Torunianie z Galerii Rusz w Muzeum Powstania Warszawskiego

Toruńska Galeria Rusz Jest autorem muralu w Muzeum Powstania Warszawskiego, który dekoruje „Mur Sztuki” w Ogrodzie Różanym.Praca „Wykreślanie” dołączyła do obrazów Edwarda Dwornika i grupy Twożywo. - W tej realizacji...

.
Toruńska Galeria Rusz Jest autorem muralu w Muzeum Powstania Warszawskiego, który dekoruje „Mur Sztuki” w Ogrodzie Różanym.
Praca „Wykreślanie” dołączyła do obrazów Edwarda Dwornika i grupy Twożywo. - W tej realizacji ukrywają się dwa znaczenia słowa „wykreślanie” mówi Rafał Góralski z Galerii Rusz. Po pierwsze, może być to tworzenie i kreowanie. a po drugie - skreślanie i niszczenie. Powstańcy w 1944 roku chcieli odzyskać wolność. 45 lat PRL-u oznaczało zniewolenie i upadek idei. Nasz mural mówi o współczesności. Właśnie od nas zależy, jaki rodzaj wykreślania wybierzemy: idee równości, wolności i tolerancji czy dyktaturę pieniądza, która jak walec miażdży wszystko, co nie pasuje do jej wizji świata.
Galeria Rusz działa od sierpnia 1999 roku. Oprócz Góralskiego, tworzą ja Joanna Górska i Wojtek „Kiwi” Jaruszewski. Swoje prace wystawia na słupach z ogłoszeniami i ulicznych bilbordach, m.in. na Szosie Chełmińskiej 37. Artyści wykonują je bezpośrednio na planszach. Po około 30 dniach ich realizacje ulegają zniszczeniu. Kolejne murale toruńskich twórców pojawią się w Płocku. Galeria weźmie udział w akcji „Podwórko”.

Gazeta Wyb Toruń (10-08-2006)

Zobacz także

Nasz newsletter