KONKURS GRAFFITI\'44

16 czerwca Stowarzyszenie Wielka Polonia i Fundacja Polonia 2011 ogłosiła konkurs na projekt graffiti o tematyce związanej z Powstaniem Warszawskim. Zwycięski mural ozdobi mur stadionu od strony ul. Konwiktorskiej. Graffiti zostanie odsłonięte

16 czerwca Stowarzyszenie Wielka Polonia i Fundacja Polonia 2011 ogłosiła konkurs na projekt graffiti o tematyce związanej z Powstaniem Warszawskim. Zwycięski mural ozdobi mur stadionu od strony ul. Konwiktorskiej. Graffiti zostanie odsłonięte w przeddzień rocznicy – 31 lipca 2009. Partnerem konkursu jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Szczegóły: wielkapolonia.pl..
Dzięki działalności Muzeum Powstania Warszawskiego w środowisku kibiców Polonii narodziła się inicjatywa upamiętnienia wydarzeń z 1944 roku. Ten wyjątkowy konkurs na powstańcze graffiti pozwoli uczcić Powstańców Warszawskich i jednocześnie rozpowszechni wśród młodych twórców historię powstańczych walk na stadionie Polonii przy ul. Konwiktorskiej.

Stadion Polonii jest miejscem związanym z walkami Powstania Warszawskiego. Od 1 do 26 sierpnia wzdłuż ulicy Konwiktorskiej przebiegała linia frontu. W nocy z 21 na 22 sierpnia przez stadion Polonii przebiegło nieudane natarcie batalionów Zośka i Pięść, którego celem było przebicie korytarza łączącego Starówkę z Żoliborzem. W wyniku nieprzyjacielskiego ognia na płycie boiska poległo 13 żołnierzy Armii Krajowej.

W środowisku kibiców Czarnych Koszul przez kilkadziesiąt lat kultywowana była pamięć o Powstańcach, którzy w 1944 toczyli walki na płycie boiska i oddali w tym miejscu życie za wolność Ojczyny. Kolejnym pokolenia sympatyków Polonii przekazywana była wiedza o tych wydarzeniach, zarówno przez starszych kibiców, działaczy Klubu, jak i uczestników Powstania. Świadectwem tego jest tablica upamiętniająca powstańczy szturm 22 sierpnia 1944, która została odsłonięta w 2000 roku na budynku klubowym.

SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE KONKURSU:

3.07 - ostatni dzień przyjmowania prac konkursowych 7.07 - ogłoszenie wyników konkursu Prace należy składać osobiście w siedzibie Fundacji Polonii 2011 przy ul. Konwiktorskiej 6 w godzinach 10:00 - 18:00 lub przesłać pocztą na adres ul. Konwiktorska 6 lok. 10, 00-206 Warszawa (z dopiskiem Konkurs "Graffiti 1944"). Dopuszczalne są różne techniki wykonania projektu: rysunek, malarstwo, grafika komputerowa.

JURY KONKURSU: 1. Jan Ołdakowski – Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego; 2. Jerzy Piekarzewski - Honorowy Prezes Klubu Sportowego Polonia Warszawa; 3. Juliusz Kulesza - historyk, grafik, Powstaniec Warszawski; 4. Marek Pietruszka – Z-ca Dyrektora Warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji; 5. Jarosław Trybuś, historyk sztuki, laureat Złotego Lwa na Biennale’08 w Wenecji

Nagrodą w konkursie jest możliwość realizacji projektu ze środków przekazanych przez sponsorów.

Organizatorzy składają podziękowania sponsorom przedsięwzięcia: Warszawskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji oraz firmie J.W. Construction Holding SA.

Patronat medialny: www.warszawa.pl Szczegóły: wielkapolonia.pl/graffiti1944

Zobacz także


Spotkanie z Andą Rottenberg.

Czy Warszawa to przyjazne miejsce dla artystów? Co ją wyróżnia na tle innych stolic kulturalnych Europy? Na te i inne pytania 14 GRUDNIA na Chłodnej 25 odpowie wybitna historyczka i krytyczka sztuki, Anda Rottenberg.

więcej

Wykład Jarosława Trybusia.

Zapraszamy na wykład Jarosława Trybusia z cyklu Architektura Instrukcja Obsługi pt. BGK. PROTOPLASTA WIEŻOWCÓW. Spotkanie odbędzie się 16 GRUDNIA, o godz. 18.30, w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego, w Muzeum Powstania Warszawskiego. WSTĘP WOLNY.

więcej

Dyplom Benemerenti.

Muzeum Powstania Warszawskiego zostało uhonorowane przez Biskupa Polowego gen. dyw. Tadeusza Płoskiego dyplomem BENEMERENTI Ordynariatu Polowego WP. Nagrodę odebrał dyrektor Muzeum Jan Ołdakowski, który podkreślił...

więcej

Wojtek Wieteska w Fotoplastikonie.

Od 15 STYCZNIA w Fotoplastikonie Warszawskim będzie można oglądać wystawę zdjęć 3D, autorstwa Wojtka Wieteski. Muzeum zaprosiło znanego fotografa, by sportretował współczesną Warszawę przy pomocy aparatu...

więcej