W hołdzie bohaterskim pilotom | Zbudują Liberatora

Replika Liberatora B-24J bombowca z czasów II wojny światowej ma stanąć wiosną przyszłego roku w Muzeum Powstania Warszawskiego - poinformowały władze Muzeum. Oryginalną dokumentację Liberatora, która posłuży do budowy kopii, przekazał ...

.
Replika Liberatora B-24J bombowca z czasów II wojny światowej ma stanąć wiosną przyszłego roku w Muzeum Powstania Warszawskiego - poinformowały władze Muzeum. Oryginalną dokumentację Liberatora, która posłuży do budowy kopii, przekazał Muzeum w czwartek minister obrony narodowej Radosław Sikorski. W czasie Powstania Warszawskiego załogi Liberatorów zrzucały powstańcom zaopatrzenie. W Muzeum znajdzie się replika samolotu tego typu, którym latała załoga kapitana Zbigniewa Szostaka. Pilotowany przez niego Liberator B-24J został zestrzelony w nocy 14 na 15 sierpnia 1944 r. Nikt z siedmioosobowej załogi nie przeżył. Replika tego samolotu w naszym Muzeum będzie wyrazem hołdu dla siedmiu lotników, którzy za bohaterską pomoc powstańcom zapłacili najwyższą cenę - podkreślił odbierając plany techniczne dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski. Minister Sikorski przypomniał, że MON wraz z ambasadą w Waszyngtonie zabiegał przez kilka tygodni o uzyskanie planów technicznych samolotu, które po wojnie był przechowywane w Smithsonian Institute w Waszyngtonie.
Wykonana z laminatu i innych tworzyw sztucznych replika samolotu będzie miała oryginalne rozmiary - 32 m rozpiętości skrzydeł i 22 m długości. Dyrekcja Muzeum chce, by zwiedzający zobaczyli ją na początku maja.
W służbie lotnictwa amerykańskiego i brytyjskiego Liberatory były używane na wszystkich frontach II wojny światowej przeciwko siłom niemieckim, japońskim i włoskim. W czasie powstania bombowcami tego typu latali piloci z Polskich Sił Powietrznych służący u boku Brytyjczyków.

Dziennik Zachodni (23-12-2005)

Zobacz także

Nasz newsletter