11.10

Miasta-feniksy. Muzyka i historia

Założeniem kompozytora Pawła Pudło było stworzenie poruszającej opowieści dźwiękowej o najbardziej zniszczonych podczas II wojny światowej miastach, które odrodziły się z popiołów.

Kontekst historyczny przedstawi znany varsavianista Jerzy S. Majewski podczas wykładu, który poprzedzi koncert w wykonaniu filharmoników.

Podstawą projektu jest utwór pt. „War Horns”, unikatowa kompozycja muzyczna napisana na dziesięć waltorni. Instrument, wybrany nieprzypadkowo – od tysięcy lat utożsamiany jest z polowaniami i bitwami. Celem projektu „Miasta-feniksy” i przesłaniem niesionym przez utwór „War Horns” jest szerzenie idei pokoju poprzez pamięć o wojnie i cierpieniach ofiar cywilnych, którym dedykowany jest ten koncert.

Podczas koncertu odbędzie się premiera albumu muzycznego „War Horns”, w którego nagraniach udział wzięli muzycy m.in. z Berliner Philharmoniker oraz Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

11 października 2017, godzina 19:00
Muzeum Powstania Warszawskiego, Warszawa
Sala pod Liberatorem
Wstęp bezpłatny (liczba miejsc ograniczona)

W programie:

  • „War Horns”, koncert na 10 waltorni
  • „Warszawa - Miasto Feniks”, wykład historyczny Jerzego S. Majewskiego o Warszawie

 

Kompozytor, reżyser, autor – Paweł Pudło
Prowadzący wykład – varsavianista Jerzy S. Majewski
Prowadzenie koncertu – Kinga Wojciechowska
Dyrygent – Jarosław Praszczałek
Waltorniści – Gabriel Czopka (Filharmonia Narodowa), Grzegorz Sabeł (Filharmonia Narodowa), Maciej Kostrzewa (Filharmonia Narodowa), Michał Szczerba (Polska Filharmonia Bałtycka), Piotr Kowalski (Filharmonia Poznańska), Grzegorz Mondry Filharmonia Sudecka), Anna Mondry (Filharmonia Sudecka), Tomasz Bińkowski (Teatr Wielki Opera Narodowa), Magdalena Wąs (Sinfonia Varsovia), Krzysztof Stencel (Sinfonia Varsovia)

 

Partnerami projektu są:

M. St. Warszawa, Stołeczna Estrada, Muzeum Powstania Warszawskiego, Dom Spotkań z Historią, Muzeum Warszawy, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Mazowiecki Instytut Kultury, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Pracownia Kreativa, Wydawnictwo DUX, ZM Concept

 

Patronat medialny projektu:

Polskie Radio Program Pierwszy, Polskie Radio Program Drugi, TVP Kultura, Presto

 

Zobacz także


8.10

Napisz to pięknie – warsztaty kaligraficzne dla dzieci

Podczas trzech spotkań, które odbędą się w kolejnych miesiącach, poznamy pismo inspirowane przedwojennymi krojami i poćwiczymy kaligrafowanie różnego rodzaju narzędziami: pastelami, węglem, ołówkiem i farbami.

więcej
2 października

Pokaz filmu „Rzeź Woli. Akt oskarżenia”

Muzeum Powstania Warszawskiego i Telewizja Polska zapraszają na pokaz filmu „Rzeź Woli. Akt oskarżenia” w reżyserii Rafała Geremka oraz na dyskusję.

więcej
międzymuzealna gra

750 rodzin, 3000 osób, 25 muzeów i… 1000 kg nagród. VII edycja gry „Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś Ty”

W trakcie wakacji, już po raz siódmy, rodziny z dziećmi wzięły udział w organizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego międzymuzealnej grze „Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś Ty”.

więcej
drugi album serii komiksowej

Kazimierz Leski powraca w drugim tomie serii komiksowej BRADL!

Oficer polskiego wywiadu ponownie wkracza do akcji. Czym tym razem nas zaskoczy? Wraz z nim odwiedzimy zadymione knajpy okupowanej Warszawy, zajrzymy do zapomnianych tuneli pod miastem, czy też odkryjemy tajne skrytki. Wydawnictwo Egmont Polska i Muzeum Powstania Warszawskiego zapraszają na warszawską premierę, która odbędzie się 5 października w Muzeum, w Sali pod Liberatorem. Drugi tom serii komiksowej Bradl dostępny jest w sprzedaży od 15 września br.

więcej