Samotna śmierć w kadrze

„Krzysztof” opowiadający o ostatnich chwilach życia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego wygrał konkurs na komiks o Powstaniu Warszawskim. Ruiny Pałacu Blanka widziane przez celownik niemieckiego snajpera. Do okna zbliża się powstaniec- ...

.
„Krzysztof” opowiadający o ostatnich chwilach życia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego wygrał konkurs na komiks o Powstaniu Warszawskim.

Ruiny Pałacu Blanka widziane przez celownik niemieckiego snajpera. Do okna zbliża się powstaniec- Krzysztof K. Baczyński. Jest coraz bliżej, opiera się o parapet, twarz ma spiętą. Ostatni rysunek- leży trafiony kutą niemieckiego żołnierza. Nie ma ani jednego słowa w dymkach, cały komentarz to kilka wersów z „Elegii o chłopcu polskim”.
- Zależało mi. aby w tych kilku kadrach, jakie miałem do dyspozycji, zawrzeć kwintesencję Powstania - mówi Tomasz Bereźnicki, autor zwycięskiej pracy, krakowianin.
- W walce o wolność ginęli wtedy najlepsi z tamtego pokolenia, a na dodatek często umierali samotnie i anonimowo.
Na konkurs ogłoszony przez Muzeum Powstania Warszawskiego wpłynęło 31 prac. Jury obradowało pod przewodnictwem Henryka Chmielewskiego. „Papcia Chmiela”.
II nagrodę zdobył Daniel de Latour z Milanówka za komiks o chłopczyku zastrzelonym przez snajpera. 111 nagroda trafiła w ręce Łukasza Friedricha oraz Marcina i Grzegorza Sępołowiczów, którzy zilustrowali dziennik Kurta Hellera, Niemca walczącego w oblężonym przez powstańców budynku PAST-y.
- Byłem w Harcerskiej Poczcie Polowej, przez cały czas polowali na nas niemieccy snajperzy. gołębiarze. Tak jak w jednym z komiksów - mówi powstaniec Jerzy Kasprzycki „Albatros”, członek jury.
Nagrodzone komiksy znalazły się w antologii prac konkursowych pt. „.Epizody z Powstania Warszawskiego”, która niebawem będzie w sprzedaży. Nie ma wśród nich prac wybitnych, widać jeszcze wiele nieporadności i niedociągnięć. Sporo także niepotrzebnego patosu, ale emocje ukryte między kadrami świadczą, że autorzy próbują w sposób dojrzały zmierzyć się z tą trudną tematyką i nie jest ona dla nich obojętna. Niektórzy z nich zapowiadają już następne prace dotyczące najnowszej historii Polski.

Gazeta Wyborcza Stołeczna (26-07-2006)

Zobacz także

Nasz newsletter