Wykłady historyczne. Maj.

Kategoria ,,polityki historycznej”, od kilku lat jest przedmiotem intensywnej debaty, uwikłanej w bieżący kontekst polityczny. W Polsce ta problematyka wywołuje skrajne reakcje: jedni ją odrzucają, inni z kolei wiążą z nią ogromne nadzieje...

Najbliższy wykład: Polityka historyczna: konieczność czy luksus? (13 maja, godz. 18.00, Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego). Kategoria ,,polityki historycznej” od kilku lat jest przedmiotem intensywnej debaty, uwikłanej w bieżący kontekst polityczny. W Polsce ta problematyka wywołuje skrajne reakcje: jedni ją odrzucają, inni z kolei wiążą z nią ogromne nadzieje. Polityka historyczna jest intelektualnym i obywatelskim wyzwaniem. Nie można jej sprowadzać tylko do urzędniczej propagandy, a konsekwentnie włączać ją do dyskursu obywatelskiego.

Prowadzenie:

Maciej Roszkowski – kierownik Działu Ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego w latach 2004-2011. Autor monografii z zakresu najnowszej historii Polski (Kazimierz Leski ,,Bradl”: życie dobrze spełnione) oraz wielu książek marynistycznych.

Plan następnych wykładów:

20.05

Monte Cassino, Ancona, Bolonia - Polacy w walce na Półwyspie Apenińskim
Prowadzenie: Mirosława Czado

27.05

Produkcja uzbrojenia w Polskim Państwie Podziemnym
Prowadzenie: Robert Markiewicz 

Wykłady odbywają się w każdą środę o godz. 18.00 w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Zobacz także

Nasz newsletter