Prezentacja książki Stanisława Aronsona i Patrycji Bukalskiej.

Zapraszamy 14 lipca o godz. 17.00 na prezentację książki „Years of Turmoil. From Early Years In Łódź through the Ghetto, the Underground, and the Warsaw Uprising, to Israel’s Wars: A Life”. Jest to angielska ...

Zapraszamy 14 lipca o godz. 17.00 na prezentację książki Stanisława Aronsona i Patrycji Bukalskiej „Years of Turmoil. From Early Years In Łódź through the Ghetto, the Underground, and the Warsaw Uprising, to Israel’s Wars: A Life”. Jest to angielska wersja publikacji „Rysiek z Kedywu. Niezwykłe losy Stanisława Aronsona” w tłumaczeniu Williama Branda. Książka została opublikowana przez Wydawnictwo Znak. Spotkanie z udziałem autorów odbędzie się w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Organizatorem spotkania są: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Wydawnictwo Znak oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

O bohaterze książki Stanisławie Aronsonie

Szczęśliwe dzieciństwo Stanisława Aronsona, pochodzącego z zasymilowanej rodziny żydowskiej, skończyło się wraz z niemiecką i sowiecką inwazją na Polskę we wrześniu 1939 roku. Stanisław Aronson doświadczył tragizmu okupacji, tracąc bliskie i ukochane osoby. Sam w wieku siedemnastu lat cudem uniknął śmierci, uciekł bowiem z pociągu jadącego do obozu zagłady w Treblince. Wstąpił w szeregi Armii Krajowej, w której służył w elitarnej jednostce, eliminującej kolaborantów i agentów Gestapo. Brał udział w Powstaniu Warszawskim, podczas walk został ciężko zraniony w nogę. Wyjechał za granicę po wkroczeniu Sowietów, gdyż nie miał żadnych złudzeń, co do przyszłości Polski. Droga uchodźcy zawiodła go najpierw do Polskich Sił Zbrojnych we Włoszech, a później do Izraela, gdzie znalazł swój nowy dom. Uczestniczył w wojnie o niepodległość Izraela. Od 1988 roku może już odwiedzać Polskę, gdzie spotyka się z kolegami z AK i nawiązuje więzi przyjaźni z ich dziećmi i wnukami. Jest ważnym świadkiem wojennych zmagań Polaków w czasie drugiej wojny światowej.

Zobacz także

Nasz newsletter