Bogna Semerau-Siemianowska

Pseudonim:
"Grzymała"
Data urodzenia:
1924-11-21
Data śmierci:
2015-01-26
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
szeregowy
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Mściwoj - Antonina z domu Hulewicz
Nauka:
Matura w 1943 roku na tajnych kompletach Szkoły im. Cecylii Plater-Zyberkówny (zdana w mieszkaniu przy ul. Suchej 18 w Warszawie)
Udział w konspiracji 1939-1944:
Łączniczka, sanitariuszka, pseudonim "Grzymała" - V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej - 2. Harcerska Bateria Artylerii Przeciwlotniczej "Żbik" od wiosny 1942 do lipca 1944 r. W konspiracji rozprowadzała podziemne pismo "Polska Żyje" (2 razy w tygodniu roznosiła gazetki pod wskazane adresy). W mieszkaniu na Nowym Świecie przechodziła szkolenie w zakresie obsługi i konserwacji broni. Pewnego dnia otrzymała zadanie przeniesienia karabinu z ul. Orlej na ul. Zielną - zadanie wykonała.
Oddział:
Przed godziną "W" nie dotarła do "Żbika" znajdowała się bowiem na terenie zajętym przez Niemców. Pierwsze dni Powstania spędziła ze swoim zastępem na ul. Suchej 18. W willi przy ul Suchej od początku Powstania ukrywali się żołnierze AK. Około 20 sierpnia 1944 roku wraz z rodziną została wyrzucona przez Niemców ze swego domu i znalazła się w transporcie do obozu w Pruszkowie. Gdy pociąg zwolnił w Ursusie cała rodzina uciekła z pociągu i dzięki pomocy aptekarza z Ursusa znaleźli tu schronienie. Ojciec Bogny Semerau dr Mściwój zatrudnił się jako jedyny polski lekarz w filii obozu Pruszkowskiego, która mieściła się w Ursusie. Bogna zatrudniła się jako pielęgniarka i przy pomocy noszowych wyprowadzała z terenu obozu jeńców, dostarczała również im żywność. Z Ursusa rodzina Semerau przeniosła się do Zakopanego.
Losy po wojnie:
Po wojnie powróciła do Warszawy. Ukończyła medycynę - lekarz chirurg. Miała dwoje dzieci - syna Janusza i córkę Danutę. Mieszkała w Warszawie.
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej
Miejsce pochówku:
Cmentarz Powązkowski (Stare Powązki), w grobie rodzinnym
Nazwisko po mężu:
Bogna Osińska
Źródła:
Nekrolog w prasie, data emisji 30.01.2015
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Bogna Semerau-Siemianowska w czasie okupacji na ul. Suchej. Fot. z archiwum rodzinnego Bogny Osińskiej / Archiwum 2 HBAP "Żbik"

Bogna Semerau-Siemianowska w czasie okupacji na ul. Suchej. Fot. z archiwum rodzinnego Bogny Osińskiej / Archiwum 2 HBAP "Żbik"

Nasz newsletter