Pseudonim:
„Antek” „Michał”
Data urodzenia:
1928-05-13
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców :
Czesław - Maria z domu Wiśniewska
Udział w konspiracji 1939-1944:
Działalność konspiracyjną rozpoczął w Harcerstwie Polskim. Harcerz, zastępowy w 121 WDH im. gen. Sikorskiego, gdzie otrzymał ps. „Antek” a następnie od 1941r w Hufcach Polskich NOW- AK w Plutonie Łączników Kompanii Harcerskiej. Odbył przeszkolenie harcerskie, służby sanitarnej i łączności. W październiku 1943 r. przeszedł do Szarych Szeregów AK - Bojowe Szkoły (BS), gdzie przyjął ps. „Michał”. Ukończył szkolenie służby sanitarnej i łączności, szkolenie wojskowe i instruktorów AK. Brał udział w akcjach wywiadowczych na rzecz AK, w akcjach małego sabotażu.Jego drużynowym był Zenon Komoński „Antek" (1929-1988). Przysięgę wojskową złożył w lipcu 1944r. - Warszawska Chorągiew Harcerzy Szarych Szeregów (Ul ”Wisła) - III Obwód AK (Wola) – „Blok Reduta”.
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Powiśle - nie dotarł do punktu koncentracji
Oddział :
Nie mogąc dotrzeć na Powiśle, znalazł się wraz z kolegą na ul. Tynieckiej na Mokotowie w pułku „Baszta”. Następnie grupa około 30 harcerzy przeprawiła się do lasów Chojnowskich, gdzie formował się oddział Mieczysława Sokołowskiego (trasą: Puławska- Królikarnia - Idzikowskiego - 2 dni na Sadybie - wieś Zawady - Wilanów - Lasy Chojnowske). Ze względu na brak broni zostali 4 sierpnia rozformowani.
Szlak bojowy :
Mokotów - Lasy Chojnowskie
Losy po Powstaniu:
Powrócił do Zalesia.
Losy po wojnie:
Działacz harcerski, publicysta. W 1945 r był jednym z inicjatorów reaktywacji 121 WDH (do 1949 r. nieformalna grupa w ramach ZHP prowadziła działalność niepodległościową). Absolwent Politechniki Warszawskiej, pracował w Instytucie Elektrotechniki. Mieszka w Warszawie.
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej, Medal za Warszawę 1939-1945
Źródła:
Archiwum Środowiska Byłych Żołnierzy Batalionów „Gustaw” - „Harnaś"
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter