„Kurier” w reżyserii Władysława Pasikowskiego

FILM

Jego samotna misja miała zdecydować o losach Polski i II wojny światowej. Ścigany przez wszystkie wrogie wywiady, w środku nocy przerzucony z hotelu Savoy do Żabna, spotyka ludzi, którzy na zawsze zmieniają jego życie. Film o Janie Nowaku-Jeziorańskim w kinach od 15 marca 2019 r.

 

Nowy film reżysera hitów „Jack Strong” i „Pitbull. Ostatni pies” to sensacyjna historia szpiegowska, inspirowana sekretną misją słynnego „Kuriera z Warszawy”. Niezwykłe zdarzenia z życia Jana Nowaka-Jeziorańskiego to doskonały materiał na scenariusz, co podkreśla sam Pasikowski:

„Naszym celem jest opowiedzenie sensacyjnej, lecz opartej na życiu historii, której scenarzyści Jamesa Bonda pewnie by nie wymyślili, opowiedzenie jej przy tym w maksymalnie nowoczesny sposób, korzystając z osiągnięć nowej stylistyki filmów przygodowo-sensacyjnych”  Władysław Pasikowski, reżyser i scenarzysta „Kuriera”

Producentami wysokobudżetowej produkcji są Muzeum Powstania Warszawskiego – inicjator przedsięwzięcia oraz Scorpio Studio – współtwórca sukcesu świetnie przyjętego przez widzów
i krytyków „Jacka Stronga”, którego na dużym ekranie obejrzało blisko 1,2 miliona widzów.

Pośród międzynarodowej obsady filmu zobaczymy wschodzące nazwiska nowego pokolenia: odtwórca głównej roli Philippe Tłokiński („Belfer” w reżyserii Łukasza Palkowskiego) i Patrycja Volny („1983” – pierwszy polski serial Netflixa) oraz plejadę polskich gwiazd: Tomasz Schuchardt, Adam Woronowicz, Zbigniew Zamachowski, Mirosław Baka, Rafał Królikowski, Grzegorz Małecki  i Jan Frycz.

Premiera filmu: 15 marca 2019 r.

Film „KURIER”
Gatunek: sensacyjny
Produkcja: Polska 2018
Reżyseria: Władysław Pasikowski („Jack Strong”, „Pitbull. Ostatni pies”, „Psy”, „Kroll”)
Scenariusz: Władysław Pasikowski (Jack Strong”, „Pitbull. Ostatni pies”, „Katyń”, „Psy”), Sylwia Wilkos
Producenci: Jan Ołdakowski, Dariusz Gawin, Sylwia Wilkos, Klaudiusz Frydrych
Produkcja: Muzeum Powstania Warszawskiego,  Scorpio Studio („Jack Strong”, „Sęp”)
Dystrybucja w Polsce: Kino Świat

Obsada: Philippe Tłokiński („Volta”, „Belfer” - serial TV), Patrycja Volny („Gareth Jones”, „1983” – serial TV), Tomasz Schuchardt („Miasto 44”, „Jesteś Bogiem”), Adam Woronowicz („Zimna wojna”, „Najlepszy”), Zbigniew Zamachowski („Pitbull. Ostatni pies”, „Listy do M. 3”), Jan Frycz („Służby specjalne”), Mariusz Bonaszewski („Jack Strong”, „Czas honoru – Powstanie” - serial TV), Mirosław Baka („Jack Strong”, „Sęp”), Wojciech Zieliński („Wołyń”, „Służby specjalne”), Sławomir Orzechowski („Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”, „Dom zły”), Grzegorz Małecki („Pakt” - serial TV, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”)

TWÓRCY:
Władysław Pasikowski – scenariusz i reżyseria
Wielokrotnie nagradzany reżyser takich kinowych przebojów, jak „Jack Strong”, „Pitbull. Ostatni pies”, „Pokłosie”, czy „Psy”. Mistrz kina sensacyjnego, który nie boi się opierać fabuły na prawdziwych historiach.  Ukończył Wydział Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Kulturoznawstwo Uniwersytetu Łódzkiego. W 2014 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Magdalena Górka zdjęcia
Nazywana „Polką numer jeden za kamerą w Hollywood”. Absolwentka wydziału operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Najważniejsze filmy, do których stworzyła zdjęcia to „Joaquin Phoenix: jestem, jaki jestem”, „Paranormal Activity 3”, „Jack Strong”, „Viral”. Jest także autorką zdjęć do filmu z Benem Kingsleyem pt. „An Ordinary Man” i teledysków m.in. Seleny Gomez. Z Władysławem Pasikowskim tworzy zgrany duet kolejny raz.

Pozostali twórcy:
Wojciech Żogała – scenografia
Małgorzata Braszka – kostiumy
Janusz Kaleja – charakteryzacja
Ewa Jastrzębska – kierownik produkcji
Sylwia Rajdaszka – II kierownik produkcji

OBSADA:
Philippe Tłokiński – Jan Nowak-Jeziorański
Młody, zdolny aktor z międzynarodowym doświadczeniem.  W roli głównej zobaczymy go po raz pierwszy. Grał na deskach francuskich, szwajcarskich i polskich teatrów. Zagrał w komediowym hicie Juliusza Machulskiego „Volta”, wielokrotnie nagrodzonej i docenionej przez krytyków „Nocy Walpurgi”, czy popularnych serialach „Prosto w serce”, „Belfer” i „Przepis na życie”. Absolwent Wyższej Szkoły Teatralnej w Saint-Étienne.

Patrycja Volny – Marysia
Podbój polskiego kina zaczęła rolą Dobrej Nowiny w nagrodzonym Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale „Pokocie”. Gra w pierwszej polskiej produkcji Netflixa, thrillerze telewizyjnym „1983”. W przyszłym roku zobaczymy ją w również w thrillerze politycznym „Gareth Jones” w reż. Agnieszki Holland. Znana także z czeskiego filmu „Zlatý podraz”.  Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. 

Julie Engelbrecht  Doris
Zadebiutowała w wieku 12 lat w filmie telewizyjnym „Adieu, mon ami”. W „Kurierze” pojawi się w intrygującej roli Doris. Znana z filmów takich jak „Łowca czarownic”, „Wirus” czy „Fabryka zła”. Zagrała także w serialach sensacyjnych „Kobra. Oddział specjalny” czy „Miejsce zbrodni”.

Tomasz Schuchardt Wolski
 „Moja rola to postać Wolskiego, który towarzyszy kurierowi w podróży po Polsce i  Europie. Pomaga mu w różnych sytuacjach”. – tak sam aktor podsumowuje granego przez siebie w „Kurierze” bohatera. Podkreśla także, że będzie to „bardziej kino sensacyjne niż biograficzne”, co doskonale potrafi pogodzić Władysław Pasikowski. Obecnie oprócz „Kuriera” gra także w serialu sensacyjnym pt.  „Nielegalni” na podstawie bestsellerowej serii książek Vincenta Severskiego. Jest też laureatem Złotego Lwa za najlepszą drugoplanową rolę męską w „Jesteś Bogiem” i najlepszą pierwszoplanową rolę męską w filmie „Chrzest”. Zagrał m.in. w: „Mieście 44”, „Yumie”, „W imię…” i „Sali samobójców”. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Grzegorz Małecki – Gen. Bor-Komorowski
W „Kurierze” gra Generała Bora- Komorowskiego. Znany m.in. z filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzeja Wajdy, innym filmie opartym na losach znanego człowieka. Szeroka publiczność kojarzyć go będzie z kreacji w filmach komediowych m.in. z nominowanego do Złotego Lwa filmu „Lejdis”. Od początku kariery współpracuje także z Teatrem Telewizji i Polskim Radiem. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie.

W pozostałych rolach występują:
Michael Terry jako Winston Churchill
Rafał Królikowski jako Gen. Stanisław Tatar
Mirosław Baka jako Gen. Tadeusz Pełczyński
Zbigniew Zamachowski jako Gen. Antoni Chruściel/Monter
Adam Woronowicz jako Płk. Kazimierz Iranek Osmecki
Jacek Lenartowicz jako Gajowy
Cezary Pazura jako Lokator
Martin Butzke jako Steiger
Nico Rogner jako Witze
Sławomir Orzechowski jako Stanisław Mikołajczyk

Patronem edukacyjnym filmu jest wydawnictwo Nowa Era. Skorzystaj z programu edukacyjnego przygotowanego przez Nową Erę we współpracy z MPW i Kino świat >

Zobacz także

Nasz newsletter