Wystawa "Jest w Polsce taka siła. JW GROM_Cichociemni 1990-2015".

Kiedy powstała jednostka? Jakiej broni używają żołnierze? Czy odczuwają strach? Odpowiedzi na te oraz inne pytania będzie można uzyskać podczas zwiedzania nowej wystawy czasowej...

Kiedy powstała jednostka? Jakiej broni używają żołnierze? Czy odczuwają strach? Odpowiedzi na te oraz inne pytania będzie można uzyskać podczas zwiedzania nowej wystawy czasowej w Muzeum Powstania Warszawskiego, która poświęconą jest Jednostce Wojskowej GROM im. cichociemnych spadochroniarzy Armii Krajowej. Celem ekspozycji jest ukazanie działalności elitarnego oddziału Wojska Polskiego. Na wystawie zaprezentowane zostaną m.in. wywiady z żołnierzami GROM, zdjęcia, filmy dotyczące historii i tradycji oraz akcji bojowych. Będzie także można zobaczy używane na co dzień mundury i broń.

Wystawa będzie czynna od 15 lipca 2015 r. do końca września. Wstęp w cenie biletu do Muzeum.

Cichociemi – żołnierze Polskich Sił Zbrojnych, przeszkoleni w Wielkiej Brytanii i zrzuceni na terytorium okupowanej Polski jako wsparcie kadry ZWZ–AK, walczącym i ginącym w bojach partyzanckich i w Powstaniu Warszawskim.

Cichociemni nie stanowili zwartej jednostki bojowej. Byli żołnierzami różnych formacji Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, zdecydowani na walkę konspiracyjną w okupowanej Polsce. Spotykali się na krótko w niewielkich grupach szkoleniowych, by po skoku do Kraju otrzymać indywidualne przydziały w ZWZ-AK. Nazwa cichociemni pojawiła się w okresie ćwiczeń w Szkocji. Kursanci otrzymywali różne zadania, np. wysadzenie mostu, opanowanie budynku itp. Pozorowane akcje prowadzone były przeważnie nocą, czyli w ciemnościach, z zachowaniem koniecznej ostrożności, czyli cicho. Kursanci określali więc te ćwiczenia jako cichociemne, co daje nazwę całej grupie spadochroniarzy Armii Krajowej.

Zobacz także

Nasz newsletter