Dotacja na Cele bezpieki

W ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Infrastruktura Kultury” Muzeum Powstania Warszawskiego otrzymało 380 000 zł dotacji na przygotowanie doposażenie stałej ekspozycji muzealnej w d. areszcie śledczym MBP w budynku Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie.

W budynku Ministerstwa Sprawiedliwości działał po II wojnie światowej areszt śledczy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, w którym w latach 1944-56 przetrzymywani byli więźniowie polityczni: działacze podziemia antykomunistycznego oraz żołnierze Armii Krajowej. Muzeum Powstania Warszawskiego zabezpieczyło, wspólnie z resortem sprawiedliwości to miejsce pamięci będące materialnym świadectwem zarówno walki o niepodległą Polskę jak i świadkiem zbrodni komunistycznego reżimu. 

Żeby stworzyć w dawnym areszcie śledczym stałą ekspozycję muzealną poświęconą Powstańcom i Żołnierzom Wyklętym, konieczne było dokończenie konserwacji i rekonstrukcji autentycznych, historycznych powierzchni m.in. fragmentu posadzki, malowideł i kalendarzy ściennych odkrytych podczas pierwszego etapu generalnego remontu przeprowadzonego w 2016 r. oraz renowacja drzwi do cel. 

Kolejnym etapem było przygotowanie scenariusza ekspozycji oraz przeprowadzenie kwerend historycznych i uzupełnienie zbiorów obiektów archiwalnych, które posłużyły do zbudowania narracji. W tym celu już od 2015 r. Muzeum Powstania Warszawskiego prowadziło zbiórkę darów od Powstańców oraz rodzin ludzi, którzy byli ofiarami walki z reżimem komunistycznym lat 1944-1956. Darczyńcy przekazali Muzeum kilkadziesiąt pamiątek - przedmiotów osobistych czy wyrobów więziennych - a dziewięć osób przekazało dary związane bezpośrednio z historią aresztu na Koszykowej. 


Po zakończeniu kompletowania zbiorów i opracowania scenariusza ekspozycji konieczne było napisania i przetłumaczenie tekstów oraz opracowanie projektów graficznych i wykonawczych aranżacji wnętrz danego aresztu śledczego. Ostatnim etapem przygotowania stałej ekspozycji muzealnej była produkcja i wykonanie jej elementów składowych, co nastąpiło w 2017 r.

Uroczyste otwarcie ekspozycji stałej odbyło się 1 marca 2018 r. z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Dotacja w wysokości 380 000 uzyskana z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Infrastruktura Kultury” posłuży do doposażenia ekspozycji w elementy multimedialne oraz sprzęty niezbędne dla potrzeb osób niepełnosprawnych takich jak schodołazy czy pętle indukcyjne w salach edukacyjnych.

Czas trwania prac: 01.03.2018 r. – 21.12.2018 r.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zobacz także


05.08

Marsz pamięci

5 sierpnia ulicami warszawskiej Woli przejdzie marsz upamiętniający ofiary cywilne, który zginęły lub zaginęły podczas Powstania Warszawskiego.

więcej
FILM

„Kurier” w reżyserii Władysława Pasikowskiego

Jego samotna misja miała zdecydować o losach Polski i II wojny światowej. Ścigany przez wszystkie wrogie wywiady, w środku nocy przerzucony z hotelu Savoy do Żabna, spotyka ludzi, którzy na zawsze zmieniają jego życie. Film o Janie Nowaku-Jeziorańskim w kinach od 15 marca 2019 r.

więcej
26.05

Majowe warsztaty modelarskie: Kubuś skonstruowany

Zajęcia modelarskie dla młodzieży powyżej 12. roku życia, podczas których uczestnicy wykonają model słynnego powstańczego wozu bojowego „Kubuś” w skali 1:72 oraz poznają jego historię.

więcej
22.05

Na pierwszej linii: Marek Sygacz

Nasz gość właśnie wrócił z Syrii - będzie pokazywał zdjęcia stamtąd, ale nie tylko - pracował także na Krymie, w Donbasie (zarówno po stronie ukraińskiej jak i prorosyjskiej) oraz w Iraku.

więcej