Dotacja na Cele bezpieki

W ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Infrastruktura Kultury” Muzeum Powstania Warszawskiego otrzymało 380 000 zł dotacji na przygotowanie doposażenie stałej ekspozycji muzealnej w d. areszcie śledczym MBP w budynku Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie.

W budynku Ministerstwa Sprawiedliwości działał po II wojnie światowej areszt śledczy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, w którym w latach 1944-56 przetrzymywani byli więźniowie polityczni: działacze podziemia antykomunistycznego oraz żołnierze Armii Krajowej. Muzeum Powstania Warszawskiego zabezpieczyło, wspólnie z resortem sprawiedliwości to miejsce pamięci będące materialnym świadectwem zarówno walki o niepodległą Polskę jak i świadkiem zbrodni komunistycznego reżimu. 

Żeby stworzyć w dawnym areszcie śledczym stałą ekspozycję muzealną poświęconą Powstańcom i Żołnierzom Wyklętym, konieczne było dokończenie konserwacji i rekonstrukcji autentycznych, historycznych powierzchni m.in. fragmentu posadzki, malowideł i kalendarzy ściennych odkrytych podczas pierwszego etapu generalnego remontu przeprowadzonego w 2016 r. oraz renowacja drzwi do cel. 

Kolejnym etapem było przygotowanie scenariusza ekspozycji oraz przeprowadzenie kwerend historycznych i uzupełnienie zbiorów obiektów archiwalnych, które posłużyły do zbudowania narracji. W tym celu już od 2015 r. Muzeum Powstania Warszawskiego prowadziło zbiórkę darów od Powstańców oraz rodzin ludzi, którzy byli ofiarami walki z reżimem komunistycznym lat 1944-1956. Darczyńcy przekazali Muzeum kilkadziesiąt pamiątek - przedmiotów osobistych czy wyrobów więziennych - a dziewięć osób przekazało dary związane bezpośrednio z historią aresztu na Koszykowej. 


Po zakończeniu kompletowania zbiorów i opracowania scenariusza ekspozycji konieczne było napisania i przetłumaczenie tekstów oraz opracowanie projektów graficznych i wykonawczych aranżacji wnętrz danego aresztu śledczego. Ostatnim etapem przygotowania stałej ekspozycji muzealnej była produkcja i wykonanie jej elementów składowych, co nastąpiło w 2017 r.

Uroczyste otwarcie ekspozycji stałej odbyło się 1 marca 2018 r. z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Dotacja w wysokości 380 000 uzyskana z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Infrastruktura Kultury” posłuży do doposażenia ekspozycji w elementy multimedialne oraz sprzęty niezbędne dla potrzeb osób niepełnosprawnych takich jak schodołazy czy pętle indukcyjne w salach edukacyjnych.

Czas trwania prac: 01.03.2018 r. – 21.12.2018 r.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zobacz także


28.07

Powstańcy z całego świata

Czy wiecie, że do walki Warszawiaków z niemieckim okupantem przyłączyło się kilkudziesięciu obcokrajowców? Byli wśród nich m.in. Węgrzy, Słowacy, Gruzini, Francuzi, Belgowie, Holendrzy, Grecy, Brytyjczycy, Włosi, Ormianie, Rosjanie, a także pojedynczy przedstawiciele innych narodów: Azer, Czech, Ukrainiec, Rumun, Australijczyk i Nigeryjczyk.

więcej
02-05.08

Ajas maszyna

Spektakl w reżyserii Natalii Korczakowskiej na motywach tekstów: „Ajas” Sofoklesa i „Mówcy Ajasa” Michała Bajera

więcej
04.08

Masa Powstańcza 2018

Kazimierz Leski „Bradl”, nieuchwytny dla wroga oficer polskiego wywiadu, jeden z uczestników Powstania Warszawskiego został patronem tegorocznej Masy Powstańczej organizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego.  4 sierpnia warszawscy rowerzyści przemierzą stolicę, podążając szlakiem batalionów „Miłosz” i „Ruczaj”.

więcej
FILM

„Kurier” w reżyserii Władysława Pasikowskiego

Jego samotna misja miała zdecydować o losach Polski i II wojny światowej. Ścigany przez wszystkie wrogie wywiady, w środku nocy przerzucony z hotelu Savoy do Żabna, spotyka ludzi, którzy na zawsze zmieniają jego życie.

więcej