Barbara Janina Łączyńska

Pseudonim:
"Elgert"
Data urodzenia:
1928-01-26
Data śmierci:
2019-03-23
Funkcja:
sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Jan - Adamina z domu Adamczewska
Wykształcenie do 1944 r.:
W 1939 roku ukończyła 5 klasę Szkoły Powszechnej Nr 2 w Rembertowie. W latach okupacji uczęszczała na tajne komplety, gdzie przerobiła program gimnazjum.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Od kwietnia 1942 roku w Żeńskiej Drużynie Harcerskiej "Wrony” z Rembertowa, w zastępie zastępowych, od 15 lutego 1944 r. zastępowa zastępu "Jaskółki". Do konspiracji wciągnął ją brat Marian (Marek) ps. "Orlik" oraz drużynowa "Wron" - Anna Meylert ps. "Adamowska". Przeszła szkolenie sanitarne i obserwacyjno-zwiadowcze. Po ukończeniu 16 lat została przyjęta w szeregi Wojskowej Służby Kobiet. Przysięgę, którą odebrała Zofia Paciorkowska ps. "Tadeusz", złożyła pod koniec 1943 roku. W dniu 28 lipca 1944 r. - w związku z ogłoszonym alarmem, została skoszarowana wraz ze starszymi harcerkami w mieszkaniu Anny Wojutyńskiej ps. "Czarna". Otrzymały polecenie zorganizowania na terenie Rembertowa szpitala polowego. W tym samym dniu została wysłana przez Zofię Paciorkowską z meldunkiem do Warszawy - do Piotra Osińskiego na ul. Piękną (tam był zatrudniony i była to skrzynka kontaktowa).
Adres przed Powstaniem:
Rembertów ul. Jadwigi 6.
Oddział:
W okresie Powstania Warszawskiego była sanitariuszką w Szpitalu Zakaźnym w Rembertowie.
Nazwisko po mężu :
Barbara Jaworska-Jakubicz
Miejsce pochówku :
Warszawa, Cmentarz Komunalny Północny (Wólka Węglowa), kwatera W -II -8, rząd 7, grób 16
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, informacja o śmierci przekazano za pośrednictwem Pokoju Kombatanta MPW, nekrolog prasowy, data emisji 28.03.2019
Publikacje:
Wspomnienia Barbary Jaworskiej-Jakubicz z d. Łączyńskiej z maja 1945 r. - tekst opublikowany na portalu: www.dawnyrembertow.pl
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter