominik

Marsz Pamięci, 5 sierpnia, godz. 19.00

W ramach tegorocznych obchodów warszawiacy wezmą udział w oficjalnych uroczystościach poświęconych ludności cywilnej Woli, które odbędą się przy skwerze Pamięci, w rozwidleniu ulicy Leszno i alei Solidarności, a następnie przejdą ulicami Woli w kierunku parku Powstańców Warszawy. Dyrektor Jan Ołdakowski podkreśla: 5 sierpnia, po corocznych oficjalnych uroczystościach przy Pomniku Pamięci 50 tysięcy mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców w Powstaniu Warszawskim, warszawiacy przejdą wolskimi ulicami w Marszu Pamięci i dotrą do naszej wystawy. Będą mieli okazję w symboliczny sposób oddać cześć poległym, zapalając świecę pod tysiącami nazwisk cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego.

fot. Marek Michalski/MPW

Zobacz także


edukacja

Jak zamawiać lekcje muzealne?

Muzeum Powstania Warszawskiego prowadzi lekcje muzealne z historii i języka polskiego na różnych poziomach nauczania – od szkoły podstawowej po licea i inne szkoły ponadgimnazjalne. Zajęcia są dostosowane do wieku uczestników. Gwarantują solidną porcję wiedzy o dziejach Powstania Warszawskiego i okresie II wojny światowej w Polsce. Lekcje prowadzone są w oparciu o kontakt z „żywą historią” – eksponatami i fragmentami ekspozycji, w łatwej, zapadającej w pamięć formie, z uwzględnieniem nowoczesnej metodyki, w tym gier dydaktycznych i innych form nauczania interaktywnego.

więcej

Obchody 72. rocznicy Powstania Warszawskiego

Zbliża się kolejna rocznica Powstania Warszawskiego. Jak co roku z tej okazji Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało bogatą ofertę artystyczno-kulturalną, której celem jest upamiętnienie wydarzeń sierpnia i września 1944 roku.

więcej

Budka nie tylko dla dudka – ornitologiczne zajęcia techniczne

Mimo że okres lęgowy ptaków jest na półmetku, to według planu organizujemy warsztaty dla wszystkich zainteresowanych własnoręcznym wykonaniem budki. Jak bowiem głosi tytuł warsztatów...

więcej

Wystawa „Miara pokoju. Quantum of Peace” z prestiżową nagrodą w Cannes

Podczas wtorkowej gali festiwalu Cannes Lions grupa PanGenerator została nagrodzona Złotym Lwem za wystawę „Miara pokoju. Quantum of Peace” zrealizowaną dla Muzeum Powstania...

więcej