Konkurs historyczny „Szukamy bohaterów”.

Zapraszamy wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu województwa śląskiego do wzięcia udziału w konkursie „Szukamy bohaterów”, który ma na celu propagowanie wśród młodych ludzi postaw obywatelskich i patriotycznych ...

Zapraszamy wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu województwa śląskiego do wzięcia udziału w konkursie „Szukamy bohaterów”, który ma na celu propagowanie wśród młodych ludzi postaw obywatelskich i patriotycznych, poprzez pobudzanie wśród młodzieży zainteresowania historia i życiem społeczności lokalnej.

Prace na tegoroczną edycję można nadsyłać do połowy kwietnia. Więcej informacji nt. konkursu oraz regulamin można znaleźć na stronie www.szukamybohaterow.pl. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału!

*

Konkurs „Szukamy Bohaterów” to jedyne w swoim rodzaju przedsięwzięcie.  Realizowany jest na terenie województwa śląskiego od 2009 roku. Ideą konkursu jest odszukanie zapomnianych postaci, które w przeszłości przysłużyły się Polsce i społeczności lokalnej. Chodzi  przede wszystkim o ukazanie bohaterstwa zwykłych ludzi, których historia XX wieku wrzuciła w wir heroicznych i  często, niestety, tragicznych wydarzeń. Uczestnicy konkursu mają także za zadanie wymyślenie i opisanie projektu akcji promocyjnej dla wybranej przez siebie postaci.

Forma naszej inicjatywy sprzyja niekonwencjonalnemu nauczaniu historii, młodzi ludzie mogą wczuć się w rolę detektywów historii, którzy odnajdują informacje na temat zapomnianych bohaterów, korzystając ze wszystkich możliwych źródeł: od zbiorów rodzinnych, dokumentów parafialnych po relacje świadków i akta IPN. Część związana z akcją promocyjną daje młodym ludziom okazję do zapoznania się z specyfiką pracy agencji reklamowej.

Z powyższych powodów konkurs „Szukamy Bohaterów” łączy szczytną ideę edukacji patriotycznej oraz rozwija praktyczne umiejętności intelektualne i przedsiębiorczości młodych ludzi.

W pierwszej edycji konkursu wzięło udział 268 uczestników ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego województwa śląskiego. Dzięki ich pracy udało się przywrócić pamięci społeczeństwa ponad 60 postaci, które w ciągu swojego życia dały dowody patriotyzmu, odwagi czy niezłomności postawy i charakteru. Uczestnicy mieli możliwość tworzenia zespołów zadaniowych, składających się z maksymalnie 3 osób. Każdemu uczestnikowi i zespołowi towarzyszył nauczyciel, występujący tu w roli opiekuna merytorycznego i koordynatora prac.

Dla uczestników konkursu organizatorzy zapewnili wiele nagród w postaci pięciodniowych wycieczek do Brukseli. 17 zespołów (50 osób) zostało wyróżnionych nagrodami ufundowanymi przez posła do Parlamentu Europejskiego dra Marka Migalskiego oraz katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Zwycięzcą pierwszej edycji „Szukamy Bohaterów” została Agnieszka Pszczółka z Katolickiego Gimnazjum w Dąbrowie Górniczej za pracę o Sybilii Przybyłowicz-Jęczeń – łączniczce AK z terenów Będzina i okolic.

Konkursowi „Szukamy bohaterów” towarzyszyły inne ciekawe wydarzenia, czego dowodem jest np. mural-malowidło ścienne wykonane techniką komiksu w przejściu poziemnym w centrum Katowic, które przedstawia ośmiu bohaterów z prac uczestników konkursu.

Druga edycję konkursu „Szukamy bohaterów” rozpoczęła się również nietypowo, historyczną
grą miejską „Czas Wolnego”, która miała miejsce 7 listopada 2010r. Gra ta była swoistą podróżą przez epokę dwudziestolecia międzywojennego na Śląsku, której bazy wytyczały punkty biografii rozmieszczone w różnych miejscach Katowic.
 

Zobacz także

Nasz newsletter