28.03

Warszawa Dwóch Powstań: „Duma czy wstyd? Spór o pamięć Marca ’68”

50 lat temu w marcu 1968 r. PRL stała się miejscem najbardziej ponurych nacjonalistycznych wydarzeń w swej powojennej historii. Niszczącym ciosem w wizerunek narodu polskiego, był triumf oficjalnego i jawnie wspieranego przez państwo antysemityzmu.

Demon, którego wypuszczono wtedy z butelki długo unosił się w polskim powietrzu. Czy coś z niego zostało do dziś? O Marcu ‘68 powstają nowe książki, artykuły, filmy także sztuki teatralne. Co zatem z perspektywy pół wieku od tamtego czasu możemy o nim powiedzieć. Czy wiemy już wszystko? Jakie miejsce w polskiej pamięci zajmuje to wydarzenie? Ostatnio spór o pamięć Marca ’68 rozgorzał na nowo wraz z pytaniem o odpowiedzialność za antysemicką kampanię. Na kogo rozpętując antyżydowską hecę liczyli komuniści? Czy antysemickie treści sączone przez Gomułkę i Moczara nie padły wtedy na podatny społecznie grunt, stając się swoistą formą legitymizacji? A może Marzec ’68 to przede wszystkim dumny zryw niepodległościowy młodzieży? A podział nie był wcale wytoczony między Polakami a Żydami, ale między komunistyczną dyktaturą i pragnącym wolności narodem.

 

Zaproszeni goście:

  • Joanna Wawrzyniak - socjolożka i historyczka, Instytut Socjologii UW, Międzyzakładowa Pracownia Pamięci Społecznej
  • Piotr Kadlčik - filolog, tłumacz, działacz społeczności żydowskiej w Polsce, portal Jewish.pl
  • Jan Lityński – uczestnik wydarzeń marcowych, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL, były poseł Unii Wolności, w latach 2010 – 2015 doradca prezydenta RP
  • Piotr Zaremba – dziennikarz, pisarz, komentator polityczny, publicysta tygodnika „Sieci”, Dziennika Gazety Prawnej oraz portalu wPolityce.pl

Prowadzenie:

Mikołaj Mirowski - historyk, publicysta, Dom Literatury w Łodzi, współpracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych i Forum Żydów Polskich

 

Data: 28 marca 2018 (środa) godz. 18.30

Miejsce: Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego

WSTĘP WOLNY

Zobacz także


07.04

Kwietniowa placówka dobrych gier

Tym razem chcielibyśmy turniejowo zagrać w którąś z warszawskich legend: „Pana Twardowskiego” lub „Bazyliszka”. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody.

więcej
21.04

„Orzeł” skonstruowany

Zajęcia modelarskie dla młodzieży powyżej 12. roku życia, podczas których uczestnicy wykonają model okrętu podwodnego ORP „Orzeł” w skali 1:400 oraz poznają jego historię.

więcej
fotorelacja

„Pamięć w kadrze, czyli fotografuj, nie pstrykaj” - Cele Bezpieki

Zakończyliśmy specjalną edycję cyklu warsztatów fotograficznych „PAMIĘĆ W KADRZE, CZYLI FOTOGRAFUJ, NIE PSTRYKAJ”, poświęconych Żołnierzom Niezłomnym i Powstańcom Warszawskim represjonowanym w powojennej Polsce.

więcej
10.03

Marcowe warsztaty modelarskie: Kubuś skonstruowany

Zajęcia modelarskie dla młodzieży powyżej 12. roku życia, podczas których uczestnicy wykonają model słynnego powstańczego wozu bojowego „Kubuś” w skali 1:72 oraz poznają jego historię.

więcej