Jerzy Stefan Stawiński.

12 czerwca 2010 roku w Warszawie zmarł Jerzy Stefan Stawiński, Powstaniec Warszawski, współtwórca polskiej szkoły filmowej. Na podstawie jego scenariuszy powstały wybitne filmy "Kanał" Andrzeja Wajdy i "Eroica" czy "Zezowate szczęście" ...

12 czerwca 2010 roku w Warszawie zmarł Jerzy Stefan Stawiński Powstaniec Warszawski, współtwórca polskiej szkoły filmowej, na podstawie jego scenariuszy powstały wybitne filmy "Kanał" Andrzeja Wajdy i  "Eroica" czy "Zezowate szczęście" Andrzeja Munka. Miał 89 lat.

Ppor. Jerzy Stefan Stawiński, pseudonimy Łącki, Lucjan – urodzony w 1921.  W Kampanii Wrześniowej w plutonie łączności artylerii dywizyjnej 20. dywizji piechoty. Następnie walczy w obronie Warszawy. W konspiracji działa od marca 1940 - jest żołnierzem pułku "Baszta". Dowodzi plutonem, a następnie kompanią łączności o kryptonimie "K-4". W Powstaniu Warszawskim odpowiada za łączność pułku "Baszta".  27 września ewakuuje się kanałami z Mokotowa do Śródmieścia. Po powstaniu jest jeńcem w Oflagu Murnau. Po wyzwoleniu udaje się do Wielkiej Brytanii i wstępuje do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po powrocie do kraju zajmuje się literaturą i filmem. Był znanym i cenionym pisarzem oraz scenarzystą. Na podstawie jego scenariuszy powstały filmy fabularne: „Kanał” w reżyserii Andrzeja Wajdy, „Człowiek na torze”, „Eroica” i „Zezowate szczęście” w reżyserii Andrzeja Munka oraz „Zamach” w reżyserii Jerzego Passendorfera.

Przeczytaj wywiad ze Jerzym Stefanem Stawińskim w Archiwum Historii Mówionej >

Uzupełnij Powstańczy Biogram Jerzego Stefana Stawińskiego >


fotografia: za:: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Stefan_Stawiński

 

Zobacz także

Nasz newsletter