III FESTIWAL WARSZAWSKI "NIEWINNI CZARODZIEJE" – przeczytaj jak było!

W dniach 13-16 listopada 2008 w Warszawie odbył się III festiwal warszawski „Niewinni Czarodzieje" organizowany przez Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego. Wideorelacje można obejrzeć w telewizji festiwal

W dniach 13-16 listopada 2008 w Warszawie odbył się III festiwal warszawski „Niewinni Czarodzieje" organizowany przez Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego. Wideorelacje można obejrzeć w telewizji festiwalowej..
Piątek:

W Info Qulturze, przy pl. Konstytucji 4, odbyła się debata pt. "Kultura polska po październiku 1956 przez pryzmat publicystyki Stefana Kisielewskiego i Leopolda Tyrmanda", która zgromadziła blisko 40 osób. W rozmowie udział wzięli Barbara Hoff, Dariusz Gawin i Andrzej Werner. Spotkanie poprowadził Krzysztof Mikołajewski.

W podziemiach przy ul. Smolnej 38 Paweł Passini przygotował koncert jazzowy „Być jak Zbigniew Cybulski", w którym udział wzięło blisko 400 osób . Podczas czterogodzinnej akcji wyświetlane były fragmenty filmów z udziałem Zbigniewa Cybulskiego ilustrowane graną na żywo muzyką jazzową.

W warszawskim metrze, na stacjach "Świętokrzyska", "Ratusz Arsenał", "Centrum", "Dworzec Gdański", miała miejsce instalacja Miki Grochowskiej pt. "Cztery minuty do..."

Sobota:

Przez cały dzień trwały warsztaty fotograficzne (prowadzenie dr hab. Marian Schmidt - dyrektor Warszawskiej Szkoły Fotografii) oraz warsztaty z animacji (prowadzenie łódzcy animatorzy współpracujący z wytwórnią "SE-MA-FOR").

Popołudniu odbyła się multimedialna gra miejska "Filmowe lata sześćdziesiąte w Warszawie". Uczestnicy mieli za zadanie zdobyć autografy od sobowtórów Kaliny Jędrusik i Zbigniewa Cybulskiego. Gra była podróżą w lata 50. i 60., a filmowa opowieść zbudowana została na podstawie zdjęć (na karcie do gry), jak również fragmentów filmów emitowanych na infoscreenach w metrze i plikach z muzyką do ściągnięcia za pomocą usługi bluetooth. W zabawie udział wzięło blisko 50 osób .

Wieczorem na pl. Konstytucji przyjechało zabytkowe pojazdy z lat 50. i 60. ("Warszawy", "Syrenki", "Trabanty" oraz autobusy "Ogórki"), z których mieszkańcy Warszawy mogli obejrzeć film Andrzeja Wajdy "Niewinni czarodzieje", którego akcja dzieje się także na pl. Konstytucji. W imprezie udział wzięło blisko 350 osób.

Niedziela:

Wieczorem w Centralnym Basenie Artystycznym odbył się wyjątkowy koncert "Niewinni czarodzieje-reakcja yassowa" z udziałem najlepszych polskich muzyków yassowych - Mikołaj Trzaska z projektem "War Songs", duet Tomasz Gwińciński i Jerzy Mazzoll oraz Tymański Yass Ensemble Tymona Tymańskiego. Na koncert przybyło 350 osób, a spotkanie poprowadził Maciej Chmiel.

Festiwal zwieńczył dancing w kinie Iluzjon, przygotowany przez Mikę Grochowską, który zgromadził ponad 700 osób. Goście wieczoru bawili się przy muzyce zespołu "Mitch&Mitch", w przerwach fragmenty tekstów Leopolda Tyrmanda czytała Agnieszka Sural, a do tańca gości zapraszali fordanserzy. Niespodziewanie dla gości zagrał zespół „Hercules and Love Affair”.

Organizatorzy: Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Stefana Starzyńskiego, Telewizja Kino Polska,

Partnerzy Festiwalu: Stroer Infoscreen, Chłodna 25, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „Ę”, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Sonica Studio, TVN Warszawa, TNS OBOP, Empik.

Patroni medialni: Activist, Exklusiv, Polskie Radio „Trójka”, TVP Warszawa.

Zobacz także


Rok 2009 w liczbach.

Zachęcamy do zapoznania się z historią Muzeum Powstania Warszawskiego w 2009 roku! Ponad 500 000 zwiedzających, 1245 lekcji muzealnych, 2200 artykułów prasowych, 1766 relacji telewizyjnych, 450 wywiadów z Powstańcami...

więcej

Wielka Orkiestra w Muzeum.

10 STYCZNIA w Muzeum po raz drugi będzie działał Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kwestować będzie blisko 70 wolontariuszy, czyli dwa razy więcej, niż w zeszłym roku, a zbiórkę przeprowadzą na terenie Muzeum, dzielnic Wola, Ochota i...

więcej

Dyplom Benemerenti.

Muzeum Powstania Warszawskiego zostało uhonorowane przez Biskupa Polowego gen. dyw. Tadeusza Płoskiego dyplomem BENEMERENTI Ordynariatu Polowego WP. Nagrodę odebrał dyrektor Muzeum Jan Ołdakowski, który podkreślił...

więcej

Wojtek Wieteska w Fotoplastikonie.

Od 15 STYCZNIA w Fotoplastikonie Warszawskim będzie można oglądać wystawę zdjęć 3D, autorstwa Wojtka Wieteski. Muzeum zaprosiło znanego fotografa, by sportretował współczesną Warszawę przy pomocy aparatu...

więcej