Świąteczne zwyczaje pokolenia Kolumbów

Czy wielkanocne palmy sprzed 80 lat różniły się od tych, które my nosimy do kościoła w Niedzielę Palmową? Jak wyglądała wówczas święconka i czym kawalerowie oblewali panny w śmigus-dyngus? Wielkanocne zwyczaje z okresu międzywojennego

Czy wielkanocne palmy sprzed 80 lat różniły się od tych, które my nosimy do kościoła w Niedzielę Palmową? Jak wyglądała wówczas święconka i czym kawalerowie oblewali panny w śmigus-dyngus? Wielkanocne zwyczaje z okresu międzywojennego przybliżą dzieciom warsztaty w Muzeum Powstania Warszawskiego..
- Przeniesiemy się w czasy dzieciństwa naszych pradziadków - wyjaśnia Karol Mazur z muzealnego Działu Edukacji. - Dzieci przekonają się, jak wiele wspólnego łączy je z pokoleniem Kolumbów.
Wiedza historyczna to jednak nie wszystko, co zyskają uczestnicy zajęć. Mury muzeum opuszczą bogatsi o własnoręcznie wykonane palmy wielkanocne.
Przygodę z historią i tradycją można powtórzyć już w kolejną sobotę (11.04). - Zajmiemy się sposobami dekorowania świątecznego stołu - zapowiada Mazur. - Zadbamy także o koszyczki ze święconkami. Ozdobią je baranki stworzone wspólnymi siłami.
Kwiecień to także miesiąc, kiedy w MPW kontynuowane będą rodzinne zajęcia edukacyjne z cyklu „ Spotkania z historią". Dostosowany do wrażliwości i wieku dzieci program oswaja najmłodszych z wojennymi pojęciami, a rodzicom podpowiada, które fragmenty ekspozycji nadają się do pokazania maluchom. - Każde ze spotkań to również okazja, by sprawdzić swą spostrzegawczość i umiejętność radzenia sobie z zadaniami - zachęca Mazur.
Młodsze dzieci (sześć - dziewięć lat) spotykają się w soboty, by śledzić dzieje najmłodszych żołnierzy podziemia - Zawiszaków z Szarych Szeregów. Starsze (10 - 12lat) wtrakcie niedzielnych zajęć dowiedzą się, czym była harcerska poczta polowa i jakie zasługjjej członkowie mają na swym koncie.

Życie Warszawy Po godzinach (03-04-2009)


Zobacz także

Nasz newsletter