KONKURS GRAFFITI\'44

16 czerwca Stowarzyszenie Wielka Polonia i Fundacja Polonia 2011 ogłosiła konkurs na projekt graffiti o tematyce związanej z Powstaniem Warszawskim. Zwycięski mural ozdobi mur stadionu od strony ul. Konwiktorskiej. Graffiti zostanie odsłonięte

16 czerwca Stowarzyszenie Wielka Polonia i Fundacja Polonia 2011 ogłosiła konkurs na projekt graffiti o tematyce związanej z Powstaniem Warszawskim. Zwycięski mural ozdobi mur stadionu od strony ul. Konwiktorskiej. Graffiti zostanie odsłonięte w przeddzień rocznicy – 31 lipca 2009. Partnerem konkursu jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Szczegóły: wielkapolonia.pl..
Dzięki działalności Muzeum Powstania Warszawskiego w środowisku kibiców Polonii narodziła się inicjatywa upamiętnienia wydarzeń z 1944 roku. Ten wyjątkowy konkurs na powstańcze graffiti pozwoli uczcić Powstańców Warszawskich i jednocześnie rozpowszechni wśród młodych twórców historię powstańczych walk na stadionie Polonii przy ul. Konwiktorskiej.

Stadion Polonii jest miejscem związanym z walkami Powstania Warszawskiego. Od 1 do 26 sierpnia wzdłuż ulicy Konwiktorskiej przebiegała linia frontu. W nocy z 21 na 22 sierpnia przez stadion Polonii przebiegło nieudane natarcie batalionów Zośka i Pięść, którego celem było przebicie korytarza łączącego Starówkę z Żoliborzem. W wyniku nieprzyjacielskiego ognia na płycie boiska poległo 13 żołnierzy Armii Krajowej.

W środowisku kibiców Czarnych Koszul przez kilkadziesiąt lat kultywowana była pamięć o Powstańcach, którzy w 1944 toczyli walki na płycie boiska i oddali w tym miejscu życie za wolność Ojczyny. Kolejnym pokolenia sympatyków Polonii przekazywana była wiedza o tych wydarzeniach, zarówno przez starszych kibiców, działaczy Klubu, jak i uczestników Powstania. Świadectwem tego jest tablica upamiętniająca powstańczy szturm 22 sierpnia 1944, która została odsłonięta w 2000 roku na budynku klubowym.

SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE KONKURSU:

3.07 - ostatni dzień przyjmowania prac konkursowych 7.07 - ogłoszenie wyników konkursu Prace należy składać osobiście w siedzibie Fundacji Polonii 2011 przy ul. Konwiktorskiej 6 w godzinach 10:00 - 18:00 lub przesłać pocztą na adres ul. Konwiktorska 6 lok. 10, 00-206 Warszawa (z dopiskiem Konkurs "Graffiti 1944"). Dopuszczalne są różne techniki wykonania projektu: rysunek, malarstwo, grafika komputerowa.

JURY KONKURSU: 1. Jan Ołdakowski – Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego; 2. Jerzy Piekarzewski - Honorowy Prezes Klubu Sportowego Polonia Warszawa; 3. Juliusz Kulesza - historyk, grafik, Powstaniec Warszawski; 4. Marek Pietruszka – Z-ca Dyrektora Warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji; 5. Jarosław Trybuś, historyk sztuki, laureat Złotego Lwa na Biennale’08 w Wenecji

Nagrodą w konkursie jest możliwość realizacji projektu ze środków przekazanych przez sponsorów.

Organizatorzy składają podziękowania sponsorom przedsięwzięcia: Warszawskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji oraz firmie J.W. Construction Holding SA.

Patronat medialny: www.warszawa.pl Szczegóły: wielkapolonia.pl/graffiti1944

Zobacz także

Nasz newsletter