wideo

Relacja z debaty Terapia czy obelga? Dyskusja o książce „Spory o Grossa”

Debata odbyła się 19.12 w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego

Pisma Jana Tomasza Grossa stanowią istotne wydarzenia społeczne w Polsce, wywołując intensywne i długotrwałe debaty publiczne. Autor ten pełni w naszym kraju rolę centralnej postaci, wokół której ogniskuje się debata o stosunkach Polaków do Żydów w czasie II wojny światowej oraz o współczesnym do nich odniesieniu. Obraz tych stosunków stanowi jeden z istotnych składników polskiej pamięci zbiorowej, a przy jego negocjowaniu toczone są żywiołowe spory, sytuujące ten dyskurs w domenie pamięci „gorącej”.

Goście:
dr Paweł Dobrosielski - kulturoznawca i filozof, Instytut Kultury Polskiej, autor książki „Spory o Grossa. Polskie problemy z pamięcią o Żydach”
dr Joanna Wawrzyniak - socjolożka i historyczka, Instytut Socjologii UW, Międzyzakładowa Pracownia Pamięci Społecznej
red. Piotr Skwieciński - dziennikarz, publicysta i historyk, zastępca redaktora naczelnego Tygodnika „W Sieci”

Prowadzenie:
dr Mikołaj Mirowski - historyk i publicysta, Dom Literatury w Łodzi, współpracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych i Forum Żydów Polskich.

wideorelacja

Zobacz także


10.02

Turniej gier planszowych: placówka dobrych gier

Tym razem zagramy turniejowo w „Batyskaf”. Daj się porwać podwodnej przygodzie! Podróżuj z nami batyskafem i pstrykaj zdjęcia najciekawszym zwierzakom!

więcej
18.02

„Pamięć w kadrze, czyli fotografuj, nie pstrykaj”

Specjalna edycja cyklu warsztatów fotograficznych poświęconych Żołnierzom Niezłomnym i Powstańcom Warszawskim represjonowanym w powojennej Polsce.

więcej
CO NOWEGO

Modernizacja ekspozycji MPW

W ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wspieranie Działań Muzealnych 2017” przeprowadzona została modernizacja wybranych elementów ekspozycji stałej Muzeum Powstania Warszawskiego.

więcej
25 listopada

Listopadowe warsztaty modelarskie „Orzeł skonstruowany”

Zajęcia modelarskie dla młodzieży powyżej 12. roku życia, podczas których uczestnicy wykonają model słynnego okrętu podwodnego ORP „Orzeł” w skali 1:400 oraz poznają jego historię.

więcej