koncerty w rocznice Powstania

Od 12 lat gramy w hołdzie Powstańcom [ZDJĘCIA]

Lao Che, Apocalyptica, Tomasz Stańko, O.S.T.R, Leszek Możdżer – to tylko niektórzy spośród artystów, którzy dotychczas wystąpili na naszych specjalnych koncertach w rocznice Powstania Warszawskiego. Prześledźcie je z nami rok po roku!

Pierwszy koncert w Parku Wolności odbył się 30 lipca 2005 roku. Na scenie zobaczyliśmy Lao Che – zespół z Płocka, który dopiero zaczynał swoją karierę. Ich płyta „Powstanie Warszawskie” szybko stała się kultowa i przyniosła zespołowi dużą popularność. Drugim zespołem, który wystąpił na premierowym koncercie była Armia.

 fot. Julia Sielicka-Jastrzębska/Muzeum Powstania Warszawskiego

Z okazji 62. rocznicy Powstania Warszawskiego zorganizowaliśmy koncertu skierowany do młodej publiczności o różnych gustach muzycznych. Był hip-hop, jazz i ragga. Zagrali Bauagan Mistrzów, O.S.T.R/DJ Haem, Marysia Sadowska, Fisz Emade Tworzywo, Dj Eprom/DJ Krime i Grzech Piotrowski Kwartet.

 fot. Julia Sielicka-Jastrzębska/Muzeum Powstania Warszawskiego

29 lipca 2007 na naszej scenie zagrali Habakuk, Maleo Reggae Rockers i T.Love. Zabawy nie zakłócił nawet rzęsiście padający deszcz. fot. Julia Sielicka-Jastrzębska/Muzeum Powstania Warszawskiego

Tego roku miał miejsce również drugi koncert. 5 sierpnia koncert zagrała Aga Zaryan. Była to równocześnie premiera lirycznego albumu „Umiera piękno” wydanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego.


fot. Julia Sielicka-Jastrzębska/Muzeum Powstania Warszawskiego

W 2008 roku po raz pierwszy na scenie Muzeum Powstania Warszawskiego zagrała zagraniczna gwiazda – zespół Apocalyptica, który przyjechał specjalnie na ten jeden koncert w Polsce. Na koncercie z okazji 64. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego bawiło się ponad 8 tysięcy widzów, co do dziś jest naszym niepobitym rekordem. Przed Apocalypticą wystąpił zespół Armia - już po raz drugi na koncercie w Muzeum.

 fot. Julia Sielicka-Jastrzębska/Muzeum Powstania Warszawskiego

Rok później przygotowaliśmy koncert poświęcony poezji Tadeusza Gajcego, wybitnego poety i Powstańca Warszawskiego, który zginął w sierpniu 1944 roku. Na scenie wystąpiło 15 zespołów m.in. Armia, Maleo Reggae Rockers, Agressiva, Żywiołak, Pogodno, Pustki i inni.

 

fot. Julia Sielicka-Jastrzębska/Muzeum Powstania Warszawskiego

30 lipca 2010 roku mogliśmy usłyszeć materiał z płyty Wawa2010.pl. Karolina Cicha wykonała swoje ulubione warszawskie piosenki. Na scenie towarzyszyli jej Czesław Mozil, Tomasz Budzyński, Tomasz „Titus” Pukacki, Jorgos Skolias, Tymon Tymański, Jurij Andruchowycz, Mamadou Diouf , Olaf Deriglasoff , Michał „Bunio” Skrok, Jacek „Budyń” Szymkiewicz, Jacek Hałas i Janusz Zdunek. fot. Julia Sielicka-Jastrzębska/Muzeum Powstania Warszawskiego

Koncert z okazji 67. rocznicy był naprawdę wyjątkowy. Nie codziennie współpracują ze sobą artyści takiego kalibru, jak Jan A. P. Kaczmarek i Leszek Możdżer. Materiał z płyty „Spojrzenie wolności” porusza nawet dzisiaj. fot. Robert Danieluk/Muzeum Powstania Warszawskiego

Anita Lipnicka, Paulina Przybysz, Katarzyna Groniec, Halina Mlynkova, Jadwiga Basińska, Anna Brachaczek, Lilu, Marika, Mona, Paresłów. Uff… Zbiór wokalistek, który zgromadziliśmy w projekcie „Morowe panny” robi wrażenie. Na scenie w Parku Wolności artystki wystąpiły 28 lipca 2012 roku.

 fot. Robert Danieluk/Muzeum Powstania Warszawskiego

W 2013 roku miał miejsce długo wyczekiwany powrót: po 8 latach Lao Che znów zagrało u nas materiał z płyty „Powstanie Warszawskie”. Publiczność wyglądała na bardzo zadowoloną.fot. Robert Danieluk/Muzeum Powstania Warszawskiego

W 2014 roku mieliśmy okrągłą, 70. rocznicę Powstania Warszawskiego. Aby to stosownie uczcić, zorganizowaliśmy dwa koncerty.

25 lipca gościliśmy Luxtorpedęfot. Robert Danieluk/Muzeum Powstania Warszawskiego

… a dzień później zagrał dla nas Tomasz Stańko w towarzystwie Moniki Brodki i Anny Marii Jopek.fot. Zbigniew Furman/Muzeum Powstania Warszawskiego

Rok 2015 to czas premiery albumu „Placówka’44”, za który odpowiadał zespół Voo Voo wraz z zaproszonymi gośćmi: Barbarą Derlak, Tomkiem Makowieckim, Organkiem, Justyną Święs i Barbarą Wrońską.fot. Marek Michalski/Muzeum Powstania Warszawskiego

W ubiegłym roku zaprosiliśmy do współpracy artystę, który od lat jest na polskim rynku synonimem oryginalności i jakości, jednego z najlepszych polskich producentów - Smolika. Efektem tej współpracy była płyta „Historie” z gościnnym udziałem Natalii Grosiak i Miuosha. Koncert promujący płytę miał miejsce 29 lipca 2016 r.fot. Marek Michalski/Muzeum Powstania Warszawskiego

A jak będzie w tym roku? Przekonajcie się sami! 28 lipca 2017 r. o godz. 21.00 odbędzie się koncert „jestem przestrzeń”. Monika Borzym zaśpiewa wiersze Anny Świrszczyńskiej. Bilety w cenie 20 zł można kupić w kasie Muzeum, przez internet na bilety.1944.pl oraz przy wejściu na koncert.

SZCZEGÓŁY >
DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU >

Zobacz także


73. rocznica

Harcerze razem dla Powstańców

W niedzielę 30 lipca w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego rozpocznie się I Zlot Harcerski w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Hasłem „Harcerze łączą miasto“ przedstawiciele czterech organizacji harcerskich pragną złożyć hołd Powstańcom Warszawskim. Program zlotu przygotowuje Muzeum Powstania Warszawskiego.

więcej
73. rocznica

Masa Powstańcza 2017

Przejazd rowerowy ulicami Warszawy szlakiem Batalionu „Zośka”

więcej
73. rocznica

I ty zostaniesz Zawiszakiem

Spotkanie edukacyjne dla dzieci

więcej
wolność łączy

Obchody 73. rocznicy Powstania Warszawskiego

Wystawa 1000 pamiątek, spektakl w reżyserii Iwana Wyrypajewa, koncert Moniki Borzym, fotograficzna gra miejska, przejazd rowerzystów, spotkanie edukacyjne, wspólne śpiewanie powstańczych piosenek – zobaczcie, jak w tym roku będą przebiegały obchody rocznicy Powstania Warszawskiego.

więcej