"Warszawa z Konwickim" - spacer z audioprzewodnikami.

Zapraszamy na spacer z audioprzewdonikami po Warszawie Tadeusza Konwickiego. Podczas spaceru którego opowiemy o życiu i twórczości pisarza. Audioprzewodnik jest już dostępny do pobrania w pliku mp3...

Zapraszamy na spacer z audioprzewdonikami po Warszawie Tadeusza Konwickiego. Podczas spaceru którego opowiemy o życiu i twórczości pisarza.

Pobierz audioprzewodnik >

Jeśli korzystasz z wolniejszego łącza pobierz wersję light >

Poprzez Festiwal Warszawski Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego, pragnie pokazać rozwój kultury w trudnych czasach PRL-u. Mimo cenzury czy represji wobec artystów polska literatura, film czy sztuka rozwijały się i pokazywały, czasem w krzywym zwierciadle, komunistyczne realia. Jednym z czołowych przedstawicieli tego okresu był Tadeusz Konwicki. To on poruszał trudne kwestie funkcjonowania w czasach komunistycznej Polski, pytał o sens życia, kondycję człowieka. Kluczowe dla tego okresu są między innymi „Wniebowstąpienie” czy „Mała Apokalipsa”, dwie surrealistyczne powieści pokazujące ponury obraz warszawskiej rzeczywistości lat 60. i końca lat 70. Fabuła utworów rozgrywa się w stolicy. Wraz z bohaterami powieści możemy poznać tę, zapomnianą już Warszawę, której pozostałości wciąż możemy jednak spotkać. Centralnym punktem „Małej Apokalipsy” jest choćby Pałac Kultury i Nauki, architektoniczny symbol PRL, przed którym bohater planuje dokonać aktu samospalenia.

Tadeusz Konwicki mieszkał i tworzył w Warszawie, co odzwierciedla jego twórczość, dlatego też jednym z projektów VII Festiwalu będzie audioprzewodnik, który zabierze warszawiaków na spacer po fascynującym świecie Tadeusza Konwickiego. Audioprzewodnik będzie zawierać elementy biograficzne artysty, przybliży zainteresowanym jego dorobek twórczy oraz niektóre z wątków literackich zaczerpniętych z jego powieści. W piątek 16 listopada oraz w niedzielę 18 listopada autorkiprzewodnika zaproszą chętnych na spacer śladami Konwickiego, podczas którego opowiemy więcej o naszym bohaterze oraz o samym audioprzewodniku.

Zbiórka: Skrzyżowanie Nowego Światu i Al. Jerozolimskich, pod budynkiem z napisem: „Cały Naród buduje swoją stolicę”. Wstęp wolny.

Zobacz także

Nasz newsletter