9 maja 2019

Premiera książki „Stosunki polsko-węgierskie podczas II wojny światowej”

Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Węgierski Instytut Kultury w Warszawie mają zaszczyt zaprosić na polską premierę książki „Stosunki polsko-węgierskie podczas II wojny światowej” (węg. Lengyel-magyar kapcsolatok a második világháború időszakában).

Spotkanie odbędzie się 9.05.2019 r. /czwartek/ o godz. 13 w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79. 

Dwujęzyczna książka pod redakcją historyków: Marii Zimy i dr Dezső Gurki zawiera zbiór referatów zaprezentowanych przez polskich i węgierskich historyków, historyków literatury, dramatopisarzy oraz działaczy polonijnych podczas konferencji dot. relacji polsko-węgierskich w latach II wojny światowej, która odbyła się 21.03.2019 r. na Wydziale Pedagogicznym Wyższej Szkoły im. Ferenca Gála w Szarvas. W książce ukazano sytuację polskich uchodźców przyjętych przez rząd węgierski z perspektywy losów konkretnych rodzin, ale także dylematy samego premiera Węgier – Pála Telekiego. W części drugiej uchylona zostaje zasłona równie skomplikowanej sytuacji w relacjach polityczno-wojskowych: m.in. stacjonującego latem 1944 r. na terenie Okręgu Warszawskiego AK węgierskiego II Korpusu Rezerwowego, który utrzymywał kontakty z powstańcami warszawskimi. Szczególną uwagę poświecono osobie urodzonego w Szarvas generała Béli Lengyela, pełniącego w latach II RP funkcję attaché wojskowego Węgier, a później dowódcy oddziałów węgierskich w okresie Powstania Warszawskiego. W publikacji przedstawiono również kształtowanie się pamięci historycznej Węgrów dot. lat 1939-1945 w kontekście współczesnych programów nauczania.

 

 

Zobacz także


7 maja 2019

Decydujący moment – spotkania z mistrzami polskiej fotografii. Marek Lapis

Nowy cykl Muzeum Powstania Warszawskiego poświęcony fotografii. W jego ramach będziemy zapraszali Państwa na spotkania z najbardziej znanymi i najważniejszymi polskimi fotografami.

więcej
11-30.04

Wystawa „Powstanie Warszawskie 1944” w Gruzji

W Gruzińskim Muzeum Narodowym w Tbilisi otwarta została wystawa „Powstanie Warszawskie 1944” przygotowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego. 11 kwietnia 2019 r. oficjalnej inauguracji dokonali David Lordkipanidze, dyrektor Gruzińskiego Muzeum Narodowego oraz Paweł Ukielski, z-ca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.

więcej
14.04

Portrety miasta, czyli fotografuj, nie pstrykaj

Wiosenna edycja cyklu poświęconego fotografii oraz historii Warszawy podczas II wojny światowej.

więcej
6.04

Premiera gry planszowej „Kurierzy”

Zapraszamy na wyjątkowy turniej gier planszowych, podczas którego wspólnie zagramy w grę poświęconą kurierom AK.

więcej