Pseudonim:
"Ryś"
Data urodzenia:
1922-11-20
Data śmierci:
1944-08-02
Funkcja:
dowódca sekcji
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Częstochowa
Imiona rodziców:
Władysław - Maria Łucja z domu Głodkiewicz
Praca w latach 1939-1944:
W latach okupacji pracował w sklepie bławatnym wuja, Jana Głodkiewicza, przy ul. Marszałkowskiej 83 (lub 84), ojca powstańców: Władysława "Władka”, Wojciecha i sanitariuszki Zofii "Zojki". W tym samy budynku, na IV piętrze był punkt kontaktowy i miejsce zbiórek sekcji Bronisława Głodkiewicza "Czwartaka”, a nieraz całej drużyny kpr. pchor. "Skarbka” (Tadeusz Malinowski).
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Kozia 2 m. 25
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żubr" - 2. kompania por. "Starży” (Jerzy Terczyński) - pluton 239 - drużyna kpr. pchor. "Skarbka”.
Szlak bojowy:
Żoliborz - Boernerowo
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Jego brat bliźniak, Władysław walczył w tym samym plutonie.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ pod Boernerowem, w czasie przemarszu oddziału do Puszczy Kampinoskiej. Ekshumowany przez PCK w listopadzie 1945 i pochowany w pojedynczej mogile oznaczonej NN na wiejskim wówczas cmentarzu w podstołecznym Wawrzyszewie (dziś przy ul. Wólczyńskiej 69 w Warszawie). W grudniu 1960 r. szczątki pogrzebanych tam poległych pod Boernerowem 62 powstańców przeniesiono do 6 grobów zbiorowych, na tym samym cmentarzu, na obecne miejsce - w sąsiedztwie kwatery 30 pp Strzelców Kaniowskich. Tam również znalazły się prochy jego brata wujecznego Bronisława Głodkiewicza "Czwartaka”, którego powszechnie traktowano jako brata rodzonego, co spowodowało, iż błędnie we wspomnieniach i literaturze przypisano Andrzejowi Korobowiczowi nazwisko Głodkiewicz.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Andrzej Korobowicz - 1942. Zdjęcie ze zbiorów J. Trylińskiego.

Andrzej Korobowicz - 1942. Zdjęcie ze zbiorów J. Trylińskiego.

Nasz newsletter