Promocja książki „Prawdziwy koniec wojny jest przed jej początkiem“.

Zapraszamy 2 sierpnia na międzykulturowe spotkanie z okazji wydania antologii polskich i niemieckich tekstów pod red. Stephana Stroux’a „Prawdziwy koniec wojny jest przed jej początkiem“. W książce ...

Zapraszamy 2 sierpnia na międzykulturowe spotkanie z okazji wydania antologii polskich i niemieckich tekstów pod red. Stephana Stroux’a „Prawdziwy koniec wojny jest przed jej początkiem“. W książce wydawnictwa W.A.B  znalazły się utwory polskich i niemieckich autorów takich jak: Volker Braun, Maththias Göritz, Durs Grunbein,Wojciech Jagielski, Marian Pankowski, Silke Scheuerman, Salinia Stroux, Wojciech Tochman, Olga Tokarczuk, Magdalena Tuli.

2 sierpnia, godz. 20.00, Park Wolności, wstęp wolny


Redaktorem i pomysłodawcą antologii jest Stephan Stroux, mieszkający w Berlinie i Warszawie reżyser, aktor i tłumacz. Założyciel i prezes polsko- niemieckiej Fundacji „Mosty na Rzece“, która od 2005 roku zorganizowała wiele performance i akcji publicznych mających na celu „odczarowanie demonów przeszłości“. Mimo, iż jak pisze recenzująca antologię w "Dzienniku" Karolina Wigura „(…) wiele wskazuje na to, że nie jest możliwe przebaczenie trudnej wojennej przeszłości i głębokich ran zadawanych sobie wzajemnie przez narody. Trudno o rzecz trwalszą niż negatywne wspomnienia." Fundacja Mosty na Rzece robi wiele by niemożliwe stało się możliwe.


Podczas spotkania z autorami książki, które poprowadzi Roman Kurkiewicz zostanie również zaprezentowany film dokumentujący zrealizowane w 2009 roku spektakle w reżyseri Stephana Strouxa, których logiczną konsekwencją było powstanie wydanej właśnie antologii. Pierwszy z nich zatytułowany „A potem usprawiedliwienie przemocy“ miał miejsce  w Berlinie na Babelplatz - miejscu , w którym naziści 10 maja 1933 roku spalili książki niewygodne dla faszystowskiego reżimu. Podczas spektaklu książka została umieszczona wewnątrz ogromnej lodowej bryły, następnie uwolniona przy użyciu ognia. Symboliczne uwolnienie książki dziś znajduje swój dalszy ciąg „Prawdziwy koniec wojny...“ zostaje wydany w Polsce przez W.A.B oraz w Niemczech przez wydawnictwo Walstein.


Kolejny pokazany w filmie performance zatytułowany „Tęsknota za życiem - stan wyjątkowy“ odbył się w Niemieckim Muzeum Historycznym – dawnym składzie wojskowym królów pruskich i był istotnym elementem odbywającej się w nim wystawy „Polacy i Niemcy“.
Ostatnia część trylogii performance zatytułowana „Przyszłość bez granic / przyszłość bez wojen“ miała miejsce w berlińskim Radialsystem V- nowej przestrzeni poświęconej sztuce współczesnej, położonej nad brzegiem Szprewy, w miejscu gdzie przebiegała niegdyś granica między Wschodem i Zachodem. Autor spektaklu bazując na tekstach Zygmunta Baumana stawiał pytania o dalszy rozwój Europy, utopijność idei europejskiej oraz wspólne kulturowe wartości w zglobalizowanym świecie.


Z mini recitalem wystąpi Julia Marcel. Urodzona w Olsztynie, od dwóch lat mieszkająca w Berlinie określa swoją muzykę jako „classical punk“. Classical z powodu intencji, punk z powodu wykonania. Jej płyta zatytułowana „It might like You“, powstała w Berlinie z udziałem niemieckich muzyków i polskiego kwartetu smyczkowego. Jest to pierwszy album polskiego artysty, wydany w wytwórni Sellaband.com, będącej oryginalnym portalem zbudowanym na nowatorskiej koncepcji fanów inwestujących w muzykę.
 

Zobacz także

Nasz newsletter