Pseudonim:
"Znicz"
Data urodzenia:
1912-06-12
Data śmierci:
1981-05-05
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Numer legitymacji AK:
145 / Okręg
Miejsce urodzenia:
Cieszyn
Udział w konspiracji 1939-1944:
Od 1942 r. działał w Tajnej Organizacji Wojskowej Okręgu Warszawa-Miasto. W marcu 1943 r. po akcji scaleniowej TOW z AK, wraz z plutonem wszedł w skład Kedywu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, w którym utworzono Oddział Dyspozycyjny "C" ("Kolegium C"). W Kedywie przygotowywał poszczególne akcje, w których także uczestniczył. Jako jeden z najstarszych i najbardziej doświadczonych członków zespołu zajmował się głównie wywiadem dywersyjnym - rozpoznawaniem atakowanych obiektów i taktycznym przygotowaniem akcji. Zebrane materiały przekazywane były również do zespołu wywiadu "Kolegium C". Uczestniczył również w podpaleniach niemieckich samochodów wojskowych i osobowych przy użyciu ładunków termitowych i probówek chloranowych ładowanych do baków, podpaleniach budynków (np. stolarnia kolejowa na dworcu Warszawa Gdańska, budynek magazynowy na Woli). Wyspecjalizowany był w niszczeniu rozjazdów kolejowych w ramach akcji dywersji kolejowej. Przydział w lipcu 1944 - Okręg Warszawski Armii Krajowej - Kedyw Okręgu - Oddział Dyspozycyjny C ("Kolegium C").
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Kiliński" - 8. kompania (włączona 3.08.1944 - dawny Kedyw "Kolegium C") - III pluton
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ. Brał udział m.in. w walkach o PASTĘ przy ul. Zielnej 37/39; w nocy 30/31 sierpnia 1944 r. uczestniczył w akcji bojowej, której celem było otwarcie wolnej drogi ze Starego Miasta do Śródmieścia, którą miały się ewakuować oddziały ze Starówki. 3 października 1944 r. dołączył do uzbrojonej kompanii osłonowej, która miała zapewnić bezpieczeństwo po opuszczeniu miasta przez oddziały powstańcze.
Warszawski Korpus Armii Krajowej (od 20.09.1944):
Batalion osłonowy - zabezpieczenie wyjścia oddziałów AK po kapitulacji
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych, Brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami,
Awanse:
Awansowany do stopnia starszego strzelca.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - brak informacji o miejscach pobytu
Numer jeniecki:
298695
Miejsce śmierci:
Warszawa
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter