9 maja 2019

Premiera książki „Stosunki polsko-węgierskie podczas II wojny światowej”

Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Węgierski Instytut Kultury w Warszawie mają zaszczyt zaprosić na polską premierę książki „Stosunki polsko-węgierskie podczas II wojny światowej” (węg. Lengyel-magyar kapcsolatok a második világháború időszakában).

Spotkanie odbędzie się 9.05.2019 r. /czwartek/ o godz. 13 w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79. 

Dwujęzyczna książka pod redakcją historyków: Marii Zimy i dr Dezső Gurki zawiera zbiór referatów zaprezentowanych przez polskich i węgierskich historyków, historyków literatury, dramatopisarzy oraz działaczy polonijnych podczas konferencji dot. relacji polsko-węgierskich w latach II wojny światowej, która odbyła się 21.03.2019 r. na Wydziale Pedagogicznym Wyższej Szkoły im. Ferenca Gála w Szarvas. W książce ukazano sytuację polskich uchodźców przyjętych przez rząd węgierski z perspektywy losów konkretnych rodzin, ale także dylematy samego premiera Węgier – Pála Telekiego. W części drugiej uchylona zostaje zasłona równie skomplikowanej sytuacji w relacjach polityczno-wojskowych: m.in. stacjonującego latem 1944 r. na terenie Okręgu Warszawskiego AK węgierskiego II Korpusu Rezerwowego, który utrzymywał kontakty z powstańcami warszawskimi. Szczególną uwagę poświecono osobie urodzonego w Szarvas generała Béli Lengyela, pełniącego w latach II RP funkcję attaché wojskowego Węgier, a później dowódcy oddziałów węgierskich w okresie Powstania Warszawskiego. W publikacji przedstawiono również kształtowanie się pamięci historycznej Węgrów dot. lat 1939-1945 w kontekście współczesnych programów nauczania.

 

 

Zobacz także


7 maja 2019

Decydujący moment – spotkania z mistrzami polskiej fotografii. Marek Lapis

Nowy cykl Muzeum Powstania Warszawskiego poświęcony fotografii. W jego ramach będziemy zapraszali Państwa na spotkania z najbardziej znanymi i najważniejszymi polskimi fotografami.

więcej
11-30.04

Wystawa „Powstanie Warszawskie 1944” w Gruzji

W Gruzińskim Muzeum Narodowym w Tbilisi otwarta została wystawa „Powstanie Warszawskie 1944” przygotowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego. 11 kwietnia 2019 r. oficjalnej inauguracji dokonali David Lordkipanidze, dyrektor Gruzińskiego Muzeum Narodowego oraz Paweł Ukielski, z-ca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.

więcej
13.04

Warsztaty modelarskie: Powstańcy na stadionie

Zachęcamy młodzież powyżej 12. roku życia do wzięcia udziału w zajęciach modelarskich, podczas których będzie można wykonać figurkę piłkarza w skali 1:18 oraz poznać historię walk powstańczych na Stadionie Polonii Warszawa.

więcej