Edward Wojciechowski (74)

Edward Wojciechowski urodził się 3 października 1919 r. Przed wybuchem wojny pracował w wytwórni silników Państwowych Zakładów Lotniczych w Warszawie. Po wojnie mieszkał w Białogardzie, potem osiadł w Koszalinie. Pracował m.in. w Polskich Zakładach Zbożowych oraz w Wojewódzkim Związku Spółdzielni Pracy.

Zdjęcia Wojciechowskiego pokazują Powstanie z perspektywy cywila. Nie znajdziemy na nich scen walki, ofiar, ani momentów odpoczynku powstańców – tematów obieranych często przez fotografów-żołnierzy. Wiele ze zdjęć przedstawia sąsiadów, znajomych, rodzinę. Powstańcom autor poświęcił ostatnią serię zdjęć, wykonaną podczas ewakuacji na ul. Śniadeckich. Są to portrety opuszczających miasto obrońców. Fotografował aparatem firmy Leica na negatywach Agfa Isochrom F, Isopan ISS i Fluorapid.

Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie

Pomóż uzupełnić bazę ofiar cywilnych