Sabina Żdżarska „Anna”

Sabina Żdżarska „Anna” (13)

Sabina Żdżarka „Anna” urodziła się 25 listopada 1911 r. w Lubrańcu koło Włocławka. W 1919 r. jej ojciec Jan Woźnicki, nauczyciel i działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego „Wyzwolenie”, został posłem Sejmu Ustawodawczego, w pierwszych wyborach niepodległej Polski. W związku z mianowaniem go na stanowisko wicemarszałka Sejmu, rodzina przeniosła się do Warszawy. Sabina ukończyła Państwowe Żeńskie Gimnazjum im. Marii Konopnickiej. Rozpoczęła studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim, jednak choroba serca nie pozwoliła na ich kontynuowanie. Później podjęła naukę w Państwowym Instytucie Robót Ręcznych i Rysunków, kształcącym nauczycieli tego przedmiotu. W 1938 r.  zawarła związek małżeński z Wacławem Żdżarskim. W tym samym roku rozpoczęła pracę w Ministerstwie Sprawiedliwości, w referacie więziennictwa kierowanym przez Tadeusza Żenczykowskiego, późniejszego szefa VI Oddziału Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej. Od 1941 r. działała w konspiracji w Referacie Fotograficznym BIP KG AK. W latach 1943-1944 wraz z mężem prowadziła konspiracyjne szkolenia fotoreporterów. W czasie Powstania kontynuowała pracę fotoreporterską na Mokotowie. 29 sierpnia została ciężko ranna w wybuchu bomby zapalającej. W ostatnich dniach września przedostała się z Wacławem Żdżarskim do Wilanowa, a stamtąd do Milanówka. Po wojnie prowadziła dom i udzielała się w organizacjach szkolnych w Milanówku. Zmarła 26 stycznia 2003 r. w Warszawie.

Podczas Powstania Sabina Żdżarska fotografowała na Mokotowie, własnym aparatem firmy Leica, na negatywach zgromadzonych przed rozpoczęciem walk. W mieszkaniu swoich rodziców przy ulicy Pilickiej 30 urządziła laboratorium fotograficzne. Laboratorium i zbiór zdjęć zostały zniszczone w wyniku niemieckiego ataku w tej części miasta. Udało się odnaleźć jedynie kilka fragmentów negatywów. Ocalałe zdjęcia pokazują powstańców w Szpitalu Sióstr Elżbietanek przy ulicy Goszczyńskiego, grupę łączników tuż po wyjściu z kanałów przy Malczewskiego oraz „Sanitariuszkę Małgorzatkę” – Janinę Załęską, bohaterkę powstańczej piosenki, autorstwa Mirosława Jezierskiego i Jana Markowskiego.

Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie

Pomóż uzupełnić bazę ofiar cywilnych