Noc Muzeów. Młodzież stalinowskiej Polski: Żołnierze Niezłomni, bikiniarze, ZMP-owcy.

Wykład o warszawskich bikiniarzach, krakowskich dżollersach i wrocławskich bigarzach, warsztaty kulinarne, spotkania o jazzie, gra miejska dla dzieci o Warszawie powojennej...

Wykład o warszawskich bikiniarzach, krakowskich dżollersach i wrocławskich bigarzach, warsztaty kulinarne, spotkania o jazzie, gra miejska dla dzieci o Warszawie powojennej czy zwiedzanie gabinetu Ministra Sprawiedliwości w budynku dawnego aresztu śledczego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego – to wszystko podczas Nocy Muzeów.

Tegoroczna edycja poświęcona będzie walce o wolność w Polsce lat powojennych, w czasach najgorszego stalinowskiego reżimu (1945-1956). Przez pryzmat ówczesnej młodzieży przybliżymy postawę całego społeczeństwa wobec władzy PRL. Pokażemy, jak w latach 50. Polska powoli dźwigała się z wojennej pożogi - pełną parą trwała odbudowa kraju i walka o rząd dusz w społeczeństwie. Socrealizm wsiąkał w architekturę, malarstwo i sztukę, a wrogowie systemu w sfingowanych procesach byli skazywani na śmierć. Żołnierze Armii Krajowej i byli Powstańcy Warszawscy walczyli z sowietyzacją kraju zbrojnie, tymczasem w miastach trwała walka z sowiecką propagandą za pomocą muzyki - jazz stał się orężem w walce o umysły całego pokolenia lat 50. XX wieku.

Tradycyjnie zaczynamy od atrakcji dla najmłodszych – o godz. 15 i 16.15 wystartuje rodzinna gra miejska o powojennej Warszawie. Podczas spotkania dzieci poznają stolicę w czasach jej odbudowy. O godz. 18.00 rozpocznie się spotkanie z Joanną Papuzińską, autorką nowej książki, w oparciu o którą została przygotowana fabuła gry miejskiej. (obowiązuje rejestracja na stronie www.rejestracja.1944.pl - od 8 maja). 

Jak co roku od godz. 18.00 zapraszamy odwiedzających na darmowe zwiedzanie ekspozycji Muzeum oraz wjazd na wieżę widokową. W Sali Małego Powstańca będzie można obejrzeć film „Fajna ferajna” o najmłodszych uczestnikach Powstania Warszawskiego, seanse o 19.00, 20.00 i 21.00.

Na terenie Muzeum będzie można posłuchać koncertu w wykonaniu Konglomeratu Combo, czyli Michała Tomaszczyka - lidera i założyciela kwartetu BIOTONE oraz Nikoli Kołodziejczaka, nominowanego w tym roku do Nagrody Fryderyka. Konglomerat Combo zagra aranżacje utworów jazzowych kultowego zespołu jazzowego wczesnych lat 50. – Melomani.

W programie także pokaz filmu „Był jazz” (w reż. Feliksa Falka) i „Jazzem w PRL” - spotkanie z twórcami powojennego jazzu: Janem Walaskiem – „złotym saksofonem Warszawy”, multiinstrumentalistą, Carmen Moreno - królową polskiego swingu oraz Krzysztofem Sadowskim - pianistą, kompozytorem jazzowym, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Karpiński - pianista, badacz historii jazzu, autor monografii „Był Jazz. Krzyk jazz-bandu w międzywojennej Polsce”.

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów przekonamy się również czym raczono się na prywatce u bikiniarzy. Na warsztatach kulinarnych prowadzonych przez blogerkę kulinarną Agnieszkę Długosz z wolnakuchnia.pl > przygotujemy Trufle Tyrmanda, desery a’ la amerykańskie standardy czy tort „Duma Bikiniarzy”. Uczestnicy warsztatów staną przed wyzwaniem przygotowania wykwintnego przyjęcia z ograniczonej liczby produktów.

Przewidujemy również kiermasz publikacji i gadżetów muzealnych.

W Fotoplastikonie Warszawskim uruchomiona zostanie specjalna wystawa poświęcona tematowi przewodniemu Nocy Muzeów – będą to zdjęcia ukazujące Warszawę lat 50., w trudnych czasach powojennych. W Fotoplastikonie Warszawskim w Al. Jerozolimskich zobaczymy stereoskopowe zdjęcia m.in. lśniący bielą PKiN, gwarny Mariensztat, czy MDM – dzielnicę będąca zapowiedzią całkowitej przebudowy stolicy. Autorami zdjęć są Panowie Szczypka, Siemaszka i Sempoliński.

SZCZEGÓŁOWY PLAN WYDARZEŃ:

W MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO:

15.00 i 16.15 "Powrót Asiuni"

Rodzinna gra miejska o powojennej Warszawie. Spotkanie dla rodzin z dziećmi w wieku 6-10 lat. Wstęp wolny, obowiązuje REJESTRACJA > (od 8.05). SZCZEGÓŁY >

19.30–20.15 „Jak się nosili warszawscy bikiniarze, krakowscy dżollersi i wrocławscy bigarze”

wykład Aleksandry Boćkowskiej o modzie w czasach stalinizmu/Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego, wstęp wolny

20.00–22.00, „Na prywatce u bikiniarzy”

warsztaty kulinarne prowadzone przez blogerkę kulinarną Agnieszkę Długosz z wolnakuchnia.pl > / Centrum Informacyjne, budynek C, wstęp po rejestracji na www.rejestracja.1944.pl > (od 12 maja)

20.30–21.15, „Jazzem w PRL”

spotkanie z Janem Walaskiem, Carmen Moreno, Krzysztofem Sadowskim i Krzysztofem Karpińskim / Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego, wstęp wolny. Wydarzenie organizowane we współpracy z Muzeum Jazzu im. Leopolda Tyrmanda

21.15–22.00 oraz 22.15–23.00, koncert jazzowy

w wykonaniu Konglomerat Combo – m.in. aranżacje utworów zespołu „Melomani” / główny dziedziniec MPW, wstęp wolny

22.30–24.00, pokaz filmu „Był jazz”

reż. Feliks Falk, 1981 r. / Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego, wstęp wolny. Film z napisami w jęz. angielskim, pokaz organizowany we współpracy ze Studiem Filmowym Zebra

18.00–24.00, kiermasz wydawnictw muzealnych

POZA SIEDZIBĄ MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO:

18.00–24.00, zwiedzanie z przewodnikiem Ministerstwa Sprawiedliwości

m.in. gabinetu ministra oraz dawnego aresztu śledczego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Czas trwania ok. 45 min. Wstęp wolny po okazaniu dokumentu tożsamości / gmach Ministerstwa Sprawiedliwości, Al. Ujazdowskie 11. Wydarzenie organizowane we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości. PEŁNY PROGRAM NOCY MUZEÓW W MINISTERSTWIE SPRAWIEDLIWOŚCI >

18.00–24.00 „WARSZAWA PANÓW S. Stereoskopowy portret stolicy lat 50. na fotografiach Z. Szczypki, Z. Siemaszki i L. Sempolińskiego.”

Fotoplastikon Warszawski, Al. Jerozolimskie 51, wstęp wolny.

   

     Organizator:                                                                   Partner główny:

      

     Partnerzy:

 

Zobacz także

Nasz newsletter