„Lato w teatrze” w Muzeum Powstania Warszawskiego

13.07

13 lipca w Muzeum Powstania Warszawskiego zostanie pokazany spektakl wieńczący warsztaty z udziałem podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz obcokrajowców. Inspiracją dla projektu były listy – te pisane podczas Powstania Warszawskiego i te współczesne.

Podczas dwutygodniowych warsztatów w Muzeum krzyżowały się różne wartości i kulturowe perspektywy. Doświadczenie najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego i uczestników warsztatów często wydawały się podobne – obawy o przyszłość, brak poczucia bezpieczeństwa, konieczność odnalezienia się w niesprzyjających zewnętrznych warunkach. Poprzez zabawę i formę, którą narzuca teatr, można było przepracować to co trudne, by wspólnie budować przyszłość.    

Dzięki listom, które znajdują się w zasobach Muzeum Powstania Warszawskiego uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, czego najczęściej brakowało powstańcom w pierwszych dniach sierpnia 1944 r. Były to informacje o bliskich. A obawy i tęsknoty warszawiaków niwelowała Harcerska Poczta Polowa.

Z lektury listów wyłaniają się opowieści utkane ze strachu i nadziei. Chcemy z nich odtworzyć tamten świat i tamte emocje. Chcemy również, by uczestnicy warsztatów opowiedzieli swoje historie - nam, sobie na wzajem, swoim bliskim - właśnie w formie listów. Każdy list w 25 słowach, tak jak to było w Powstaniu Warszawskim. – mówią organizatorzy warsztatów.

Celem zajęć było także przełamanie barier językowych, społecznych i psychologicznych. Uruchomienie potencjału uczestników, a także wyzwolenie w nich poczucia sprawczości, co w przyszłości może się przełożyć się na ich kreatywność i aktywność na wielu polach.

Podsumowaniem dwutygodniowych warsztatów będzie spektakl, który zaprezentujemy dwukrotnie
13 lipca w Muzeum Powstania Warszawskiego, o g. 16.00 i 18.00. Miejsca można rezerwować, przesyłając maila na adres: eszuchniewicz.wolontariusz@1944.pl

Liczba miejsc ograniczona. Wstęp wolny.

:: Muzeum Powstania Warszawskiego od początku swojego istnienia realizuje edukację historyczną w bardzo szerokim zakresie. Popularyzując wiedzę o Powstaniu Warszawskim udaje się dotrzeć do różnych odbiorców, wciąż szukając nowych narzędzi, by przekazywać wiedzę w sposób atrakcyjny dla kolejnych pokoleń. Idea programu „Lato w teatrze” pozwala wykorzystać teatr jako medium do rozmowy o tym, co ważne, co kształtuje naszą tożsamość.

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury,  Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym. W aktualnej 14. edycji programu dofinansowanie otrzymało 41 ośrodków z całej Polski – 16 organizacji pozarządowych i 25 samorządowych instytucji kultury. Ośrodki, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 7 ośrodkom. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

Więcej informacji na temat programu na:

www.latowteatrze.pl

www.facebook.com/programLatowteatrze

www.facebook.com/instytutteatralny 

 

:: Prowadzący warsztaty

Sean Palmer - aktor, kompozytor, reżyser i lektor. W 2010 r. założył GREBADANIE. W latach 2014-2019 był rezydentem, dyrektorem artystycznym, kompozytorem i dyrygentem Chóru Społecznego Muzeum POLIN. Od 2010 r. bierze udział w „Erze Schaeffera” jako wokalista i aktor. Od 2016 r. specjalizuje się w przedstawieniach i projektach artystycznych dla młodych odbiorców. Jest członkiem międzynarodowego projektu edukacyjnego „The Sound in the Silence”, którego celem jest umożliwienie nastolatkom obcowania z historią współczesną w miejscu, w którym miała ona miejsce, ze szczególnym uwzględnieniem II wojny światowej w Europie. Jako wokalista występuje z The White Kites oraz William’s Things.

Martina Rampulla - aktorka grająca po włosku i polsku. Absolwentka Wiedzy o teatrze DAMS na Terza Universita degli studi di Roma. Przez dziewięć lat pracowała w Studium Teatralnym Piotra Borowskiego w Warszawie, które działa na międzynarodową skalę. Występowała m.in. we Włoszech, w Ameryce Południowej, w Stanach Zjednoczonych i w Szwecji. Prowadziła warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, współpracując z warszawskimi liceami. Razem z Seanem Palmerem przygotowała spektakle w języku angielskim, które odniosły sukces w Warszawie i innych polskich miastach. Grała m.in. w spektaklach Michała Zadary, Piotra Borowskiego i Pawła Passiniego.

Agnieszka Stanasiuk - projektantka autorskich kolekcji odzieżowych, kostiumów teatralnych, unikatowych tkanin oraz inicjatorka w zakresie edukacji plastycznej. Absolwentka Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz studiów „Projektowania wzorniczego w zarządzaniu rozwojem nowego produktu” organizowanych przez SGH i Instytut Wzornictwa Przemysłowego, a także rocznych studiów „Przedsiębiorczość w sektorach kreatywnych” na Akademii Leona Koźmińskiego. Jako scenografka i kostiumofgrafka współpracowała z teatrami Dramatyczny w Warszawie, Polskim we Wrocławiu, Wilama Horzycy w Toruniu oraz Polskim w Poznaniu.

Jakub Pałys - multiinstrumentalista (fortepian, gitary, ukulele, flety, klarnet, perkusjonalia). Studiował muzykę w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz w Faculdade Santa Marcelina w São Paulo (Brazylia). Pracuje jako pedagog, trener wokalny, akompaniator, kompozytor muzyki do performansów i spektakli. Od 2008 r. koncertuje w Polsce z brazylijskimi muzykami, gra też w szwajcarsko-polskiej grupie Marvinca. Współpracuje z Warsaw Vocal Studio (Voice Spa w Lubrzy, European Vocal Camp), a także współprowadzi Chór Społeczny Muzeum POLIN. Współpracował z Teatrem Pinokio w Łodzi, współprowadził m.in. Wielki Chór Teatru Chorea oraz organizował spotkania Body Music Polska.

 

LATO W TEATRZE 2021 organizują:  W ramach modułu LATO W TEATRZE+ Gminny Ośrodek Kultury w Górznie + Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Zbicznie; Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA  w Krakowie + Stowarzyszenie Krakowski Teatr Tańca; Stowarzyszenie Teatr Okno + Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu; Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum" + Miejski Dom Kultury „Bogucice – Zawodzie”; Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie + Ośrodek Kultury w Będzinie; Teatr Lalek PLECIUGA + Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim; Wrocławski Teatr Lalek + Fundacja OnWater.pl   W ramach modułu LATO W TEATRZE A la teatr; Biblioteka - Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo; Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej; Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu; Dom Kultury w Kraśniczynie; Dom Kultury w Strzelnie; Fundacja Ditero; Fundacja KONTRA/BANDA; Fundacja Mai i Mata Kwiatkowskich; Fundacja na Rzecz Wspierania Rozwoju Kreatywności oraz Rozwoju Twórczości Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Kreolia-Kraina Kreatywności; Fundacja Studio TM; Fundacja Teatr Latarnia; Fundacja Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży - "Teatrikon"; Fundacja Wspierania Integracji Osób Niepełnosprawnych STREFA INTEGRACJI; Fundacja Zaułek Krzysztofa Falkowskiego; Gminna Biblioteka Publiczna im. Ewy Kołaczkowskiej w Strzyżewicach; Gminna Biblioteka Publiczna w Bukowsku; Gminny Ośrodek Kultury w Radwanicach; Gminny Ośrodek Kultury w Ujeździe; Kwileckie Centrum Kultury i Edukacji im. Floriana Mazurkiewicza oraz Biblioteka Publiczna w Kwilczu; Miejski Dom Kultury w Bełżycach; Miejskie Centrum Kultury w Ciechocinku; Miejskie Centrum Kultury w Piaskach; Muzeum Powstania Warszawskiego; Nałęczowski Ośrodek Kultury; Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta; Pałac Kultury Zagłębia; Słupski Ośrodek Kultury; Stowarzyszenie "Do korzeni"; Stowarzyszenie K.O.T.; Stowarzyszenie Łazarz - Zakorzenieni w Tradycji; Stowarzyszenie Smak Przygody; Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie; Terra Artis Lanckorona.

 

 

 

Zobacz także

Nasz newsletter