Wojna od ludzkiej strony

Nakładem Muzeum Powstania Warszawskiego w 63. rocznicę Powstania ukazał się album Agi Zaryan (vel Agnieszki Skrzypek) zatytułowany „Umiera piękno".

Nakładem Muzeum Powstania Warszawskiego w 63. rocznicę Powstania ukazał się album Agi Zaryan (vel Agnieszki Skrzypek) zatytułowany „Umiera piękno"..
Mamy tu osiem kompozycji, z jedna repryzą, skomponowanych i zaaranżowanych przez pianistę Michała Tokaja do wybranych wierszy Krystyny Krahelskiej, Józefa Żywiny, Anny Świrszczyńskiej, ks. Jana Twardowskiego, Miry Grelichowskiej i Elżbiety Szemplińskiej. W kilku utworach pojawiają się instrumenty smyczkowe, w innych obój i harfa, które dodają całości kolorytu. Gra trio jazzowe Tokaj a z Łukaszem Żyta na perkusji i Michałem Barańskim na kontrabasie, muzykami, z którymi wokalistka na co dzień występuje. Mamy tu piosenki o zabarwieniu jazzowym, ale z wyraźną słowiańską i klasyczną nutą polską. Wybrana poezja nie opowiada wprost o walce zbrojnej w czasie Powstania Warszawskiego, ale o życiu toczącym się podczas wojny. To życie niosło ze sobą oprócz walki również zwyczajne ludzkie sprawy. Prezentują powstanie nie tylko od jego heroicznej strony, ale tej najbardziej ludzkiej, codziennej. Właśnie ten liryczny charakter płyty utrzymany w poetyce jazzu ma pokazać „ludzką" twarz Powstania - miłość, radość życia, jego smutki, codzienność, a także uniesienia patriotycznej walki. Czyli generalnie Lao Che po jazzowemu i trochę cieplej. Płyta okolicznościowa.

Gazeta Wyborcza Płock (17-08-2007)

Zobacz także


Komiksy w Metrze

Od 20 GRUDNIA do 9 STYCZNIA zapraszamy na wystawę prac nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie na komiks o Powstaniu Warszawskim. Komiksy oglądać można w galerii Pociąg do Sztuki w METRZE WILANOWSKA. Z kolei w czytelni Muzeum można zobaczyć wszys

więcej

Spotkanie z Andą Rottenberg.

Czy Warszawa to przyjazne miejsce dla artystów? Co ją wyróżnia na tle innych stolic kulturalnych Europy? Na te i inne pytania 14 GRUDNIA na Chłodnej 25 odpowie wybitna historyczka i krytyczka sztuki, Anda Rottenberg.

więcej

Wykład Jarosława Trybusia.

Zapraszamy na wykład Jarosława Trybusia z cyklu Architektura Instrukcja Obsługi pt. BGK. PROTOPLASTA WIEŻOWCÓW. Spotkanie odbędzie się 16 GRUDNIA, o godz. 18.30, w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego, w Muzeum Powstania Warszawskiego. WSTĘP WOLNY.

więcej

Muzeum symbolem Warszawy?

Trwa konkurs Gazety Stołecznej "Wybierzmy symbol Warszawy ostatniego 20-lecia". Weź udział w plebiscycie! ZAGŁOSUJ na Muzeum Powstania Warszawskiego! http://tnij.org/fhxb

więcej