Pseudonim:
"Orzeł"
Data urodzenia:
1923-06-02
Data śmierci:
1992-05-22
Funkcja:
dowódca drużyny
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Gniezno
Imiona rodziców:
Józef - Stanisława z domu Grobelna
Udział w konspiracji 1939-1944:
Szare Szeregi, następnie Warszawski Okręg Armii Krajowej - batalion "Wigry" - 3. kompania "Edward". W latach okupacji ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - batalion "Wigry" - 3. kompania "Edward"
Szlak bojowy:
Stare Miasto - Wola - Stare Miasto - kanały - Żoliborz - Stare Miasto - kanały - Śródmieście
Odniesione rany:
Dwukrotnie ranny w rękę i w twarz.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XI B Fallingbostel oraz Stalagu VI J Dorsten i Krefold
Numer jeniecki:
140884
Losy po wojnie:
Do kraju powrócił w 1947 roku. Z wykształcenia technik - ekonomista. Pracował m. in. w Centrali Handlu Zagranicznego "Elektrim" w Warszawie, Centrali Zaopatrzenia Szkół "Cezas" oraz Spółdzielnii Pracy TON, zajmowane stanowiska: główny księgowy i z-ca prezesa d/s finansowych.
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy, Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Wojska, The War medal 1939-45
Miejsce śmierci:
Warszawa.
Informacje dodatkowe:
W 1940 roku wstąpił do Szarych Szeregów, gdzie brał udział w akcjach małego sabotażu. Od 1941 roku w Grupach Szturmowych (GS). W 1942 roku ukończył tajną Szkołę Podchorążych. pełnione kolejno funkcje: d-ca drużyny, z-ca dowódcy plutonu i wykładowca szkoły podoficerskiej. Od 01.01.1944 w batalionie "Wigry". Podczas Powstania żołnierz plutonu szturmowego ppor. "Antoniego" w batalionie "Wigry" w komp. dowodzonej przez por. "Akację". Walczył w rejonie PWPW, cmentarza ewangelickiego, na Starówce na ul. Barokowej (osłona KG AK, ranny w rękę). Ranny w twarz podczas walk w katedrze i na Kanonii, wycofany do szpitala przy Długiej). Po ewakuacji do Śródmieścia przebywał w szpitalu przy Książęcej i Wspólnej, do oddziału powrócił w połowie września 1944, w Śródmieściu walczy przy Królewskiej.
Źródła:
MPW-zbiory: P/1257 zbiór dokumentów, deklaracja członkowska ZBoWiD
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter