9 maja 2019

Premiera książki „Stosunki polsko-węgierskie podczas II wojny światowej”

Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Węgierski Instytut Kultury w Warszawie mają zaszczyt zaprosić na polską premierę książki „Stosunki polsko-węgierskie podczas II wojny światowej” (węg. Lengyel-magyar kapcsolatok a második világháború időszakában).

Spotkanie odbędzie się 9.05.2019 r. /czwartek/ o godz. 13 w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79. 

Dwujęzyczna książka pod redakcją historyków: Marii Zimy i dr Dezső Gurki zawiera zbiór referatów zaprezentowanych przez polskich i węgierskich historyków, historyków literatury, dramatopisarzy oraz działaczy polonijnych podczas konferencji dot. relacji polsko-węgierskich w latach II wojny światowej, która odbyła się 21.03.2019 r. na Wydziale Pedagogicznym Wyższej Szkoły im. Ferenca Gála w Szarvas. W książce ukazano sytuację polskich uchodźców przyjętych przez rząd węgierski z perspektywy losów konkretnych rodzin, ale także dylematy samego premiera Węgier – Pála Telekiego. W części drugiej uchylona zostaje zasłona równie skomplikowanej sytuacji w relacjach polityczno-wojskowych: m.in. stacjonującego latem 1944 r. na terenie Okręgu Warszawskiego AK węgierskiego II Korpusu Rezerwowego, który utrzymywał kontakty z powstańcami warszawskimi. Szczególną uwagę poświecono osobie urodzonego w Szarvas generała Béli Lengyela, pełniącego w latach II RP funkcję attaché wojskowego Węgier, a później dowódcy oddziałów węgierskich w okresie Powstania Warszawskiego. W publikacji przedstawiono również kształtowanie się pamięci historycznej Węgrów dot. lat 1939-1945 w kontekście współczesnych programów nauczania.

 

 

Zobacz także


zobacz program

Nowy sezon Pokoju na lato

Już po raz piąty, wśród szklanych wieżowców i starych wolskich kamienic, na zielonej skarpie tuż przy Muzeum Powstania Warszawskiego, powstanie letni pawilon kulturalny Pokój na lato.

więcej
25 maja 2019

[MAJ 2019] Warsztaty modelarskie: Kubuś skonstruowany

Zajęcia modelarskie dla młodzieży powyżej 12. roku życia, podczas których wykonamy model słynnego powstańczego wozu bojowego „Kubuś” w skali 1:72 oraz poznamy jego historię.

więcej
8 czerwca

Czerwcowy turniej gier planszowych: placówka dobrych gier

Gry planszowe kształcą spostrzegawczość i pamięć, pobudzają do myślenia, potrafią nauczyć strategii i wspólnego działania. Same zalety. Tym goręcej zapraszamy więc rodziny z dziećmi powyżej 7. roku życia do spędzenia aktywnego przedpołudnia z ciekawymi planszówkami w Muzeum Powstania Warszawskiego.

więcej
22.06-8.09

IX edycja międzymuzealnej gry „Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś ty!”

Już po raz dziewiąty zapraszamy wszystkie rodziny z dziećmi na wakacyjną przygodę, która potrwa od 22 czerwca do 8 września 2019 roku.

więcej