2.12

Modernistyczna Przestrzeń Warszawy In Situ. Ministerstwo Finansów

Na ostatnie tegoroczne spotkanie z cyklu „Modernistyczna Przestrzeń Warszawy. In situ” zapraszamy do gmachu Ministerstwa Finansów, zaprojektowanego przez Stanisława Bieńkuńskiego i Stanisława Rychłowskiego.

Trwająca prawie dekadę historia powstania i realizacji projektu jest przykładem zawiłych losów powojennej warszawskiej architektury.
Już od 1946 roku nowa siedziba resortu skarbu lokalizowana była przy Świętokrzyskiej, w sąsiedztwie szeregu wielkich obiektów, mających ukształtować w północnym Śródmieściu nową dzielnicę o funkcji bankowo- skarbowej.

Już w 1948 przeprowadzono pierwszy konkurs na projekt funkcjonalistycznego budynku Ministerstwa Skarbu, lecz w wyniku wielu perturbacji oraz zmian ideologicznych do realizacji przystąpiono dopiero po wprowadzeniu socrealizmu oraz zmianie projektu i osób autorów.

Zrealizowany gmach jest jednym z najbardziej wyrazistych obiektów powojennego monumentalizmu, mogącym urzeczywistniać ideologiczne założenia stylu "narodowego w formie i socjalistycznego w treści". Jednocześnie, pomimo bogactwa eklektycznych detali, możemy odnaleźć wiele odniesień do idei architektury przedwojennego modernizmu i najciekawszych warszawskich gmachów użyteczności publicznej.

Modernistyczna Przestrzeń Warszawy in situ. Ministerstwo Finansów
Prowadzenie: Grzegorz Mika (Warszawski Modernizm 1905 - 1939)
Kiedy: 2.12.2017 r., godz. 14:00
Gdzie: Ministerstwo Finansów, ul. Świętokrzyska 12
Wstęp wolny po rejestracji na: www.1944.pl/rejestracja (od 28.11 od godz. 12.00)

UWAGA! Ze względów bezpieczeństwa wszystkie osoby chcące wziąć udział w wydarzeniu zobowiązane są do podania numeru dokumentu tożsamości w polu "UWAGI" oraz zabrania tego dokumentu na wydarzenie. Osoby, które nie podały nr dokumentu lub nie posiadające ze sobą takiego dokumentu podczas wydarzenia mogą zostać niewpuszczone do gmachu Ministerstwa.

Zobacz także


12.12

Na pierwszej linii: Marcin Zaborowski

Podczas grudniowego spotkania zobaczymy zdjęcia wykonane w obozie dla uchodźców w Bangladeszu.

więcej
25 listopada

Listopadowe warsztaty modelarskie „Orzeł skonstruowany”

Zajęcia modelarskie dla młodzieży powyżej 12. roku życia, podczas których uczestnicy wykonają model słynnego okrętu podwodnego ORP „Orzeł” w skali 1:400 oraz poznają jego historię.

więcej
festiwal

Kulturalni chuligani niewinnie oczarują miasto

O języku z Bralczykiem, w warsztacie z Majsterkami, na dancingu w duchu Astona i Warsa – zbliża się XII edycja Festiwalu Warszawskiego „Niewinni Czarodzieje”.

więcej
VII edycja

Zgłoś swojego kandydata do Nagrody im. Jana Rodowicza "Anody"

Już po raz VII Muzeum Powstania Warszawskiego pragnie wyróżnić i uhonorować osoby zaangażowane w prace społeczne, życie lokalnych społeczności, a także te, które dokonały bohaterskiego czynu.

więcej