wideo

Relacja z debaty Terapia czy obelga? Dyskusja o książce „Spory o Grossa”

Debata odbyła się 19.12 w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego

Pisma Jana Tomasza Grossa stanowią istotne wydarzenia społeczne w Polsce, wywołując intensywne i długotrwałe debaty publiczne. Autor ten pełni w naszym kraju rolę centralnej postaci, wokół której ogniskuje się debata o stosunkach Polaków do Żydów w czasie II wojny światowej oraz o współczesnym do nich odniesieniu. Obraz tych stosunków stanowi jeden z istotnych składników polskiej pamięci zbiorowej, a przy jego negocjowaniu toczone są żywiołowe spory, sytuujące ten dyskurs w domenie pamięci „gorącej”.

Goście:
dr Paweł Dobrosielski - kulturoznawca i filozof, Instytut Kultury Polskiej, autor książki „Spory o Grossa. Polskie problemy z pamięcią o Żydach”
dr Joanna Wawrzyniak - socjolożka i historyczka, Instytut Socjologii UW, Międzyzakładowa Pracownia Pamięci Społecznej
red. Piotr Skwieciński - dziennikarz, publicysta i historyk, zastępca redaktora naczelnego Tygodnika „W Sieci”

Prowadzenie:
dr Mikołaj Mirowski - historyk i publicysta, Dom Literatury w Łodzi, współpracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych i Forum Żydów Polskich.

wideorelacja

Zobacz także


wideo

Podsumowanie roku 2017

Muzeum Powstania Warszawskiego kończy rok z sukcesem frekwencyjnym. Obchody, wystawy, koncerty, wizyty... w mijającym roku sporo się u nas działo.

więcej
13.01

Turniej gier planszowych: placówka dobrych gier

Gry planszowe kształcą spostrzegawczość i pamięć, pobudzają do myślenia, potrafią nauczyć strategii i wspólnego działania. Same zalety.

więcej
CO NOWEGO

Modernizacja ekspozycji MPW

W ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wspieranie Działań Muzealnych 2017” przeprowadzona została modernizacja wybranych elementów ekspozycji stałej Muzeum Powstania Warszawskiego.

więcej
19 listopada

Ekran z dziadkiem: „Włamywacze” i „Przygody psa cywila”

Zapraszamy na cykl comiesięcznych spotkań, podczas których prezentujemy polskie filmy dla młodzieży nakręcone na przełomie lat 60. i 70 XX wieku.

więcej