Głodni Warszawy otwieramy „Pokój na lato” – letni pawilon rekreacyjno-kulturalny

W zbliżającą się Noc Muzeów otworzymy sezon w „Pokoju na lato”. W nowej odsłonie, niezależny od pogodowych humorów warszawskiego lata będzie działał przez 15 tygodni od maja do sierpnia...

W zbliżającą się Noc Muzeów otworzymy sezon w „Pokoju na lato” – letnim pawilonie rekreacyjno-kulturalny zlokalizowanym tuż przy Muzeum Powstania Warszawskiego. W nowej odsłonie, niezależny od pogodowych humorów warszawskiego lata będzie działał przez 15 tygodni od maja do sierpnia 2016. Chcemy, by stał się miejscem spotkań dla warszawiaków i turystów spragnionych odpoczynku wśród zieleni, wiedzy o Warszawie i rozrywki na najwyższym poziomie. W programie 32 spotkania warsztatowe, 20 koncertów, 24 wykłady varsavianistyczne, 4 spotkania filmowe, 4 wieczory komediowe, 2 retro potańcówki, 2 wyprzedaże garażowe i wiele innych.

GŁODNI WARSZAWY
W ubiegłym roku najlepiej karmiliśmy głodnych wiedzy o Warszawie – koncertami, wykładami, warsztatami. W tym roku bardziej zadbamy o głodne warszawskie smaki. Plenerową restaurację poprowadzą dwaj pasjonaci kuchni i nocnego życia przedwojennej stolicy. Będzie więc retro, ale z nowym sznytem przystosowanym do u czasu, wymogów diety i zasobności portfela. Dla gości ceniących tradycję będziemy mieli słynne pączki z Górczewskiej i pyzy z Różyca. Co weekend zaprosimy warszawiaków na tematyczne śniadania na trawie połączone z varsavianistycznymi smaczkami.

KONCERTY
Czternaście jazzowo-swingowych piątków ze Starszymi Panami, „Wojną Domową”, Agnieszką Osiecką czy porucznikiem Borewiczem. Koncerty to flagowe wydarzenia w Pokoju. Podobnie jak w ubiegłym roku będą i te duże m.in. Warszawskie Combo Taneczne (14.05), Pablo Pavo (15.05), Mikromusic (18.06) i Stanisława Celińska (27.08), jak i mniejsze, kameralne koncerty warszawskich zespołów spoza głównego nurtu m.in. Jazzombie i Teściowa Śpiewa. Warszawiacy pokochali muzykę w Pokoju, a ich reakcje pokazały nam, jak bardzo lubią tańczyć i śpiewać. Lubić a umieć to dwie różne rzeczy, dlatego kilka razy oddamy naszych gości w ręce profesjonalistów prowadzących warsztaty muzyczne. Ponadto Michał Fogg poprowadzi swoje legendarne retro potańcówki, podczas których tańczący nie mieszczą się na parkiecie.

WARSZTATY, SPACERY, WYKŁADY
W tym roku będziemy nie tylko zazieleniać stolicę, ale i poznawać Warszawę w piórkach. Pomoże nam w tym podczas wykładów i spacerów Stanisław Łubieński ze swoją grupą ornitologów. Podoba nam się, że w Wielkiej Brytanii ptaki obserwuje sześć milionów ludzi. Dla wielu z nich birdwatching to życiowa pasja, dlatego nie dziwią przypadki bójek, zasłabnięć czy ataków serca z powodu niewielkiego, ale bardzo rzadko obserwowanego ptaszka. Stanisław Łubieński nikogo nie pobił, ale ponieważ ptakami interesuje się równie gorąco, nie zważając na chłód, wilgoć i niewygody pokaże pierzastych mieszkańców stolicy i opowie o ich zwyczajach. Nie zapomnimy też o miłośnikach warszawskiej architektury, dla których przygotowujemy zupełnie nowe wykłady i spacery prowadzone przez Grzegorza Mikę – twórcę strony Warszawski modernizm 1905-1939 >  oraz Jarosława Gajdę – współautora bloga Architecture is a good idea >

GRAMY W ZIELONE
Pokój na lato rozgościł się na ostatnim skrawku zieleni pomiędzy nowymi biurowcami i osiedlami mieszkaniowymi warszawskiej Woli. Zaprosimy warszawiaków do odkrycia w sobie duszy działkowicza. Pod okiem miejskich ogrodników oraz Jodie Baltazar i Pauliny Jeziorek z Jadalnej Warszawy w Pokoju na lato można będzie pielęgnować własny kawałek ogrodu, a plony zostaną wykorzystane na warsztatach kulinarnych. Na czas wakacyjnych wyjazdów służyć będziemy mieszkańcom bezpłatnym hotelem dla kwiatów – specjalnie zaprojektowaną szklarnią, w której będzie można zostawić swoje roślina na czas wakacyjnych nieobecności. Wspólnie z Kwiatuchami z Kwiaciarni Grafiki zaprosimy mieszkańców do prezentacji roślin, z których są szczególnie dumni. W tym roku do przyjścia i pozostania w Pokoju na lato zapraszać będzie zielony mural, czyli wertykalny ogród, do którego każdy będzie mógł dosadzić własną cegiełkę.

DLA DZIECI
Najmłodszym gościom służymy nie tylko największym hamakiem w Warszawie. Lato w mieście upłynie im pod znakiem warsztatów, wykładów i zajęć edukacyjnych. W nowo projektowanej części pawilonu znajdą miejsca na odrabianie lekcji, naukę i zabawę. Program zajęć układany jest tak, by mogły spędzić czas wspólnie z rodzicami, bądź dać rodzicom odpocząć. Do wyboru, do koloru: turnieje planszówek, zajęcia o gwarze i języku warszawy, warsztaty z GROM-owcami, nauka tańca, przedstawienia kukiełkowe, wspólne czytanie książek, warsztaty kulinarne i ogrodnicze, legendy warszawskie, nauka warszawskich piosenek i rysowania.

Obserwujcie nasz PROFIL NA FACEBOOKU i bądźcie na bieżąco z wydarzeniami organizowanymi w Pokoju na lato >

ZOBACZ, JAK BAWILIŚMY SIĘ W UBIEGŁYM ROKU:

Autor zdjęć: Marek Michalski/MPW

 

Zobacz także

Nasz newsletter