XIII Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje

18-25.11

Podczas tegorocznej edycji festiwalu chcemy na nowo odnaleźć wolnego ducha stolicy. Z dystansu charakterystycznego dla Niewinnych Czarodziejów spojrzymy na wolność i przemiany, jakim ulegała Warszawa i jej mieszkańcy. Sto lat niepodległości kształtowało stołeczność, ale też prowokowało do manifestowania warszawskiej niezależności.

Z biegiem lat rozumienie pojęcia wolności zyskało wiele odcieni. Interpretowano je różnie, rozkładając akcenty między tym, co wspólne, a tym, co właściwe jednostce. W upiornych latach 50. czy niespokojnych latach 80. walka o wolność była równoznaczna z walką o niepodległość, byt, naród i wspólnotę, w czasach pokoju zaś wolność rozumiano bardziej jako swobodę obywatelską i suwerenność wyborów jednostki. Niezmiennie jednak przez dekady głos pokolenia był głosem wolności – pragnieniem wolności politycznej, wyrazem buntu i niezgody na system, tworzeniem alternatywy dla mainstreamu. Wolność to przede wszystkim prawo do wyrażania swoich poglądów i siebie. Najgłośniej wolność brzmiała w muzyce, a najgoręcej na licznych warszawskich scenach, skąd niesiono ją w Polskę.

Niezależnie od czasów, jeśli w stolicy zabrzmi oficjalna tuba propagandowa, prawdziwy warszawiak potrafi sięgnąć po nią i przerobić tak, by zagrała po jego myśli – pełnej humoru i dystansu. Niewpuszczony na przedwojenne parkiety tańczył na dechach, na powojenne niedostatki i gniew towarzysza Wiesława szykował swoją bandę chuliganów jazzu w kolorowych skarpetkach, a na „imprezy o postępowych treściach i wysokich walorach artystycznych” odpowiedzieć umiał karnawałem Solidarności. Na stagnację – punkiem, a na transformację – przedsiębiorczością.

Warszawskie ulice zalewała wszechogarniająca szarość, którą ubarwić można było jedynie strojem. Moda to coś więcej niż styl. W czasach, gdy nie było nic, kreatywność Polek i Polaków nie znała granic – przerabianie, farbowanie, szycie z zasłonek, obrusów i koców było naturalną obroną przed uniformizacją. Gdy moda stała się manifestacją poglądów, zrobiło się niebezpiecznie – najpierw dla obywateli, potem dla systemu.

Jedno jest pewne – Warszawa zawsze miała swój wewnętrzny, niezmienny krwioobieg, zasilany potrzebą wolności i tworzenia, bo emanacja kultury była i jest metodą walki politycznej. Stolica nieprzerwanie śniła o wolności i niezależności, wciąż będąc na ustach artystów. Czy spełnił się sen Starszych Panów?

Dobranoc, dobranoc, ojczyzno,
już księżyc na czarnej lśni tacy.
Dobranoc i niech
ci się przyśnią
pogodni, zamożni Polacy,
że luźnym zdążają tramwajem,
wytworną konfekcją okryci
i darzą uśmiechem się wzajem,
i wszyscy do czysta wymyci
,
i wszyscy uczciwi od rana,
od morza po góry, aż hen.
Dobranoc, ojczyzno kochana
,
już czas na sen.


18.11 niedziela
Mroczny market, czyli handel po zmroku
Spektakl Klubu Komediowego

Stragany z pogranicza legalnego i utajonego, prowadzony między słowami handelek puentą, swoisty Hyde Park dla lokalnych artystów, natchnionych społeczników i intrygujących dziwaków miejskich – poznaj życie, które tętniło na Różycu pod oficjalną, dzienną tkanką miejską. Spektakl komediowy inspirowany nocnym życiem Warszawy – zarówno tym współczesnym, jak i tym, które toczyło się na przestrzeni minionych dekad. Tego wieczoru na scenie zaprezentujemy swoiste variété osobowości. Pojawią się liryczni antykwariusze, poeci rymów niedokładnych, wokalistki muzyki abstrakcyjnie wpadającej w ucho, buńczuczni sprzedawcy kwiatów do kożucha, a także najwybitniejsza stołeczna celebrytka, bywalczyni salonowa – Syrena warszawska.

otwarcie bazaru: godz. 18.00, spektakl: godz. 19.00 
miejsce: bazar Różyckiego, wejście od ul. Brzeskiej
bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie Muzeum Powstania Warszawskiego, na bilety.1944.pl oraz eventim.pl
regulamin


20.11 wtorek
Nie pytaj o Polskę
Dyskusja na temat wolności w muzyce i teledyskach lat 80. i 90.

W czasach cenzury wiele ważnych utworów leżało na półkach. Mimo to niezależni artyści wciąż szukali sposobów, by komunikować się ze swoimi fanami. Jak manifestowali swoje poglądy? Czy odbiorcy dobrze interpretowali intencje twórców? Które z teledysków kształtowały gusta Polaków? Dziennikarz muzyczny Marcin Cichoński wraz zaproszonymi gośćmi zabierze nas w świat muzyki czasów transformacji.

goście: prof. Wojciech Burszta, Bartek Chaciński
prowadzenie: Marcin Cichoński
godz. 19.00
miejsce: kino Amondo, ul. Żurawia 20
wstęp wolny po rejestracji
regulamin


 

22.11 czwartek
Ja nie chcę spać
Dyskusja i koncert

Czy noc to nadal czas ciemnych interesów i szemranych typów spod ciemnej gwiazdy? Jeszcze kilka lat temu o tej porze otwarte były jedynie sklepy monopolowe, bary i apteki, teraz w godzinach nocnych możemy iść do kawiarni, restauracji, gabinetu spa czy siłowni. Podczas spotkania z reprezentantami nowego spojrzenia na nocne życie Warszawy zastanowimy się nad tym, czym jest nocna ekonomia i jakie możliwości stwarza w stolicy ta gałąź gospodarki. Do rozmowy zaproszeni zostali restauratorzy, organizatorzy wydarzeń, przedstawiciele władz miejskich oraz twórcy mający wpływ na współczesną kulturę warszawską. Po dyskusji odbędzie się koncert kolektywu Skarby, który zaprezentuje muzyczną opowieść o nocnej stolicy. 

goście: Patryk Burzka Burzyński, Grupa Warszawa, Grzegorz Kalinowski, Jakub Kozak, Robert Serek, Robert Zydel, Anna Żurek
wystąpi: kolektyw Skarby
godz. 18.30
miejsce: Sen, ul. Wioślarska 6
wstęp wolny
regulamin

 

23.11 piątek
Daj mi tę noc
Dancing spod ciemnej gwiazdy

Podczas tegorocznego dancingu tanecznym krokiem wkroczymy do ciemnej, praskiej strony miasta. Będziemy mówić warsiaską gwarą. To jedyna noc, gdy wyczarowani przez stołeczną artystkę Mroux wyreźnicy i doliniarze są niegroźni. W przebraniu można dołączyć do rzeszy typów spod ciemnej gwiazdy: apaszów, bikiniarzy, cinkciarzy; przedstawicieli i przedstawicielek zawodów wstydliwych oraz letko nieobyczajnych, o których też przecież śpiewano ballady. Tej nocy ciężko pracujący lud Warszawy mówi: „Daj mi tę noc” i tańczy, póki nie dosięgnie go ręka sprawiedliwości. Pod batutą Jakuba Lubowicza muzycznie będzie chuliganić szemrana orkiestra Nika i Gang Cwaniaków, a jako gwiazdy wieczoru zabłysną Felicjan Andrzejczak oraz Halina Frąckowiak.

wystąpią: Felicjan Andrzejczak, Halina Frąckowiak oraz szemrana orkiestra Nika i Gang Cwaniaków pod batutą Jakuba Lubowicza
prowadzenie: Kuba Kozak
godz. 20.30
miejsce: Mińska 65
bilety w cenie 25 zł do nabycia w kasie Muzeum Powstania Warszawskiego, na bilety.1944.pl oraz eventim.pl
regulamin

 

24.11 sobota
Szemrana Warszawa
Wycieczka szlakiem hazardzistów, alfonsów i gangsterów

Oj, działo się! I to nie tylko na Pradze. Wola wciąż skrywa mroczne tajemnice. Uczestnicy naszej wycieczki będą je odkrywać, podróżując tradycyjnym „ogórkiem” od międzywojnia po lata 60. ubiegłego wieku. Pod osłoną nocy zapuścimy się w okolice słynnego Kercelaka, na którym można było nie tylko kupić flaczki z pulpetami, żywe zwierzęta, zegarki i broń palną, ale też dostać nożem pod żebro, gdy zadarło się z Tatą Tasiemką lub doktorem Łokietkiem. Później pójdziemy szlakiem domów publicznych, tajnych kasyn i złodziejskich melin. Przeniesiemy się także w lata 50. na stołeczny Dziki Zachód, a naszą podróż po „szemranej Warszawie” zakończymy gdzieś w okolicy ulicy Przyokopowej. Dlaczego właśnie tam? O tym dowiecie się na miejscu.

prowadzenie: Grzegorz Sołtysiak
godz. 17.00
start: Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79
wstęp wolny po rejestracji
regulamin

 

24.11 sobota
Nie bój się fal
Skubas z gościnnym udziałem Wojciecha Waglewskiego
koncert i silent disco

Tegoroczna edycja Festiwalu Warszawskiego Niewinni Czarodzieje opowiada o wolności jako wartości, której bronimy od lat. Zaproszenie do  udziału w festiwalowym koncercie przyjął Skubas- – twórca bezkompromisowy, do bólu szczery i wiarygodny. Jego inspiracjami podczas występu będą artyści niezależni, niepokorni i niezwykli. Posłuchamy utworów m.in. Grzegorza Ciechowskiego, Tomasza Lipińskiego czy Myslovitz, przygotowanych przez artystę specjalnie na ten wieczór. Gościem Skubasa podczas koncertu „Nie bój się fal” będzie Wojciech Waglewski – legendarny lider zespołu Voo Voo. Będzie to pierwszy w historii ich wspólny występ. Po koncercie zapraszamy na silent disco, podczas którego zatańczymy w słuchawkach do muzyki trzech didżejów.

otwarcie klubu: godz. 18.00, koncert: godz. 19.00, silent disco: ok. godz. 21.00
miejsce: klub Palladium, ul. Złota 7/9
bilety w cenie 25 zł do nabycia w kasie Muzeum Powstania Warszawskiego, na bilety.1944.pl oraz eventim.pl
regulamin
 


25.11 niedziela
Moda ze szczerych chęci
Warszawska ulica na wybiegu – pokaz mody

Od pomysłowych gospodyń domowych, które z „Przekroju” czerpały wiedzę, jak przerobić trampki na baleriny, przez Modę Polską, która pod płaszczykiem ministerialnej instytucji tętniła estetyczną wolnością, po subkultury lat 80., które kontestowały nie tylko rzeczywistość społeczną, ale i polityczną. Moda to coś więcej niż styl. W czasach, gdy nie było nic, a ulice zalewała wszechogarniająca szarość, kreatywność Polek nie znała granic – przerabianie, farbowanie, szycie z zasłonek, obrusów i koców było naturalną obroną przed uniformizacją. Gdy moda stała się manifestacją poglądów, zrobiło się niebezpiecznie – najpierw dla obywateli, potem dla systemu. Moda jako wyraz indywidualizmu, moda jako przejaw wolności, moda jako forma buntu. Pokaz mody z przymrużeniem oka poprowadzi Katarzyna Pakosińska.

prowadzenie: Katarzyna Pakosińska
godz. 19.00
miejsce: Szarotka, fort Mokotów, ul. Racławicka 99
wstęp wolny po rejestracji - liczba miejsc ograniczona
regulamin

Zobacz także

Nasz newsletter