15.01

Dyskusja pokonkursowa i wystawa prac – rozbudowa

Czy zmieni się ekspozycja Muzeum? Którędy będzie się wchodzić? Co z Pokojem na Lato? Wszystkich zainteresowanych tym, jak po rozbudowie i modernizacji będzie wyglądała nasza placówka (i teren wokół), zapraszamy na dyskusję i wystawę prac konkursowych.

15 stycznia 2019 r. (we wtorek) o godz. 18.00 w muzealnej Sali pod Liberatorem odbędzie się dyskusja pokonkursowa dotycząca wyników konkursu na rozbudowę i modernizację Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas dyskusji można będzie porozmawiać z autorami prac, członkami jury i zaproszonymi ekspertami o wynikach konkursu.
Wstęp wolny.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 19 listopada 2018 r., a decyzję o przyznaniu trzech nagród i dwóch wyróżnień z jedenastu złożonych prac, podjął sąd w składzie:
1. arch. Krzysztof Ingarden – przewodniczący sądu konkursowego, sędzia konkursowy SARP
2. arch. Grzegorz Stiasny – sędzia referent, sędzia konkursowy SARP
3. arch. Marta Sękulska-Wrońska – asystent sędziego referenta, sędzia konkursowy SARP
4. arch. Szczepan Wroński – sędzia konkursowy SARP
5. arch. Marlena Happach – architekt m.st. Warszawy
6. Michał Olszewski – zastępca Prezydenta m.st. Warszawy
7. Dariusz Gawin – wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego
8. Agnieszka Szulejewska – przedstawicielka Muzeum Powstania Warszawskiego
9. arch. Radosław Gajda – krytyk architektury, wykładowca
10. Joanna Mytkowska – dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
11. arch. Krzysztof Domaradzki – sędzia konkursowy SARP
12. arch. Piotr Walkowiak – sędzia ze strony Muzeum Powstania Warszawskiego

I nagrodę otrzymała pracownia:
Nizio Design International Mirosław Nizio
Skład zespołu autorskiego:
Autor koncepcji: Mirosław Nizio
Zespół: Natalia Amrozińska, Bartłomiej Terlikowski, Mikołaj Cielniak, Łukasz Boniewski, Dariusz Polak, Piotr Antonów, Daria Dybciak, Krzysztof Kass.

II nagrodę otrzymała pracownia:
M.O.C. Architekci sp. z o.o. sp. k.
Skład zespołu autorskiego:
Błażej Janik, Ewa Janik, Krzysztof Kaczmarczyk, Małgorzata Karolak.

III nagrodę otrzymała pracownia:
tomcat.arch.design Tomasz Olszewski
Skład zespołu autorskiego:
Tomasz Olszewski, Leszek Żołnowski, Wojciech Koziarski, Kacper Czubek, Kinga Michaluk, Marcin Sadowski, Dorota Jasek, Michał Rogucki, Karol Gwiazdowski.

Przyznano również dwa wyróżnienia, które otrzymali:

ARTGRAF S.C. Jolanta Miłkowska-Ferenc | ARTGRAF S.C. Marcin Ferenc | PRACOWNIA KRAJOBRAZU Marta Grzybowska-Dryja
Skład zespołu autorskiego:
arch. Marcin Ferenc, arch. Marta Chrzanowska, arch. kraj. Marta Grzybowska-Dryja
Współpraca autorska:
Mateusz Zwolak

eM4 Pracownia Architektury Brataniec Marcin Brataniec
Skład zespołu autorskiego:
Marcin Brataniec, Urszula Forczek-Brataniec, Maciej Gozdecki, Damian Mierzwa, Marek Bystroń

Od nowego roku plansze konkursowe po raz pierwszy będą prezentowane publicznie, a prace zwycięskie i wyróżnione opatrzone będą komentarzem sądu konkursowego.

Celem organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego oraz OW SARP konkursu było uzyskanie najlepszej pod względem architektonicznym, przestrzennym i funkcjonalno-użytkowym koncepcji rozbudowy i modernizacji Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z zagospodarowaniem terenu. Przedmiotem konkursu był projekt rozbudowy Muzeum o budynki strefy wejściowej, pozwalające dostać się do zespołu muzealnego od strony ulicy Towarowej.

Nowa forma zagospodarowania terenu miała stworzyć miejsce, które – choć wyraźnie powiązane ze strefą działalności Muzeum – miało zachować w pełni autonomiczny charakter. Nowa, ogólnodostępna przestrzeń, poprzez sposób aranżacji i użyte materiały miała promować korzystanie z natury i realizować zasadę dostępności, a także zachować przyjazną, ludzką skalę z wkomponowanymi elementami małej architektury. Rodzaj użytych materiałów, miał wyrażać harmonię z otoczeniem. Oprócz opisanych poniżej funkcji nowe miejsce miało zapraszać do relaksu i korzystania z oferty kulturalnej wychodzącej poza dotychczasowe budynki Muzeum. Ta część założenia miała inspirować i uwzględniać miejską tradycję, jaką stworzył stojący tam do tej pory tymczasowy pawilon rekreacyjno-kulturalny „Pokój na lato”.

Zobacz także


26.01

Wóz pancerny „Piłsudski” - warsztaty modelarskie

Zajęcia modelarskie dla młodzieży powyżej 12. roku życia, podczas których wykonamy model słynnego wozu bojowego „Piłsudski”. Pojazd ten brał udział w walkach o Lwów w 1918 roku.

więcej
13.01

Zamiast pomnika – historia Jana Rodowicza „Anody”

Z okazji 70. rocznicy śmierci jednego z wybitniejszych przedstawicieli pokolenia żołnierzy AK – Jana Rodowicza „Anody” zapraszamy na wykład poświęcony jego losom i do dzisiaj niewyjaśnionym okolicznościom jego śmierci.

więcej
10.12

Na pierwszej linii: Kuba Kamiński

Już po raz drugi naszym gościem będzie zdobywca Grand Prix konkursu National Geographic, laureat nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz uczestnik World Press Photo Joop Swart Masterclass 2011, Kuba Kamiński.

więcej

Rozstrzygnięcie konkursu architektoniczno-urbanistycznego na rozbudowę i modernizację Muzeum Powstania Warszawskiego

19 lipca 2018 r. został ogłoszony Konkurs architektoniczno-urbanistyczny na rozbudowę i modernizację Muzeum Powstania Warszawskiego. Znamy już zwycięskie prace konkursowe.

więcej