Wykład o Cichociemnym.

Zapraszamy na wykład poświęcony Kpt. Julianowi Kozłowskiemu, cichociemnemu z Krzemieńca. Prezentację przedstawi Wiesław Nosowski - członek Koła Krzemieńczan w Warszawie. Spotkanie odbędzie się 12 lutego (środa) o godzinie...

Zapraszamy na wykład poświęcony Kpt. Julianowi Kozłowskiemu, cichociemnemu z Krzemieńca. Prezentację przedstawi Wiesław Nosowski - członek Koła Krzemieńczan w Warszawie. Spotkanie odbędzie się 12 lutego (środa) o godz. 14.00 w Audytorium Jana Nowaka Jeziorańskiego, w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny.

Kpt. Julian Kozłowski, ps. Cichy. Urodził się w 1898 r. w Warszawie. W 1905 r. rodzina została wysiedlona do Rewla, a potem Piotrogrodu. Po maturze w 1918 r. uciekł z domu do formującej się 5 Dywizji Strzelców Polskich w Irkucku. Obok służby wojskowej był przewodniczącym organizacji "Harcerstwo Polskie" na Syberii. Do kraju wrócił w 1921 r. Ukończył Państwowy Instytut Wychowania Fizycznego w Warszawie (1927). W latach 1928-39 był nauczycielem wychowania fizycznego w Liceum Krzemienieckim i animatorem życia sportowego w Krzemieńcu. Po wybuchu wojny 1939 r. przedostał się do Armii Polskiej we Francji, a potem w Wielkiej Brytanii. W sierpniu 1941 r. został żołnierzem I Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Od kwietnia 1942 r. odbył szkolenie na Kursie Organizacji i Agentury w Audley End. Do Polski został zrzucony 2 września 1942 r. W Armii Krajowej kierował Wydziałem Techniczno-Legalizacyjnym "Park", po dekonspiracji został komendantem korpusu bezpieczeństwa w Delegaturze Rządu na Wołyniu. W czasie Powstania Warszawskiego był dowódcą kompanii "Sadyba" w batalionie "Oaza" pułku "Baszta" na Mokotowie. Zginął 19 sierpnia 1944 r. w akcji pod Pałacem Wilanowskim mającej osłaniać przerzut zaopatrzenia dla Warszawy z lasów kabackich.  

Zobacz także

Nasz newsletter