2.12

Modernistyczna Przestrzeń Warszawy In Situ. Ministerstwo Finansów

Na ostatnie tegoroczne spotkanie z cyklu „Modernistyczna Przestrzeń Warszawy. In situ” zapraszamy do gmachu Ministerstwa Finansów, zaprojektowanego przez Stanisława Bieńkuńskiego i Stanisława Rychłowskiego.

Trwająca prawie dekadę historia powstania i realizacji projektu jest przykładem zawiłych losów powojennej warszawskiej architektury.
Już od 1946 roku nowa siedziba resortu skarbu lokalizowana była przy Świętokrzyskiej, w sąsiedztwie szeregu wielkich obiektów, mających ukształtować w północnym Śródmieściu nową dzielnicę o funkcji bankowo- skarbowej.

Już w 1948 przeprowadzono pierwszy konkurs na projekt funkcjonalistycznego budynku Ministerstwa Skarbu, lecz w wyniku wielu perturbacji oraz zmian ideologicznych do realizacji przystąpiono dopiero po wprowadzeniu socrealizmu oraz zmianie projektu i osób autorów.

Zrealizowany gmach jest jednym z najbardziej wyrazistych obiektów powojennego monumentalizmu, mogącym urzeczywistniać ideologiczne założenia stylu "narodowego w formie i socjalistycznego w treści". Jednocześnie, pomimo bogactwa eklektycznych detali, możemy odnaleźć wiele odniesień do idei architektury przedwojennego modernizmu i najciekawszych warszawskich gmachów użyteczności publicznej.

Modernistyczna Przestrzeń Warszawy in situ. Ministerstwo Finansów
Prowadzenie: Grzegorz Mika (Warszawski Modernizm 1905 - 1939)
Kiedy: 2.12.2017 r., godz. 14:00
Gdzie: Ministerstwo Finansów, ul. Świętokrzyska 12
Wstęp wolny po rejestracji na: www.1944.pl/rejestracja (od 28.11 od godz. 12.00)

UWAGA! Ze względów bezpieczeństwa wszystkie osoby chcące wziąć udział w wydarzeniu zobowiązane są do podania numeru dokumentu tożsamości w polu "UWAGI" oraz zabrania tego dokumentu na wydarzenie. Osoby, które nie podały nr dokumentu lub nie posiadające ze sobą takiego dokumentu podczas wydarzenia mogą zostać niewpuszczone do gmachu Ministerstwa.

Zobacz także


CO NOWEGO

Modernizacja ekspozycji MPW

W ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wspieranie Działań Muzealnych 2017” przeprowadzona została modernizacja wybranych elementów ekspozycji stałej Muzeum Powstania Warszawskiego.

więcej
2.12

Grudniowy turniej gier planszowych: placówka dobrych gier

Gry planszowe kształcą spostrzegawczość i pamięć, pobudzają do myślenia, potrafią nauczyć strategii i wspólnego działania. Same zalety.

więcej
festiwal

Kulturalni chuligani niewinnie oczarują miasto

O języku z Bralczykiem, w warsztacie z Majsterkami, na dancingu w duchu Astona i Warsa – zbliża się XII edycja Festiwalu Warszawskiego „Niewinni Czarodzieje”.

więcej
na powązkach

Renowacja mogił powstańczych

Dzięki współpracy Muzeum Powstania Warszawskiego i Wojewody Mazowieckiego udało się wyremontować 82 groby powstańcze. Są to kwatery żołnierzy batalionów „Gozdawa” oraz „Chrobry I”. Sfinansowanie renowacji grobów było możliwe dzięki zbiórce pieniędzy, którą Muzeum organizuje od lat oraz wsparciu Wojewody Mazowieckiego.

więcej