Muzeum Powstania zamkną na 60 dni

Aby przyłączyć nową halę trzeba rozebrać część wystawy Muzeum Powstania Warszawskiego, jedna z najczęściej odwiedzanych placówek muzealnych stolicy, zostanie zamknięte aż na dwa miesiące. Powód? Rozbudowa ekspozycji.Na przełomie mar...

.
Aby przyłączyć nową halę trzeba rozebrać część wystawy Muzeum Powstania Warszawskiego, jedna z najczęściej odwiedzanych placówek muzealnych stolicy, zostanie zamknięte aż na dwa miesiące. Powód? Rozbudowa ekspozycji.
Na przełomie marca i kwietnia Muzeum Powstania Warszawskiego zostanie zamknięte na dwa miesiące. W tym czasie w placówce będą trwały prace budowlane, które pozwolą na zwiększenie powierzchni ekspozycji aż o dwa tysiące mkw.
Czeka nas rewolucja
- Powiększenie powierzchni muzeum będzie możliwe dzięki przyłączeniu obecnie nieużywanej części budynku, tzw. hali B — tłumaczy Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
- Teraz do tego pomieszczenia nie ma bezpośredniego wejścia z pomieszczeń muzealnych, trzeba je wybudować. Muzeum musi być też zamknięte, gdyż przy okazji postanowiliśmy poszerzyć przejścia i schody W już działającej części placówki.
Dzięki temu ruch zwiedzających będzie bardziej płynny. Prace zaplanowaliśmy na dwa miesiące i będziemy robić wszystko, aby skończyły się jak najszybciej — dodaje Ołdakowski.
Czasowe ekspozycje
W hali B będą organizowane wystawy czasowe. Powstanie też sala kinowa, a także powstańczy tunel. To już drugi taki obiekt w muzeum. Będzie jednak trudniejszy do przejścia, ponieważ jego wysokość w niektórych miejscach wyniesie zaledwie pół metra.
Na terenie hali umieszczony zostanie też zrekonstruowany samolot Liberator. Jest jednak problem z jego wykonaniem. Firma, która miała podpisać umowę, w ostatniej chwili zrezygnowała. Procedura wyłonienia wykonawcy zostanie powtórzona. - Pomimo tych problemów mamy nadzieję, że Liberator powstanie do maja - mówi Jan Ołdakowski.
W maju otwarta zostanie ponad 30-metrowa wieża widokowa, z której będzie można podziwiać panoramę Warszawy.
JUŻ RAZ ZAMYKALI
Muzeum Powstania Warszawskiego było otwierane już dwa razy. Najpierw 31 lipca 2004 roku w przeddzień 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Udało się wtedy pokazać tylko część ekspozycji na parterze budynku. Po kilku dniach placówka została zamknięta dla zwiedzających. Do hali wrócili robotnicy. Turyści mogli jedynie zwiedzać park z Murem Pamięci.
-Po raz drugi muzeum uroczyście otwarto 2 października 2004 r. w 60. rocznicę zakończenia powstania. Zdołano już udostępnić zwiedzającym oba piętra ekspozycji oraz antresolę. W ciągu kolejnych miesięcy uzupełniano wystawę o nowe eksponaty.
-W ubiegłym roku otwarto multimedialną salę konferencyjną oraz pomieszczenie drukarni.
TWÓRCY MUZEUM SĄ MOCNO ZAPRACOWANI
-Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, jesienią został wybrany na posła z listy Prawa i Sprawiedliwości. Jan Ołdakowski nie zamierza jednak rezygnować z kierowania placówką. Twierdzi, że bez problemu zdoła łączyć te dwie funkcje. W kierowaniu muzeum pomogą mu wicedyrektorzy Dariusz Gawin i Paweł Ukielski.
-Lena Cichocka-Dąbkowska, zastępca dyrektora. Kilka dni temu została powołana przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na stanowisko podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta. Najprawdopodobniej na czas pracy u Lecha Kaczyńskiego weźmie w muzeum bezpłatny urlop.
-Paweł Kowal, współtwórca Muzeum Powstania Warszawskiego. Po otwarciu muzeum kierował biurem prasowym prezydenta stolicy oraz organizował kampanię prezydencką Lecha Kaczyńskiego.
-Marcin Roszkowski, współtwórca muzeum. Po sukcesie placówki został rzecznikiem Urzędu m.st. Warszawy.

Życie Warszawy (02-01-2006)

Zobacz także

Nasz newsletter