Pseudonim:
"Lot"
Data urodzenia:
1926-02-03
Data śmierci:
2014-07-15
Funkcja:
-
Stopień:
starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Pańkowce, Podole
Imiona rodziców:
Wawrzyniec - Tekla
Wykształcenie do 1944 r.:
Przed wojną ukończył 7 klasową szkołę powszechną. W czasie okupacji niemieckiej kontynuował naukę na Targówku w zawodowej szkole elektromechanicznej.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1942 roku w ZWZ - AK, VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 4 Rejon - zgrupowanie 1608
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Księcia Ziemowita 34 m 1 (Targówek Fabryczny)
Oddział:
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 4 Rejon - zgrupowanie 1608. W dniu 1 sierpnia 1944 skierowany został do próby natarcia na nasypy kolejowe i wiadukty, których zdobycie utorowałoby możliwość ataku na zabudowania koszarowe przy ul. 11 Listopada (dawne koszary 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej, w czasie Powstania silnie obsadzone przez Niemców - załogę koszar stanowiło co najmniej 1200 doskonale uzbrojonych żołnierzy nieprzyjaciela oraz około 20 czołgów). Oddział Anatola Wienczatka miał atakować z kierunku ul. Św. Wincentego. Wobec przewagi wroga Powstańcy wycofali się na ul. Oszmiańską.
Szlak bojowy:
Praga
Losy po Powstaniu:
Po 3 sierpnia 1944 zdemobilizowany - wraz z kolegami z drużyny otrzymał rozkaz: „Każdy na własną rękę ma wracać do domu”. Wraz z kolegą przedostali się do mieszkania starszego brata Anatola przy ul. Piotra Skargi, gdzie przenocowali i skąd rano zabrała ich łączniczka (późniejsza żona Anatola Wienczatka - ślub wzięli na Targówku w grudniu 1944 r.) Cała grupa udała się w kierunku Ząbek pod Warszawą.
Losy po wojnie:
Od 1947 roku odbywał służbę w Ludowym Wojsku Polskim w w Szkolnym Pułku Łączności w Zgierzu (następnie przeniesiony do Legionowa). Pracował w FSO jako kierownik wydziału. W latach 80-tych dołączył do „Solidarności”. Od 1990 roku na emeryturze.
Miejsce pochówku:
Cmentarz Bródnowski w Warszawie
Nazwiska:
Według informacji w Archiwum Historii Mówionej po śmierci ojca (1933) jego matka ponownie wyszła za mąż i Anatol otrzymał wówczas nazwisko ojczyma "Sandomierski"
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter