2.12

Modernistyczna Przestrzeń Warszawy In Situ. Ministerstwo Finansów

Na ostatnie tegoroczne spotkanie z cyklu „Modernistyczna Przestrzeń Warszawy. In situ” zapraszamy do gmachu Ministerstwa Finansów, zaprojektowanego przez Stanisława Bieńkuńskiego i Stanisława Rychłowskiego.

Trwająca prawie dekadę historia powstania i realizacji projektu jest przykładem zawiłych losów powojennej warszawskiej architektury.
Już od 1946 roku nowa siedziba resortu skarbu lokalizowana była przy Świętokrzyskiej, w sąsiedztwie szeregu wielkich obiektów, mających ukształtować w północnym Śródmieściu nową dzielnicę o funkcji bankowo- skarbowej.

Już w 1948 przeprowadzono pierwszy konkurs na projekt funkcjonalistycznego budynku Ministerstwa Skarbu, lecz w wyniku wielu perturbacji oraz zmian ideologicznych do realizacji przystąpiono dopiero po wprowadzeniu socrealizmu oraz zmianie projektu i osób autorów.

Zrealizowany gmach jest jednym z najbardziej wyrazistych obiektów powojennego monumentalizmu, mogącym urzeczywistniać ideologiczne założenia stylu "narodowego w formie i socjalistycznego w treści". Jednocześnie, pomimo bogactwa eklektycznych detali, możemy odnaleźć wiele odniesień do idei architektury przedwojennego modernizmu i najciekawszych warszawskich gmachów użyteczności publicznej.

Modernistyczna Przestrzeń Warszawy in situ. Ministerstwo Finansów
Prowadzenie: Grzegorz Mika (Warszawski Modernizm 1905 - 1939)
Kiedy: 2.12.2017 r., godz. 14:00
Gdzie: Ministerstwo Finansów, ul. Świętokrzyska 12
Wstęp wolny po rejestracji na: www.1944.pl/rejestracja (od 28.11 od godz. 12.00)

UWAGA! Ze względów bezpieczeństwa wszystkie osoby chcące wziąć udział w wydarzeniu zobowiązane są do podania numeru dokumentu tożsamości w polu "UWAGI" oraz zabrania tego dokumentu na wydarzenie. Osoby, które nie podały nr dokumentu lub nie posiadające ze sobą takiego dokumentu podczas wydarzenia mogą zostać niewpuszczone do gmachu Ministerstwa.

Zobacz także


Nagroda „Anody”

Nie potrafią przestać pomagać

Do podjęcia działania wystarczy im impuls. Ratują życie, pomagają potrzebującym, przełamują bariery. Nominowani i laureaci Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody” nie odwracają głowy od problemów.

więcej
09.01

DYSKUSJA O KSIĄŻCE D. BREWINGA „IM SCHATTEN VON AUSCHWITZ: DEUTSCHE MASSAKER AN POLNISCHEN ZIVILISTEN 1939-1945”

Dr Daniel Brewing w swojej analizie naukowej skupił się na losach Polaków – cywilów, którzy w czasie II wojny światowej padli ofiarą niemieckiego terroru. Niemiecki historyk będzie gościem dyskusji w Muzeum.

więcej
2.12

Grudniowy turniej gier planszowych: placówka dobrych gier

Gry planszowe kształcą spostrzegawczość i pamięć, pobudzają do myślenia, potrafią nauczyć strategii i wspólnego działania. Same zalety.

więcej
19 listopada

Ekran z dziadkiem: „Włamywacze” i „Przygody psa cywila”

Zapraszamy na cykl comiesięcznych spotkań, podczas których prezentujemy polskie filmy dla młodzieży nakręcone na przełomie lat 60. i 70 XX wieku.

więcej