Pseudonim:
"Ada"
Data urodzenia:
1927-07-06
Data śmierci:
1944-09-23
Funkcja:
sanitariuszka
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 202 Miejsce: 3
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Milanów powiat Radzyń
Imiona rodziców:
Feliks - Maria z domu Czarnecka
Wykształcenie do 1944 r. :
Ukończyła szkołę powszechną w Warszawie i rozpoczęła naukę w II Gimnazjum Miejskim im. J. Kochanowskiego.
Udział w konspiracji 1939 -1944:
W konspiracji od 1943 r. w tajnej Organizacji Harcerek "Bądź Gotów" ("Szare Szeregi" żeńskie) . Przeszła przeszkolenie sanitarne. Na okres Ppowstania otrzymała przydział do 5. batalionu "Tum" zgrupowania Armii Krajowej "Kryska" (dowódca Zgrupowania - kpt. Zygmunt Netzer).
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - zgrupowanie "Kryska" - Szpital Ubezpieczalni Społecznej przy ul. Czerniakowskiej 231 róg ul. Ludnej, następnie Szpital Polowy nr 3, ul. Okrąg 2.
Szlak bojowy:
Górny Czerniaków
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Wzięta do niewoli po zajęciu Górnego Czerniakowa przez oddziały niemieckie. Wyprowadzona w grupie cywilów i sanitariuszek AK na Wolę, w rejon kościoła św. Wojciecha i tam widziana po raz ostatni. Najprawdopodobniej rozstrzelana.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW. Ilustracje: Adela Bubeła ( konspiracji w Szarych Szeregach, sanitariuszka w Powstaniu) i Jan Stefaniak "Kur" (w Powstaniu na Żoliborzu - zgrupowanie "Żyrafa"). Fot. z archiwum prywatnego p. Lecha Sedlaczka ps. Hak.
Publikacje:
Słownik uczestniczek walki o niepodległość Polski 1939-1945. Poległe i zmarłe w okresie okupacji niemieckiej. PIW - Warszawa 1988, Adela Bubeła, Wspomnienie (1927 - 1944), Gazeta Lokalna - Lublin, 2012-04-01, autor Zbigniew R. Muszyński.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Sanit. Adela Bubeła "Ada" (1927-1944). Źródło:  Słownik uczestniczek walki o niepodległość Polski 1939-1945. Poległe i zmarłe w okresie okupacji niemieckiej.

Sanit. Adela Bubeła "Ada" (1927-1944). Źródło: Słownik uczestniczek walki o niepodległość Polski 1939-1945. Poległe i zmarłe w okresie okupacji niemieckiej.

Adela Bubeła ( konspiracji w Szarych Szeregach, sanitariuszka w Powstaniu) i Jan Stefaniak "Kur" (w Powstaniu na Żoliborzu - zgrupowanie "Żyrafa"). Fot. z archiwum prywatnego p. Lecha Sedlaczka ps. Hak.

Adela Bubeła ( konspiracji w Szarych Szeregach, sanitariuszka w Powstaniu) i Jan Stefaniak "Kur" (w Powstaniu na Żoliborzu - zgrupowanie "Żyrafa"). Fot. z archiwum prywatnego p. Lecha Sedlaczka ps. Hak.

Powiększony fragment poprzedniego ujęcia. Fot. z archiwum prywatnego p. Lecha Sedlaczka ps. Hak.

Powiększony fragment poprzedniego ujęcia. Fot. z archiwum prywatnego p. Lecha Sedlaczka ps. Hak.

Nasz newsletter