Naturalnie Warszawa 2018

seria przyrodnicza

Hasło „Naturalnie Warszawa” stanowi wspólny mianownik dla czterech cykli o tematyce przyrodniczej, będących propozycją Instytutu Stefana Starzyńskiego, oddziału Muzeum Powstania Warszawskiego, ukazania warszawiakom ich miasta w kontekście otaczającej natury.

Jej obecność jest może mniej oczywista i nie rzuca się w oczy w zurbanizowanej przestrzeni, ale ma ona na nas równie istotny wpływ, jak gdzie indziej. W mieście częściej uświadamiamy sobie istnienie natury, kiedy staje się ona dokuczliwa i irytująca, niż wtedy, gdy działa na nas kojąco. A jednak te rzadkie chwile, kiedy mamy okazję cieszyć się w pełni świadomym z nią kontaktem, sprawiają, że nie wyobrażamy sobie bez niej swojej miejskiej egzystencji. Dla większości z nas nie ma znaczenia, w jaki sposób kwitnące drzewo wydziela wspaniały aromat i jaki konkretnie ptak koncertuje nam nad głową. Jeśli jednak czasami to kogoś nurtuje, a do tego zastanawia go, skąd właściwie wziął się park czy las, w którym zwykł odpoczywać, dlaczego akurat znajduje się tutaj i jak powstał… to właśnie dla niego przeznaczone są spotkania z serii „Naturalnie Warszawa”. W jej ramach chcielibyśmy przybliżyć mieszkańcom wiedzę na temat otaczającej ich natury, wskazując również na historyczne aspekty przekształceń przyrodniczego krajobrazu stolicy. Zależy nam także na przekonaniu warszawiaków, że poza biernym doświadczaniem natury w ich mieście możliwe jest wejście w kontakt z nią w bardzo aktywny sposób, chociażby poprzez praktykowanie pszczelarstwa.

Zapraszamy do udziału w spotkaniach odbywających się w cyklu ornitologicznym „Warszawa stroszy piórka”, cyklu pszczelarskim „Apis Varsoviensis”, cyklu dendrologicznym „Warszawa zakorzeniona” oraz nowym cyklu leśnym „Zielonym do góry”. Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych wydarzeń pojawiają się regularnie na https://www.facebook.com/naturalniewarszawa

WARSZAWA STROSZY PIÓRKA

W roku 2016 zainicjowaliśmy cykl „Warszawa stroszy piórka” przeznaczony dla miłośników ptaków. Po 30 spotkaniach, jakie udało nam się zorganizować, na pewno nie trzeba nikogo przekonywać, że ptaki można obserwować również w warunkach wielkomiejskich, czerpiąc satysfakcję z poznawania mniej oczywistej strony miasta.

Podobnie jak w poprzednich dwóch latach zajęcia poprowadzą współpracujący z nami stale: Michał Kryciński, Stanisław Łubieński, Paweł Pstrokoński oraz Marcin Siuchno.

W kwietniu ponownie zapraszamy na bardzo poranne spacery, które odbywają się w dni powszednie w mega ptasich, a jednocześnie dobrze skomunikowanych miejscówkach, tak aby uczestnicy mogli odpowiednio nastroić się do wypełniania codziennych obowiązków, a jednocześnie mieli możliwość w miarę łatwego dojazdu w miejsca swojego przeznaczenia. W zanadrzu „Stroszących piórek” jest też wiele innych atrakcji, o których będziemy Państwa stopniowo informować.

APIS VARSOVIENSIS

W roku 2017 zainicjowaliśmy cykl pszczelarstwa miejskiego pod nazwą „Apis Varsoviensis”. W 2018 roku będziemy ów cykl kontynuować, urozmaicając zajęcia wizytami w najciekawszych pasiekach założonych i prowadzonych przez kooperujące z nami Pszczelarium, w tym na kilku warszawskich wysokościowcach, a także w fortach. Przyjrzymy się tym razem nie tylko pszczelarskim praktykom, ale przy okazji i przestrzeniom otaczającym miejskie pasieki – i to zarówno z perspektywy profesjonalnego pszczelarza, jak i varsavianisty, który wniesie swoje cenne „trzy grosze” w ich opis.

Informacje dotyczące spotkań zamieszcza również Pszczelarium: www.pszczelarium.pl oraz www.facebook.com/pszczelarium

WARSZAWA ZAKORZENIONA

Współistnienie drzew i ludzi trwa od tysiącleci, a w Warszawie od paru setek lat. W stolicy mamy wiele wspaniałych parków i innych terenów tzw. zieleni urządzonej. Z tymi założeniami wiążą się liczne opowieści, na które z kolei składają się historie pojedynczych drzew i ludzi. Podczas cyklu spotkań o tematyce dendrologicznej pt. „Warszawa zakorzeniona” spróbujemy odtworzyć przynajmniej niektóre z nich. Zapraszamy wszystkich miłośników drzew do udziału.

ZIELONYM DO GÓRY

Leśnicy twierdzą, że tylko niewielka część warszawiaków wie o tym, że w granicach ich miasta znajdują się prawdziwe kompleksy leśne, ale nawet ci, którzy mają świadomość ich obecności, potrafią wymienić co najwyżej jeden lub dwa z piętnastu występujących w stolicy. Są one znacząco zróżnicowane pod względem przyrodniczym, co wynika nie tylko z uwarunkowań geologicznych czy hydrologicznych, ale i w ogromnym stopniu z ich indywidualnych dziejów. Bez względu jednak na to, jakie są ich początki i jak przebiegał ich rozwój, w każdym znajdziemy ślady burzliwej historii miasta. Chcielibyśmy, aby warszawiacy mogli poznać je bliżej, tj. z perspektywy opiekujących się nimi specjalistów z Lasów Miejskich. Zapraszamy na cykl spacerów po leśnych ostępach zatytułowany „Zielonym do góry”.

 

 

 

Zobacz także

Nasz newsletter