III FESTIWAL WARSZAWSKI "NIEWINNI CZARODZIEJE" – przeczytaj jak było!

W dniach 13-16 listopada 2008 w Warszawie odbył się III festiwal warszawski „Niewinni Czarodzieje" organizowany przez Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego. Wideorelacje można obejrzeć w telewizji festiwal

W dniach 13-16 listopada 2008 w Warszawie odbył się III festiwal warszawski „Niewinni Czarodzieje" organizowany przez Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego. Wideorelacje można obejrzeć w telewizji festiwalowej..
Piątek:

W Info Qulturze, przy pl. Konstytucji 4, odbyła się debata pt. "Kultura polska po październiku 1956 przez pryzmat publicystyki Stefana Kisielewskiego i Leopolda Tyrmanda", która zgromadziła blisko 40 osób. W rozmowie udział wzięli Barbara Hoff, Dariusz Gawin i Andrzej Werner. Spotkanie poprowadził Krzysztof Mikołajewski.

W podziemiach przy ul. Smolnej 38 Paweł Passini przygotował koncert jazzowy „Być jak Zbigniew Cybulski", w którym udział wzięło blisko 400 osób . Podczas czterogodzinnej akcji wyświetlane były fragmenty filmów z udziałem Zbigniewa Cybulskiego ilustrowane graną na żywo muzyką jazzową.

W warszawskim metrze, na stacjach "Świętokrzyska", "Ratusz Arsenał", "Centrum", "Dworzec Gdański", miała miejsce instalacja Miki Grochowskiej pt. "Cztery minuty do..."

Sobota:

Przez cały dzień trwały warsztaty fotograficzne (prowadzenie dr hab. Marian Schmidt - dyrektor Warszawskiej Szkoły Fotografii) oraz warsztaty z animacji (prowadzenie łódzcy animatorzy współpracujący z wytwórnią "SE-MA-FOR").

Popołudniu odbyła się multimedialna gra miejska "Filmowe lata sześćdziesiąte w Warszawie". Uczestnicy mieli za zadanie zdobyć autografy od sobowtórów Kaliny Jędrusik i Zbigniewa Cybulskiego. Gra była podróżą w lata 50. i 60., a filmowa opowieść zbudowana została na podstawie zdjęć (na karcie do gry), jak również fragmentów filmów emitowanych na infoscreenach w metrze i plikach z muzyką do ściągnięcia za pomocą usługi bluetooth. W zabawie udział wzięło blisko 50 osób .

Wieczorem na pl. Konstytucji przyjechało zabytkowe pojazdy z lat 50. i 60. ("Warszawy", "Syrenki", "Trabanty" oraz autobusy "Ogórki"), z których mieszkańcy Warszawy mogli obejrzeć film Andrzeja Wajdy "Niewinni czarodzieje", którego akcja dzieje się także na pl. Konstytucji. W imprezie udział wzięło blisko 350 osób.

Niedziela:

Wieczorem w Centralnym Basenie Artystycznym odbył się wyjątkowy koncert "Niewinni czarodzieje-reakcja yassowa" z udziałem najlepszych polskich muzyków yassowych - Mikołaj Trzaska z projektem "War Songs", duet Tomasz Gwińciński i Jerzy Mazzoll oraz Tymański Yass Ensemble Tymona Tymańskiego. Na koncert przybyło 350 osób, a spotkanie poprowadził Maciej Chmiel.

Festiwal zwieńczył dancing w kinie Iluzjon, przygotowany przez Mikę Grochowską, który zgromadził ponad 700 osób. Goście wieczoru bawili się przy muzyce zespołu "Mitch&Mitch", w przerwach fragmenty tekstów Leopolda Tyrmanda czytała Agnieszka Sural, a do tańca gości zapraszali fordanserzy. Niespodziewanie dla gości zagrał zespół „Hercules and Love Affair”.

Organizatorzy: Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Stefana Starzyńskiego, Telewizja Kino Polska,

Partnerzy Festiwalu: Stroer Infoscreen, Chłodna 25, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „Ę”, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Sonica Studio, TVN Warszawa, TNS OBOP, Empik.

Patroni medialni: Activist, Exklusiv, Polskie Radio „Trójka”, TVP Warszawa.

Zobacz także


Rok 2009 w liczbach.

Zachęcamy do zapoznania się z historią Muzeum Powstania Warszawskiego w 2009 roku! Ponad 500 000 zwiedzających, 1245 lekcji muzealnych, 2200 artykułów prasowych, 1766 relacji telewizyjnych, 450 wywiadów z Powstańcami...

więcej

Wielka Orkiestra w Muzeum.

10 STYCZNIA w Muzeum po raz drugi będzie działał Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kwestować będzie blisko 70 wolontariuszy, czyli dwa razy więcej, niż w zeszłym roku, a zbiórkę przeprowadzą na terenie Muzeum, dzielnic Wola, Ochota i...

więcej

Muzeum symbolem Warszawy?

Trwa konkurs Gazety Stołecznej "Wybierzmy symbol Warszawy ostatniego 20-lecia". Weź udział w plebiscycie! ZAGŁOSUJ na Muzeum Powstania Warszawskiego! http://tnij.org/fhxb

więcej

Warsztaty o Harcerskiej Poczcie Polowej.

Zapraszamy 17 STYCZNIA dzieci w wieku 10-12 lat na warsztaty "Zawiszacy tacy jak My", których gościem będzie sam powstańczy "Zawiszak" Jerzy Kasprzak ps. Albatros. Na warsztatach będzie można nauczyć się przekazywać informacje bez używania głosu i...

więcej