Tablica poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu.

8 kwietnia 2011 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego odsłonięto tablicę poświęconą Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Lechowi Kaczyńskiemu. Tablica, która zawisła na fasadzie siedziby Muzeum...

8 kwietnia 2011 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego odsłonięto tablicę poświęconą Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Lechowi Kaczyńskiemu. Tablica, która zawisła na fasadzie siedziby Muzeum upamiętnia twórcę instytucji - tragicznie zmarłego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, 10 kwietnia 2010 roku.  Kilka dni po katastrofie zgłosili się do nas Powstańcy Warszawscy z inicjatywą upamiętnienia Lecha Kaczyńskiego, któremu zawdzięczają istnienie Muzeum. W tak symbolicznym miejscu nie mogło zanąć upamiętnienia postaci Pana Prezydenta – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Tablica o wymiarach  100x65cm, została wykonana z czarnego, satynowanego granitu, z odlaną z brązu podobizną Lecha Kaczyńskiego. Jej autorem jest Andrzej Renes, warszawski twórca - autor takich projektów, jak statuetka Wiktora, czy pomnik Stefana Starzyńskiego.

W uroczystości udział wzięli: prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, minister Maciej Klimczak - Podsekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta RP, gen. bryg. Zbigniew Ścibor Rylski - prezes Związku Powstańców Warszawskich, Stanisław Oleksiak - prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Stanisław Krakowski - prezes oddziału warszawskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, brat tragicznie zmarłego prezydenta, Jarosław Kaczyński.

Muzeum Powstania Warszawskiego powstało w 2004 roku, z inicjatywy i dzięki determinacji Lecha Kaczyńskiego, ówczesnego Prezydenta m.st. Warszawy. Na spotkaniu z żołnierzami Armii Krajowej w lipcu 2003 roku zapadły najważniejsze decyzje dotyczące przyszłego Muzeum. Ustalono m.in. przyszłą lokalizację – wybrano budynek dawnej elektrowni tramwajowej przy ul. Przyokopowej, a Prezydent obiecał Powstańcom, że nowoczesne muzeum będzie gotowe na sześćdziesiątą rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego. Trzynaście miesięcy później zwiedzający mogli oglądać pierwszą odsłonę muzeum. Podczas oficjalnych uroczystości w Muzeum Powstania Warszawskiego, z udziałem kombatantów, przedstawicieli państw z całego świata oraz warszawiaków, Lech Kaczyński zwrócił się do zgromadzonych gości: Zaczyna żyć instytucja gromadząca i udostępniająca wszelkie dokumenty, na różny sposób utrwalone obrazy, przedmioty związane z Powstaniem Warszawskim – instytucja, której tak bardzo owało tym wszystkim, dla których pamięć sześćdziesięciu trzech niezwykłych dni 1944 roku była i jest droga. (…) Muzeum jest hołdem dla tych wszystkich, którzy zginęli w walce w 1944 roku i w latach późniejszych, wszystkich tych, którzy odeszli w ciągu ostatnich sześćdziesięciu lat i dla tych, którzy są z nami  dzisiaj. Ale to Muzeum powinno być hołdem także dla tego pokolenia, którego nie ma już wśród nas.

Inskrypcja na tablicy:


PREZYDENTOWI RP

LECHOWI KACZYŃSKIEMU

TWÓRCY MUZEUM
POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

W PIERWSZĄ ROCZNICĘ TRAGICZNEJ
ŚMIERCI POD SMOLEŃSKIEM

POWSTAŃCY WARSZAWSCY
ŻOŁNIERZE ARMII KRAJOWEJ
PRACOWNICY MUZEUM
POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

10 KWIETNIA 2011

Zobacz także

Nasz newsletter