Antoni Konstanty Głodkiewicz

Pseudonim:
"Kret"
Data urodzenia:
1929-03-11
Data śmierci:
1989-05-13
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Piszczek koło Tucholi
Imiona rodziców:
Józef - Halina z domu Czarnecka
Wykształcenie do 1944 r.:
Przed wojną był uczniem Gimnazjum w Bydgoszczy. W czasie okupacji ukończył 3 klasy na tajnych kompletach w Gimnazjum Anny Goldmanowej w Warszawie.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Koszykowa 17
Oddział:
Warszawski Okręg Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" - 3. batalion pancerny "Golski" - 149. samodzielny pluton łączności
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Jego brat Bronisław był żołnierzem zgrupowania "Żubr", poległ 2.08.1944 r. w drodze do Puszczy Kampinoskiej. Ojciec Józef walczył w 3. batalionie pancernym "Golski" w Śródmieściu Południe.
Losy po Powstaniu:
Po kapitulacji Warszawskiego Korpusu AK razem z ojcem wzięty do niewoli, wywieziony do Stalagu X -B Sandbostel, w którym przebywał do wyzwolenia w kwietniu 1945 r.
Numer jeniecki:
223499
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu pozostał na Zachodzie. Do 1947 r. był żołnierzem - tłumaczem w Kompanii Wartowniczej Brytyjskiej Armii Renu. Chcąc się połączyć z ojcem, który mieszkał w USA, w kwietniu 1951 r. został aresztowany za próbę nielegalnego przekroczenia granicy polsko-niemieckiej (płynął ukryty na kutrze rybackim), za co został skazany na 3 lata więzienia. 15 września 1952 r. odbyła się rozprawa rewizyjna pod przewodnictwem sędziego Sądu Najwyższego Tadeusza Cypriana i karę zmniejszono do 1 roku i 6 miesięcy. Karę odbywał w Bytomiu, pracując m.in. w kopalni węgla. Wyszedł na wolność 23.10.1952 r. Początkowo pracował jako ekonomista, a w 1972 r. został dyplomowanym artystą - fotografikiem. Mieszkał i pracował w Poznaniu.
Miejsce śmierci:
Zmarł i pochowany w Poznaniu na Cmentarzu Komunalnym - Junikowo 2, w Alei Zasłużonych, pole AZ, kw. 2 , rz. P2, gr.111.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Antoni Konstanty Głodkiewicz, Niemcy,  1945 r. Zdjęcie ze zbiorów Janusza Trylińskiego, siostrzeńca Antoniego Głodkiewicza

Antoni Konstanty Głodkiewicz, Niemcy, 1945 r. Zdjęcie ze zbiorów Janusza Trylińskiego, siostrzeńca Antoniego Głodkiewicza

Nasz newsletter