debata

Patriotyzm w teorii i praktyce. Wzory patriotyczne a rzeczywiste zachowania Polaków

W najbliższy wtorek, 28 lutego, o godzinie 18.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego, odbędzie się debata pod hasłem „Patriotyzm w teorii i praktyce. Wzory patriotyczne a rzeczywiste zachowania Polaków”.

W dyskusji poświęconej współczesnym postawom patriotycznym Polaków udział weźmie, m.in. dr hab. Dariusz Gawin - historyk, filozof, publicysta, Zastępca Dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Narodowe Centrum Kultury, wynika, że zmieniają się przejawy patriotyzmu, a deklaracje dotyczące zachowań patriotycznych odbiegają od faktycznych sposobów ich realizowania. Zmieniają się też symbole, gesty, tradycje i święta, które uznajemy za patriotyczne.  

W gronie prelegentów znajdą się także:

Prof. dr hab. Joanna Kurczewska - socjolog i historyk idei, Kierownik Zespołu Socjologii i Antropologii Kultury w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, autorka książki "Patriotyzm(y) polskich polityków"

Krzysztof Wołodźko - dziennikarz i publicysta, Zastępca Redaktora Naczelnego kwartalnika „Nowy Obywatel", członek krakowskiej spółdzielni Ogniwo

Spotkanie poprowadzi Małgorzata Raducha – polonistka, dziennikarka Programu 1 Polskiego Radia w redakcjach Kultury i Czterech Pór Roku

Miejsce: Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego,
ul. Grzybowska 79.

Wstęp wolny!

Organizatorami spotkania są Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Muzeum Historii Polski

Zobacz także


historia

Jak powstała „Kotwica” – słynny symbol Polski Walczącej?

Połączone litery „P” i „W” tworzą jeden z najpopularniejszych symboli patriotycznych. Czy wiecie jednak jak przebiegała historia tworzenie słynnej „Kotwicy” i kto był jej autorem?

więcej
31 marca

Antysemityzm w PRL– źródła i skutki

Zapraszamy na debatę z cyklu „Warszawa dwóch powstań”, której uczestnikami będą prof. Jadwiga Staniszkis, dr hab. Marcin Zaremba oraz dr Przemysław Gasztold-Seń.

więcej
18 lutego

Warsztaty modelarskie „Kubuś skonstruowany"

Zapraszamy na zajęcia dla młodzieży od 12 roku życia, podczas których będzie można wykonać model słynnego powstańczego wozu bojowego w skali 1:35 oraz poznać jego historię.

więcej
28 stycznia

Styczniowe warsztaty modelarskie w Sali Małego Powstańca

Zapraszamy na zajęcia modelarskie dla młodzieży od 12 roku życia, podczas których będzie można wykonać model powstańczego wozu „Kubuś” oraz poznać jego historię.

więcej